قیمت چاپ کتاب چقدر است؟

قیمت چاپ کتاب چقدر است؟

بسیاری از مولفین هنگام اتمام اولین کار خود برای چاپ کتاب با این سوال مواجه می شوند که اکنون قیمت چاپ کتاب چقدر است؟ و می بایست چقدر برای آن هزینه کنند. بسیاری از مولفین چاپ کتاب خود را با عقد قراردادی از سوی برخی سازمانها و ناشران به صورت رایگان چاپ می کنند و در قبال آن تعهد می‌دهند که موسسه یا ناشر را در حقوق مادی و معنوی حاصل از فروش کتاب شریک می‌کند اما وقتی که مولف خود برای پرداخت هزینه‌ها اقدام می‌کند به این کار خود انتشاری یا self-publishing گفته می‌شود که در آن مولف می‌بایست تمام هزینه‌های مربوط به چاپ کتاب را متقبل شود و در قبال آن نیز، انتشارات هیچگونه حقوق و مزایایی در قبال فروش کتاب نخواهد داشت مگر اینکه بند و تبصره خاصی بین مولف و ناشر در قرارداد باشد. در این مطلب، به ذکر و شفاف‌سازی اینکه قیمت چاپ کتاب چقدر است؟ خواهیم پرداخت.

برای محاسبه آنلاین هزینه کتاب کلیک کنید

+ بیشتر بخوانید: عناصر اصلی و مهم یک کتاب

+ بیشتر بخوانید: صفحه آرایی کتاب و چند نکته کلیدی برای آن 

قیمت چاپ کتاب چقدر است؟

برای تعیین قیمت چاپ کتاب معمولاً عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که بسیاری از مولفان معمولاً در اولین تجربه خود از آنها اطلاعی ندارند. با اطلاع از این موارد می‌توانید تخمین و پیش بینی دقیقی از قیمت چاپ کتب خود داشته باشید.

۱- جنس کاغذ. تقریباً برای چاپ کتاب ۳ نوع کاغذ استفاده می‌شود الف) کاغذهای سپید تحریر، ب) کاغذ کاهی یا فانتزی، ج) کاغذهای گلاسه. برحسب اینکه مولف از کدامیک از این نوع کاغذها برای کتاب خود استفاده نماید قیمت چاپ کتاب متغیر خواهد شد. کاغذهای سپید تحریر ارزانترین و کاغذهای گلاسه گرانترین نوع کاغذها هستند و کاغذهای کاهی و یا فانتزی قیمتی بینابین دارند (بیشتر بخوانید: انواع کاغذ در چاپ کتاب).

۲- قطع کتاب. کتابها در قطع‌های مختلفی مانند خشتی، وزیری، رحلی و … چاپ می‌شوند و بسته به سلیقه و تمایل، مولف می‌بایست یکی از این قطع‌ها را انتخاب نماید. طبیعی است که قطع بزرگتر قیمت کتاب را بالاتر برده و قطع کوچکتر قیمت را کاهش خواهد داد.

۳- تعداد تیراژ. منظور از تیراژ آن است که چه تعداد از کتاب شما چاپ شود. برای مثال، اگر بخواهید از کتابتان ۵۰۰ جلد چاپ شود، به معنی آنست که کتاب شما در تیراژ ۵۰۰ جلد به بازار عرضه خواهد شد و صرفاً ۵۰۰ جلد در بازار پیدا خواهد شد. هرچقدر تعداد تیراژ بالاتر برود قیمت چاپ کتاب نیز بالاتر خواهد رفت.

gw-157-1

 

۴- طراحی جلد. گاهاً برخی مولفان میخواهند طراحی جلد قوی و نافذی داشته باشند. این مساله در مطالب زیادی در همین وب سایت توصیه شده است و باور بر این است که طراحی جلد برای جلب توجه خوانندگان و فروش کتاب بسیار موثر است. اما برخی مولفین نیز هیچ طرح جلد خاصی در نظر ندارند. داشتن یا نداشتن طرح جلد می‌تواند یکی از تفاوتها در قیمت چاپ کتاب را رقم بزند.

۵- مجوزهای کتاب. اخذ مجوزهای کتاب از وزارت ارشاد نیازمند واریز وجوهی به حساب مستقیم وزارت ارشاد است. تعداد کتاب و یا محتوای کتاب ربطی در این هزینه ندارد و معمولاً این هزینه یک هزینه ثابت در طول یکسال است که وزارت ارشاد آن را مصوب می‌کند

۶- دستمزدهای انتشارات. انتشارات برای چاپ و تکثیر کتاب خدماتی مانند ویراستاری، چاپ، و هزینه‌های مختلف دیگر که بیشتر در طول پرینت فایل کتاب صورت می‌گیرد، هزینه‌ها و دستمزدهایی برای خود اختصاص می‌دهد. این هزینه‌ها نیز برای تمامی کتابها به یک اندازه و میزان است و به طور متوسط و سالیانه افزایش اندکی می‌یابد.

شش مورد فوق الذکر می‌تواند در تعیین قیمت دقیق برای چاپ کتاب شما محاسبه شوند و شما می‌توانید با اخذ مشورت در باب برخی از موارد ششگانه فوق مانند تعداد تیراژ کتاب، قطع کتاب، طراحی جلد، جنس کاغذ هزینه‌های چاپ کتاب خود را مدیریت کنید.

دانشجویان و پژوهشگران عزیز در صورتی که تمایل دارند تا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای پایان‌نامه را تبدیل به کتاب نمایند، بعد از استخراج کتاب، تمامی مراحل فوق برای چاپ و نشر کتاب مستخرج انجام خواهد شد.

اگر قصد چاپ کتاب و ترجمه کتاب را دارید، همین حالا سفارش خود را ثبت کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

8 پاسخ
 1. مرتضی رزاق منش
  مرتضی رزاق منش says:

  سلام
  هزینه چاپ کتاب برای یه کتاب دانشگاهی و اموزشی چقدر هستش؟ تو مراحل بالا یک به یک توضیح دادید که چطور قیمت چاپ کتاب رو محاسبه کنیم ولی در کل فرمولی برای اون نیست که بتونیم دقیق تعیین کنیم. من کتابم تقریباً ۱۲۰ صفحه هستش و ترجمه کردم. با احتساب ایبنکه همه جیز رو اگر در حد نرمال و معمولی انتخبا کنم میتونید تخمین دقیقی از هزیه چاپ کتاب برایم انجام بدید؟ تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   ببینید شما در سوالی که مطرح نمودید باز تعداد تیراژ و اینکه آیا صفحات شما رنگی خواهد بود یا سیاه و سفید مطرح ننمودید. قیمت چاپ کتاب می تواند با در نظر گرفتن حتی یک عنصر به صورت چشمگیری بالا یا پایین برود. همکاران ما در موسسه نارون فرمول را در اختیار دارند که طی چند دقیقه و با گرفتن اطلاعاتی دقیق از شما قیمت را تعیین می کنند. پیشنهاد ما این است که شما با شماره های تماس موسسه که در بخش تماس با آمده است و در لینکی که زیر مطلب با عنوان قیمت چاپ کتاب چقدر است امده (ثبت سفارش) می توانید این قیمت را دقیق تعیین کنید.
   تشکر

   پاسخ دادن
 2. وحیده رجایی
  وحیده رجایی says:

  سلام
  قیمت چاپ کتاب بیشتره یا قیمت چاپ مقاله؟ من برای مصاحبه دکترا میخوام یکی از اینا رو انجام بدم. بعض ی از دوستان میگن چاپ کتاب ارزونتر از مقاله هستش بعضیا هم میگن چاپ مقاله بهتره لطفا اگر امکانش هست راهنمایی بکنید. تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام خدمت شما
   ببینید اینکه شما در ام اول قیمت و هزینه ها رو مدنظر قرار دادید یه مقدار صحیح نیست. شما می باید مستقل از نظر سایرین در قدم اول ببینید ر کدام یک از فیلدها وضعیت بهتری دارید: اینکه کتابی را نگارش یا ترجمه کنید یا مقاله ای بنویسید؟ هر فرد آکادمیکی با توجه به توانایی ها و علایق خود یا به کار بر روی یک مقاله اقدام می کند یا کتابی را چاپ می کند. فرض کنید شما در امر نگارش مقاله بسیار توانمندتر از ترجمه کتاب یا نگارش کتاب باشید آیا به صرف اینکه هزینه چاپ مقاله بیشتر است آیا تصمیم خواهید گرفت که کتابی بنویسید و یا ترجمه کنید؟ در حالیکه نه تجربه ای در زمینه ترجمه کتاب دارید و نه توانمندی یا ایده ای در نگارش کتاب.
   بنابراین، توصیه ما اینست که شما قبل از هرچیز به توانمندی خود نگاه کنید و شرایطی که دارید. قطعاً اگر در چاپ مقاله یا چاپ کتاب توانمندی نداشته باشید صرفاً هزینه ای که انجام خواهید داد را باطل خواهید نمود. چاپ کتاب هزینه های خود را دارد و چاپ مقاله نیز به همین صورت. مقالات دو دسته هستند یا مقالات پولی بین المللی یا مقالات داخلی و خارجی رایگان. با توجه به تجربه ما نگارش مقاله برای مجلات داخلی و خارجی رابگان نیازمند ان است که شما مقاله ای بسیار پرقدرت و قوی نگارش کرده باشید و زمان طولانی در اختیار داشته باشید. اما بعد از نگارش کتاب یا ترجمه آن شما می توانید در مدت زمان کوتاهی کتاب خود را به مرحله چاپ برسانید. در مقایسه با مقلات پولی بین المللی یقیناً می توان گفت که هزینه چاپ کتاب پایین تر است. این مجلات معمولاً به نرخ دلار محاسبه می شود و از آنجایی که نرخ دلار فعلا در سطح بالایی قرار دارد هزینه چاپ مقاله خود به خود بالاتر می رود.
   در جمه بندی آنچه که توصیه نمودیم می توان گفت که شما می توانید برای اخذ مشاوره تخصصی با آدرس ایمیل و شماره های تماس ما در ارتباط باشید تا همکاران ما در موسسه نارون بتوانند با توجه به شرایط شما بهترین راه حل ممکنه را ارایه کنند.
   تشکر

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله، شما می توانید فایل پایان نامه را برای ما ارسال نمایید (از طریق ایمیل). پایان نامه شما به لحاظ کیفی مورد بررسی مجدد قرار می گیرد از این نظر که آیا قابلیت تبدیل شدن به کتاب را دارد یا خیر. برخی از پایان نامه ها فارغ از اینکه پایان نامه های با کیفیتی هستند یا خیر، قابلیت تبدیل شدن به کتاب را ندارند.
   در اسرع وقت همکاران بنده با بررسی پایان نامه شما، امکان تبدیل شدن آن به کتاب را به شما اطلاع خواهند داد، سپس در صورت امکان چاپ کتاب، با شما قرار دادی منعقد خواهد شد و مراحل آن پیش خواهد رفت.

   پاسخ دادن
 3. م.ش
  م.ش says:

  با سلام
  در صورت امکان توضیح دهید آیا کتاب هایی که در انتشارات نارون به چاپ می رسد شماره کتابشناسی ملی و رده بنده کنگره و رده بندی دیویی و شماره شابک را دارند؟
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   انتشارات نارون ثبت شده در وزارت ارشاد است و در فرآیند چاپ کتاب، تمامی مجوزهای رسمی لازم برای چاپ کتاب را اخذ می نماید.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *