شیوه زندگی سالم در جوانان؛ پیشگیری از رفتارهای پرخطر بهداشتی

شیوه زندگی سالم در جوانان؛ پیشگیری از رفتارهای پرخطر بهداشتی

نام کامل اثر: شیوه زندگی سالم در جوانان؛ پیشگیری از رفتارهای پرخطر بهداشتی

تدوین و گردآوری: نسرین زحمتکش رخی، دکتر سمیرا ابراهیم‌‌زاده ذگمی، دکتر مریم مرادی، سیدرضا مظلوم

سال چاپ: ۱۴۰۱

نوبت چاپ: اول

قیمت: ۳۰۰۰۰۰۰ ريال

تعداد تیراژ: ۱۰۰ نسخه

چاپ کتاب شیوه زندگی سالم در جوانان؛ پیشگیری از رفتارهای پرخطر بهداشتی

در عصر حاضر به علت پيشرفت‌‌هاي فن‌‌آوري و تأثير مستقيم آن بر کيفيت زندگي انسان، پرداختن به مسأله‌‌ی‌‌ سلامتي و عوامل تأثيرگذار بر آن اهميت ويژه‌‌اي يافته است و تأمين سلامتي افراد جامعه يکي از مهم‌‌ترين مسائل اساسي در هر کشوري محسوب مي‌‌گردد. از آنجایی که شيوه‌‌ی زندگي سالم عامل مؤثر و مهمي در سلامت جسمي، رواني و اجتماعي است و براي کاهش شيوع و تأثير مشکلات بهداشتي، ارتقاء سلامت، تطابق با عوامل تنش‌‌زاي زندگي و بهبود کيفيت زندگي منبعي ارزشمند است، بدین منظور جهت داشتن جامعه‌‌اي با جوانان سالم، توانمند و پويا در همه سطوح جسمي، رواني و اجتماعي نیازمند آگاه بودن جوانان از معيارهاي شيوه‌‌ی زندگي ايراني  اسلامي نه تنها در دوره‌‌ی جواني بلكه در دوره‌‌ی ميانسالي و سالمندي هستیم تا با عمل کردن به اين موارد در تمام دوره‌‌ی عمرخود با نشاط و كارآمد زندگي نمايند. محققان نیز معتقدند بررسي کيفيت زندگي و تلاش در راه اعتلاي آن نقش بسزايي در سلامت زندگي فردي و اجتماعي افراد دارد. دستیابی به چارچوب‌‌ها و قالب‌‌هاي فرهنگي مورد نیاز، از طریق بازنگری و تصحیح چارچوب‌‌هاي موجود و مطالعه‌‌ی چارچوب‌‌هاي استاندارد جهاني و برداشت، مطابق فرهنگ خودي می‌‌باشد. ایجاد چنین محیطی که حمایت‌‌های لازمه را برای ارتقاء سلامت در جوانان فراهم می‌‌نماید از طریق اجراي برنامه خود‌‌مراقبتی  و ارتقاء شیوه‌‌ی زندگي سالم محقق مي‌‌شود. این مقوله از مواردی است که در راستای توانمندسازی جامعه از اقدامات مؤثری محسوب می‌‌گردد.

شیوه زندگی سالم در جوانان؛ پیشگیری از رفتارهای پرخطر بهداشتیخودمراقبتي قسمتي از زندگي روزانه‌‌ی مردم و شامل مراقبتي است که به فرزندان، خانواده، دوستان، همسایگان و اجتماعات محلي نیز گسترش مي‌‌یابد. به عبارتی «خودمراقبتي فردي شامل اعمالي است اكتسابي، آگاهانه و هدفدار كه فرد براي خود، فرزندان و خانواده‌‌اش انجام مي‌‌دهد تا سالم بمانند، از سلامت جسمي، رواني و اجتماعي خود و خانواده خود حفاظت كند، نيازهاي جسمي، رواني و اجتماعي خود و آن‌‌ها را برآورده سازد، از بيماری‌ها يا حوادث پيشگيري كند، بيماری‌هاي مزمن خود و خانواده خود را مديريت كند و نيز از سلامت خود و خانواده‌‌اش بعد از ابتلاء به بيماري حاد يا ترخيص از بيمارستان حفاظت کند». پس ارتقاء سطح آگاهی‌‌های جوانان نسبت به عوامل آسیب‌‌زایی که در پیرامون آن‌‌ها وجود دارد و آموزش نحوه‌‌ی تعامل صحیح در برخورد با عوامل آسیب‌‌زا می‌‌تواند نقش مهمی را در واکسینه نمودن آن‌‌ها نسبت به اینگونه آسیب‌‌ها داشته باشد و خودآگاهی، اولین گام برای برنامه‌‌ریزی به منظور خودمراقبتی است؛ بنابراین یکی از بهترین رویکردها در زمینه‌‌ی سلامت جوانان، توجه به مقوله‌‌ی خودمراقبتی و اصول آن، متناسب با رشد جسمی و روانی آن‌‌ها می‌‌باشد.

چاپ کتاب در انتشارات نارون دانش

انتشارات نارون دانش یکی از برترین ناشرین در حوزه چاپ کتاب می‌باشد. صاحبان اثر می‌توانند از خدمات ویراستاری کتاب و همچنین صفحه آرایی کتاب این انتشارات بهره‌مند شوند. انتشارات نارون دانش با در اختیار داشتن تیم متخصص طراحی جلد کتاب این امکان را دارد که در زمینه مربوط به طراحی جلد کتاب نیز به صاحبان اثر خدمات تخصصی ارایه نماید. جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *