هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟

هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟

بسیاری از نویسندگان یا مترجمان کتاب، بعد از اتمام کار تالیف یا ترجمه خود به دنبال یک ویراستار هستند تا بتوانند مشکلات احتمالی کتاب را رفع نمایند. در انجام این کار، اولین سوالی که شاید به ذهن آنها بیاید این است که هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟ در اینجا ما قصد داریم به انواع فاکتورهایی که در هزینه ویراستاری کتاب دخیل هستند بپردازیم. همچنین، دستورالعملی را برای افرادی که به دنبال ویراستار هستند ایجاد کنیم تا بتوانند با استفاده از آن،کار ویراستاری کتاب خود را به دقت جلو ببرند. با وب سایت چاپ کتاب نارون دانش همراه باشید.

 هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟

چه عوامی در قیمت ویراستاری کتاب تاثیر دارد؟

۱- حجم متنی که قرار است ویراستاری شود

هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟ هزینه های ویراستاری کتاب می‌تواند بر اساس عواملی از جمله حجم متنی که که قرار است ویراستاری شود  و سطح ویراستاری مورد نیاز متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک کتاب کوتاه با خطاهای نگارشی کم، ممکن است فقط به تصحیح سبک نیاز داشته باشد که می تواند نسبتاً ارزان باشد. از سوی دیگر، یک کتاب طولانی‌تر با جملات پراشکال و ثقیل ممکن است نیاز به ویراستاری سنگین‌تری داشته باشد که می‌تواند هزینه بیشتری تحمیل کند. به طور کلی، اگر متن فقط نیاز به ویراستاری سبک داشته باشد، هزینه ویراستاری کتاب کمتر و اگر به ویراستاری سنگین نیاز داشته باشد، بیشتر خواهد بود. 

۲- سطح ویراستاری مورد

نیاز هزینه ویرایش کتاب بسته به سطح ویرایش مورد نیاز می تواند بسیار متفاوت باشد. ویراستاری ساده ممکن است فقط چند صد هزارتومان هزینه داشته باشد، در حالی که یک ویراستاری جامع‌تر می‌تواند چند میلیون تومان هزینه داشته باشد. سطح ویراستاری اغلب به این بستگی دارد که نویسنده چقدر کتاب را خوب نوشته است و چقدر کار لازم است تا صیقل داده شود و آماده چاپ شود.

۳- نوع ویراستاری که شما استخدام کرده‌اید

هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟ پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع ویراستار استخدام شده و محدوده پروژه. به عنوان مثال، یک ویراستار بسیار حرفه‌ای ممکن است از شما به ازای هر واژه فارسی ۷۰ تا ۱۰۰ تومان دریافت نماید. می توان گفت کار ویراستاری کتاب در ایران به ازای هر کلمه از ۱۵ تومان شروع و تا ۱۰۰ تومان، متناسب با توانایی و دانش ویراستار، می‌تواند متغییر باشد.

۴- میزان تجدید نظر درخواستی

هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟ بسته به میزان درخواست تجدید نظر توسط نویسنده، قیمت ویراستاری کتاب می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. اگر نویسنده‌ای از اولین پیش نویس خود راضی باشد و فقط نیاز به ویرایش سبک داشته باشد، ویراستار کتاب می‌تواند با پرداخت هزینه ای معقول این کار را انجام دهد. با این حال، اگر نویسنده ای بخواهد نسخه خطی خود را به طور کامل بازنویسی کند، قیمت ویراستار کتاب بسیار بالاتر خواهد بود. به طور کلی هر چه کار بیشتر مورد نیاز باشد، هزینه ویرایش کتاب نیز بیشتر خواهد بود. 

۵- مهلت ویراستاری شما چقدر است

طبیعتاً هرچقدر مدت زمانی که شما به ویراستاری برای ویراستاری کتاب‌تان وقت می‌دهید، در هزینه‌ ویراستاری کتاب شما تاثیر گذار خواهد بود. اگر در مدت کوتاهی بخواهید ویراستاری کتاب را دریافت کنید، باید هزینه بیشتر، و اگر مدت زمان زیادی را به ویراستار بدهید تا کتاب شما را ویراستاری کند، احتمالاً هزینه ویراستاری کتاب پایین خواهد شد.

هزینه ویراستاری کتاب چقدر است؟

چهار نوع ویراستاری کتاب

۱- ویرایش متن انگلیسی به‌صورت خط به خط (line editing)
ویرایش خط به خط یکی از رایج ترین و محبوب ترین روش های ویرایش کتاب است. ویراستاران بر بهبود جریان و وضوح نوشتار تمرکز می‌کنند و اغلب راه‌هایی را برای تقویت زبان پیشنهاد می‌کنند. ویرایش خط به خط متن انگلیسی بیشتر روی سبک (Style) و چگونگی تاثیرگذاری هر جزء برای انتقال پیام متن تمرکز می‌کند.
۲- ویراستاری رونوشتی (Copy Editing)
ویراستاری رونوشتی شاید مهم‌ترین نوع ویراستاری کتاب باشد، زیرا به موارد جزئی‌تری که می‌تواند باعث خراب شدن کلیت کتاب می‌شود، اشاره کند. ویراستاران رونوشتی ه دنبال اشتباهات گرامری، نقطه‌گذاری و املایی می‌گردند. آنها همچنین استفاده شما از زبان را برای سازگاری بررسی می کنند و اطمینان حاصل می کنند که برخی کلمات به طور مداوم و مشابه در سراسر کتاب به یک شکل استفاده شده باشند. 
۳- ویراستاری تکاملی (Developmental Editing)
این نوع ویراستاری کتاب می‌تواند پرهزینه باشد. ویراستاری تکاملی معمولاً گران‌ترین نوع ویراستاری کتاب است، زیرا شامل بررسی جامع متن نگارش شده و ارائه بازخورد و پیشنهادات برای بازبینی است. این نوع ویرایش می تواند برای نویسندگان مبتدی بسیار خوب باشد.
۴- نمونه‌خوانی (Proofreading)
  نمونه‌خوانی، آخرین مرحله در فرآیند ویراستاری کتاب است. در این مرحله، ویرایشگر به دنبال هرگونه اشتباه تایپی، خطای گرامری یا ناسازگاری باقی مانده می گردد. نمونه خوانی معمولاً یک کار نسبتاً ساده در نظر گرفته می شود و در نتیجه معمولاً مقرون به صرفه ترین نوع ویراستاری کتاب است.

چاپ کتاب در انتشارات نارون دانش

انتشارات نارون دانش یکی از برترین ناشرین در حوزه چاپ کتاب می‌باشد. صاحبان اثر می‌توانند از خدمات ویراستاری کتاب و همچنین صفحه آرایی کتاب این انتشارات بهره‌مند شوند. انتشارات نارون دانش با در اختیار داشتن تیم متخصص طراحی جلد کتاب این امکان را دارد که در زمینه مربوط به طراحی جلد کتاب نیز به صاحبان اثر خدمات تخصصی ارایه نماید. جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *