چاپ کتاب اقتصاد رانتیر و نظام تحریم‌های هوشمند

چاپ کتاب اقتصاد رانتیر و نظام تحریم‌های هوشمند

نام کامل اثر: چاپ کتاب اقتصاد رانتیر و نظام تحریم‌های هوشمند (مطالعه موردی جمهوری اسلامی ایران)

نویسنده: دکتر سیدمصطفی حسینی‌پور و دکتر محمد‌علی شیرخانی

سال چاپ: ۱۴۰۲

نوبت چاپ: اول

قیمت: ۱۷۰۰۰۰۰ ريال

تعداد تیراژ: ۱۰۰ نسخه

چاپ کتاب اقتصاد رانتیر و نظام تحریم‌های هوشمند

اقتصادهای رانتیر به عنوان نوعی از اقتصاد که ‌عمدتاً تک محصولی بوده و وابستگی زیادی به منابع درآمدی خارجی دارند، دارای‌ ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را از دیگر ساختارهای اقتصادی معمول متمایز و به اهداف آسان‌تری برای اعمال فشارهای مختلف تحریمی بدل می‌سازد. اقتصاد متکی به رانت نفتی ایران نیز طی سال‌های پس از انقلاب بنا به دلایل مختلف از جمله تخاصمات طولانی با ایالات‌متحده آمریکا و سپس مناقشه هسته‌ای، تحریم‌هایی را تجربه نموده که همزمان با پیچیده شده نظام شبکه‌ای و چرخه بازخورانی، هوشمندی را در اشکال جغرافیایی، نظارتی و موضوعی را شکل داده که اثرات آن را بیشتر از همیشه نموده است. تحریم‌هایی که در تبادلی چند وجهی با نظام اقتصای حاکم و چیدمان سیستم بین‌المللی، ورای اهداف اعلامی، فشارهای سنگینی را مستقیم و غیر مستقیم بر زندگی روزمره ایرانیان بار نموده است.

چاپ کتاب اقتصاد رانتیر و نظام تحریم‌های هوشمند

لذا آنچه در این کتاب بدان پرداخته می‌شود، چرایی این مسئله است که اقتصاد رانتیر ایران چگونه باعث اثرپذیری بیشتر و هوشمندی تحریم‌ها شده است؟ بر این مبنا فرض اینست که ساختار رانتی اقتصاد ایران که بیش از ۴۰ درصد از منابع بودجه‌ای خود را از طریق تولید، صادرات و فروش نفت تأمین می‌کند، شناسایی و انسداد مسیرهای دستیابی به این درآمد را تسهیل و نقشی موثر و پر رنگ در هوشمندی و بالطبع موثرشدن تحریم‌ها داشته است. برای راست آزمایی این فرض، ابتدا‌ ویژگی‌های رانتی اقتصاد کشور بررسی، سپس سیر تحریم‌ها و هوشمند شدن آن‌ها در قالب شبکه و نهایتا ارتباط شاخصه‌های اقتصاد رانتیر شامل؛ صدور، فروش و انتقال درآمدهای نفتی با هوشمند سازی تحریم‌ها و اثرگذاری آن واکاوی، تحلیل و ارزیابی خواهد شد.

چاپ کتاب در انتشارات نارون دانش

انتشارات نارون دانش یکی از برترین ناشرین در حوزه چاپ کتاب می‌باشد. صاحبان اثر می‌توانند از خدمات ویراستاری کتاب و همچنین صفحه آرایی کتاب این انتشارات بهره‌مند شوند. انتشارات نارون دانش با در اختیار داشتن تیم متخصص طراحی جلد کتاب این امکان را دارد که در زمینه مربوط به طراحی جلد کتاب نیز به صاحبان اثر خدمات تخصصی ارایه نماید. جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *