مراحل چاپ کتاب

با مراحل چاپ کتاب آشنا شوید

بسیاری از افراد علاقه دارند نامی از خود بر روی یک کتاب داشته باشند. گاهی اوقات این کتاب می‌تواند محتوای بسیار ارزشمندی داشته باشد و توسط مردم یا اگر کتابی علمی باشد توسط اهالی علم و دانشگاهیان مورد استقبال قرار گیرد. گاهی اوقات نیز هدف نویسنده یا مترجم از چاپ کتاب عرضه آن به تعداد محدود و برای یک جامعه هدف خاص است. در هر دو صورت، چاپ کتاب مراحلی دارد که گاهی اوقات برای یک نویسنده پیچیده و مبهم است اما برای موسساتی که در این حوزه فعالیت دارند و روزانه کتاب‌هایی را به آماده چاپ می‌کنند بسیار ساده هستند. با نارون پاب همراه باشید تا با مراحل چاپ کتاب آشنا شوید.

+ مراحل ترجمه کتاب و چاپ کتاب در ایران

مراحل چاپ کتاب

مرحله اول: آماده سازی محتوای کتاب

در این مرحله نویسنده یا مترجم باید محتوای کتاب را آماده کند. این محتوا می‌تواند شامل شعر، داستان، دستنوشته، خاطرات و یا یک کتاب علمی باشد. همچنین کتاب مورد نظر می‌تواند به صورت تالیف یا ترجمه باشد. در هر صورت نویسنده باید محتوای کتاب را به صورت دستنوشته یا تایپ شده به ناشر تحویل دهد.

مرحله دوم: آماده سازی اولیه کتاب

در این مرحله کارهایی مانند بررسی غلط‌های املایی و نگارشی، تایپ، صفحه‌آرایی و ویراستاری انجام می‌شود. فایل کامل کتاب باید در این مرحله آماده شود و این فایل باید تا حد امکان کامل و بدون ایرادات علمی و نگارشی باشد.

مرحله سوم: دریافت شابک (ISBN)

شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب یا به انگلیسی International Standard Book Number است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب منسوب می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. همچنین از سال ۲۰۰۷ به بعد شابک از ۱۰ رقم به ۱۳ رقم افزایش یافت تا بتوان کتاب‌های بیشتری را چاپ کرد. در ایران دریافت شابک از خانه کتاب انجام می‌گیرد. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند. (بیشتر بخوانید: چاپ کتاب با تیراژ پایین)

مرحله چهارم: دریافت فیپا

فیپا که مخفف فهرست نويسي پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود که شامل شابک، پرینت کتاب و فایل آن در سی دی و در نهایت فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی است. تحویل فیپا یک هفته الی ۱۰ روز زمان می‌برد (بیشتر بخوانید: فیپا برای کتاب و مدارک لازم جهت اخذ آن).

مرحله پنجم: دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

مرحله ششم: چاپ و صحافی

بعد از اتمام مراحل فوق کتاب برای چاپ به چاپ‌خانه ارسال می‌شود. برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر ۱۰۰۰ نسخه معمولاً چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن نیز انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه این مرحله در اختیار خود ناشر قرار دارد معمولاً به سرعت انحام می‌گیرد (بیشتر بخوانید: تفاوت‌های دو روش چاپ افست و چاپ دیجیتال).

مرحله هفتم: ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول

پس از اینکه کتاب به چاپ رسید، ناشر باید ۱۰ نسخه از آن به وزارت ارشاد ارسال کند و با دریافت اعلام وصول، عملاً فرایند چاپ کتاب به اتمام رسیده است.

آمادگی موسسه نارون پاب برای انجام تمامی مراحل فوق در ۱ ماه

قابل ذکر است که موسسه چاپ کتاب نارون آمادگی دارد تمامی مراحل چاپ کتاب شما را در کمترین زمان و با هزینه بسیار پایین به انجام برساند. با توجه به اینکه این موسسه ماهانه ده‌ها کتاب را به چاپ می‌رساند، هزینه تمام شده بسیار کاهش می‌یابد که در صورت چاپ کتاب توسط خود فرد این هزینه چند برابر خواهد شد.

49 پاسخ
 1. بهمن
  بهمن says:

  سلام میخواستم ببینم برای مصاحبه دکترا بیشتر روی مقاله تاکید داشته باشم یا کتاب؟ مراحل انجم کدومیکی هم راحتره و هم ارزون تر؟ خیلی از دوستام برای مقاله اقدام کردند که یا به مصاحبه دکترا نرسید یا هزینه هاشون اونقدر بالا بود که من توان مالیشون ندارم. از اینطرف هم شنیدم دنگ و فنگ چاپ کتاب هم خیلی زیاده و باید بدویی دنبال مجوزهاش اونم اگر بشه یا نشه. لطف میکنید راهنماییم کنید. ممنون از شما

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام و تشکر از شما
   ببینید برای مصاحبه دکترا یا هر آزمون دیگه ای حتماً باید به امکانات و توانمندی های کنونی تون تاکید کنید. معمولاً افراد بر اساس شرایط خودشون و امکاناتی که داشته و دارند توصیه هایی برای مصاحبه دکترا انجام میدن. نظر بنده اینه که شما و سایر دوستان برای امادگی جهت شرکت در مصاحبه دکترا حتما و حتماً به شرایط و امکانات خودشون تاکید کنند. ببینید در حال حاضر چه کار میتونید انجام بدید و از آثار علمی مانند مقاله همایشی، چاپ کتاب، ترجمه کتاب و چاپ مقاله علمی پژوهشی یا isi کدومیک رو با توجه به بازه زمانی میتونید انجام بدید. یقیناً چاپ کتاب اروزنتر و به صرفه تر از چاپ مقالات پولی هستش. مقالات غیرپولی نیز عمدتاً فرآیند بسیار طولانی رو برای پذیرش و چاپ دارند و اینکه شما باید وجه را به دلار پرداخت کنید. ما به شما توصیه می کنیم اگر در وهله اول کتابی از پایان نامه کارشناسی ارشدتان میتوان استخراج کرد به آن تاکید کنید. امتیاز کتاب تالیفی در مصاحبه دکترا بالاترین امتیاز ممکنه رو داره و تقریباً اگر نخواهید مطلبی رو به مطالب پایان نامه تون اضافه کنید مدت ۱ ماه جهت چاپ کتاب باید زمان بگذارید. قطعاً نهایتاً در بازه زمانی یک ونیم ماه میتوانید کتاب چاپ شده خود را در اختیار داشته باشید. سعی کنید اگر بازه زمانی کمی دارید سمت ترجمه کتاب نرید چون بسیار وقت بر است اما اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید و یک کتاب ارزنده با تعداد صفحات کمک پیدا کردید میتونید برای ترجمه و چاپ اقدام کنید. لازم نیست شما به دنبال مجوزهای چاپ کتاب بروید. تمامی کارهای ثبتی و مجوزهای لازم برای چاپ کتاب از طریق ما انجام خواهد شد که در همان بازه زمانی یک ماهه انجام خواهد گرفت. برای ارایه توضیخات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

   پاسخ دادن
   • بهمن
    بهمن says:

    فکر کنم با توضیحی که دادید شرایط من برای چاپ کتاب بهتر از چاپ مقاله استو بسیار ممنون از شما. من در اسرع وقت برای چاپ کتابم باهاتون تماس میگیرم.

    پاسخ دادن
 2. پرویز پوروردی
  پرویز پوروردی says:

  سسلام میخواستم بدونم مجوزهای چاپ کتاب مثل فیپا و شابک رو انتشاراتی ها میگیرن یا خود مولف؟ و اینکه چه کسی نظارت میکنه که محتوای کتاب به قول معروف محتوای مجرمانه نداشته باشه؟ مولف خودش باید حواسش باشه یا انتشارات یا خود وزارت فرهنگ؟ ببخشید سوالام زیاد شد دیگه:))

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و درود به شما دوست عزیز
   انتشارات کتاب موظف است تا تمامی مجوزهای قانونی برای چاپ کتاب را تهیه کند. نویسنده معمولاً هیچ دخالتی در گرفتن مجوزهای قانونی ندارد و این وظیفه به عهده ناشر است. محتوای مجرمانه در کتاب اعم از مطلب حساسیت برانگیز یا تصویر غیرمجاز به عهده ناشر است. ناشر قبل از ارسال کتاب به وزارت ارشاد حساسیت موجود و ملاک های معرفی شده توسط وزارت ارشاد را می داند و بر اساس ان کتاب را ممیزی می کند. در نهایت کتاب ارسال شده اگر یکباردیگر حاوی مصادیق غیرقانونی باشد می بایست از طریق ناشر و مولف به شکلی محتوا تغییر و تعدیل یابد یا اگر تصاویری وجود دارد نسبت به تغییر یا حذف ان اقدام کنند. مولفین حتماً می بایست در جریان تغییرات اعمال شده کتاب باشند زیرا این احتمال وجود دارد تغیییرات انجام شده ساختار و یا انسجام کتاب را به هم ریزد و نیاز باشد مجدداً کتاب ساختار بندی گردد. در کل مولف کتاب در فرآیند چاپ کتاب نقش یک ناظر را دارد و ناشر می بایست تمامی مراحل چاپ کتاب را انجام دهد. مولف بعد از اعمال هر تغییر، ویراستاری و یا موارد مشابه دیگر تایید خود را نسبت به تغییرات ابراز دارد تا ناشر نیز با خیال آسوده تر کار چاپ کتاب را جلو برد. هرچند یقیناً ناشرین در قبال هر تغییر جزیی و کلی در محتوای کتاب، نویسنده را جهت تایید اگاه میسازند.

   پاسخ دادن
 3. مریم ساروخانی
  مریم ساروخانی says:

  سلام و خسته نباشید
  مجوزهای وزارت ارشاد چقدر زمان می بره که آماده بشه؟ تو تمام مراحلی که گفتید مولف کتاب چه کارهایی باید بکنه؟ من میخوام کتاب چاپ بکنم در اسرع وقت و میخوام بدونم که به آزمون دکترا می رسم یا نه

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز
   ببینید از زمانی که مولف فایل خام کتاب را به ناشر میده از اون زمان تا چاپ کامل کتاب و اخذ مجوزها تقریباً به یک زمان ۳ الی ۳۵ روزه نیاز هست. تمامی مجوزهای قانونی نشر کتاب در همین بازه زمانی برای چاپ کتاب دریافت میشود. در مراحلی که در مطلب بالا مبنی بر مراحل چاپ کتاب گفتیم تقریباً همه این مراحل به عهده ناشر کتاب می باشد. ناشر و مولف کتاب در تمام بازه زمانی ۳۰ الی ۳۵ روزه با مولف کتاب در تماس و ارتباط می باشد و تغییرات لازم یا تعدیل و بررسی های مورد نیاز بر روی کتاب را با مولف کتاب در جریان می گذارد. همانطور که قبلاً نیز گفته ایم در تغییراتی که برای چاپ کتاب چه از طرف وزارت ارشاد و چه از طرف خود ناشر مد نظر قرار گرفته می شود مولف حتماً می بایست در جریان قرار گیرد تا تایید کند آیا تغییرات صورت گرفته در محتوای اصلی کتاب خدشه علمی به کتاب و ساحتار آن وارد کرده است یا خیر. با توجه به زمان یاد شده برای چاپ کتاب شما محاسبات زمانی را انجام دهید و در صورت صلاحدید با شماره های تماس و آدرس ایمیل موسسه ما با همکارانمان در ارتباط باشید. موفق و موید باشید.

   پاسخ دادن
 4. زیبا
  زیبا says:

  سلام
  برای چاپ کتاب رمان و شعر و داستان هم مراحل همینه یا تفاوت میکنه؟ کتابهای شعر و داستان احتمال ممیزی شدنشون و حساسیت بهشون زیاد هستش میخوام بدونم که شما رمان و داستان هم چاپ میکنید؟ درباره فروشش چی؟ فروشش رو هم کمک میکنید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام خدمت شما
   فرآیند چاپ کتاب ربطی به محتوا و موضوع کتاب ندارد. شما در هر حیطه و با هر محتوایی که کتاب را اماده نموده اید این مراحل چاپ را برای آن در نظر بگیرید. بنده با نظر شما تاحدودی مخالف هستم. ببینید در رابطه با ممیزی کتاب همان قدر که کتابهای رمان و شعر می بایست حاوی مصادیق غیرقانونی نباشد به همان میزان کتاب دانشگاهی نیز باید فاقد اینگونه موارد باشند. حساسیت در تعیین محتوای کتابها از یک ملاک خاص پیروی می کند.
   موسسه نارون شامل ۴ انشتارات مختلف است که هریک در حیطه های خاصی فعالیت دارند. مولفین هنگامی که کتاب را برای چاپ به همکاران ما ارسال می نمایند، همکاران ما بر اساس محتوای کتاب و نیازمندی مولف یکی از چهار انتشاراتی را انتخاب و به وی معرفی می نمایند. مهمترین ملاک این گروه از همکاران ما در انتخاب یکی از انتشارات چهارگانه متناسب بودن موضوع با فیلد کاری آن نشر می باشد. یکی از انتشارات ما مختص چاپ داستان و شعر می باشد که شما میتوانید برای همکاری در چاپ با شماره تماس های ما و آدرس ایمیل با همکاران در ارتباط باشید. درباره فروش کتاب موسسه ما تعهدی نخواهد داشت یعنی امتیازهای معنوی و مادی کتاب متعلق به مولف کتاب خواهد بودو موسسه ما دخالتی در بحث فروش کتاب نخواهد داشت. اما شما میتوانید از تجارب ارزنده و مشاوره های رایگان این موسسه در امر بازاریابی برای فروش کتابتان برخوردار شوید.
   مولف و پیروز باشید.

   پاسخ دادن
 5. صافی
  صافی says:

  سلام من یه پایان نامه در سال ۷۱ دفاع کردن در رشته جغرافیای طبیعی. با توجه به این که مطالب پایان نامه هنوز با توجه به ناجیه ای که بر روی ان کار کردم تغییرات اساسی و جدید نداشته است میتوانم آن را به کتاب تبدیل کنم و به چاپ برسانم؟ من برای دوره دکترا چاپ کتاب می خواهم. آیا آنها به خاطر قدیمی بودن پایان نامه ام برای کتاب ایرادی نمی گیرند؟ با تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   کلاً ناشرانی که در کار نشر کتاب وجه و اعتبار دارند سعی می کنند که کتاب را از نظر کیفی مورد بررسی قرار دهند. این بررسی ها معمولاً در برخی از ناشران از طریق افراد گاهاً غیرمتخصصی انجام میشود. در موسسه نارون که متشکل از چهار انتشارات است گروهی علمی وجود دارد که به بررسی شرایط مختلف کتاب به لحاظ کیفی می پردازند. در این ارزیابی، مشخص می گردد که کتاب نیازمند چه تغییراتی است. بر اساس این ارزیابی، توصیه هایی دقیق به مولفین کتاب در باره ایجاد تغییرات انجام میشود. توصیه ها در دو حد الزامی و اختیاری ارایه میشود. در سطح الزامی مولف می بایست برای اینکه کتاب خود را در انتشارات وابسته به موسسه نارون چاپ کند حتماً باید این تغییرات را انجام دهد. در سطح اختیاری، مولف به اختیار خود می تواند توصیه های تغییراتی را انجام دهد و یا انجام دهد. اینکه مطالب شما قدیمی است اگر واقعاً در سالهای اخیر مقاهیم و تغییرات جدید و مهمی در ناحیه مورد بررسی شما رخ داده است قطعاً می باید مطالب را به روز کنید. ولی اگر این اتفاق رخ نداده باشد صرفاً قدیمی بودن مطالب نمی تواند ارزشمدی و فایده آنها را زیر سوال ببرد و شما می توانید با خیال آسوده به چاپ کتاب خود اقدام کنید.
   همکاران موسسه نارون در حدمت شما خواهند بود تا ابندا با بررسی علمی فایل ارسالی شما و سپس توصیه های به جا شما را در امر ارزیابی فایل و نهایتاً اقدام برای چاپ کتاب یا عدم اقدام راهنمایی کنند.

   پاسخ دادن
   • صافی
    صافی says:

    با عرض سلام و خسته نباشید
    بسیار بسیار عالی بود توضیحاتتون خدا شما رو حفظ کنه و امیدوارم خسته نباشید هیچ وقت
    من حتماً برای انجام کارهای چاپ کتابم میرسم خدمتتون خیلی خیلی ممنون

    پاسخ دادن
 6. رقیه
  رقیه says:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من با استادم تقریباً یک و نیم سال پیش کتابی رو نوشتیم و دادیم به یک انتشاراتی که چاپ کنه. متاسفانه الان با گذشت یک و نیم سال هنوز جواب درست و حسابی به ما نمیدن و هر روز این وماه و اون ماه میکنن. واسه پارسال و برای مصاحبه دکترا که نتونستم ببرم و رد شدم. امسال هم با این اوصاف باز فک کنم به دستم نرسه. چه پیشنهادی دارید و من بهتره چه کار کنم> خیلی ممنون اگه جوابمو شریعتر بدید..

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام خدمت شما
   ببینید اینکه کتاب شما بعد از گذشت یک و نیم سال چاپ نشده است می تواند دلایل زیادی داشته باشد. آیا کتاب شما نیاز به اصلاح و تعدیل و تغییر داشته است یا خیر؟ و اینکه برای چاپ کتاب شما چه انتشاراتی را انتخاب کرده اید؟ انتشارات اگر دانشگاهی باشد متاسفانه فرآیند بسیار طولانی برای چاپ و نشر لازم دارد و بهتر است در اسرع وقت برای اخذ جواب دقیق برای زمان چاپ و انتشار به محل انتشارات به صورت حضوری تشریف ببرید و اگر زمان چاپ و انتشار نامعلوم باشد یا زمان زیادی برای چاپ کتاب در نظر گرفته باشند می توانید برحسب نیاز خود یعنی حضور در مصاحله دکترا قرار داد خود را کنسل کنید و از انتشارات دیگری اقدام نمایید.
   مراحل چاپ کتاب در انتشارات دانشگاهی معمولاً بسیار طولانی مدت است و صرفا عقد قرار دارد با آن انتشارات تا زمانی که کتاب چاپ نشده است هیچ تعهد و التزامی به شما یا ناشر نخواهد آورد. همکاران ما در موسسه نارون در خدمت شما خواهند بود تا در صورت تمایل کتاب شما را با اخذ مجوزهای رسمی و قانونی در مدت یک ماه تا ۴۰ روز به چاپ نشر برسانند. برای ارتباط با همکاران ما با شماره های تماس و آدرس ایمیل استفاده نمایید.
   با تشکر از شما

   پاسخ دادن
 7. م. جمالی
  م. جمالی says:

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  قیمت چاپ کتاب رو میخواستم بدونم چقدر هست. و اینکه من تو وب سایت شما دیدم که گفتید مجوز باید بگیریم. اگر مجوز نباشه چه اتفاقی میتونه بیافته؟ میشه لطفا بفرمایید چرا اینقدر مهم هستش؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام دوست عزیز
   بارها درباره گرفتن مجوز برای چاپ کتاب در همین وب سایت صحبت های زیادی نموده ایم. در حقیقت شما با اخذ مجوزههای قانونی مالکیت قانونی یک اثر را به نام خود ثبت می کنید و در صورتیکه فرد یا افرادی قصد سواستفاده از این اثر یا سرقت علمی از ان را داشته باشند به راحتی می توانید مانع این کار شوید. در حقیقت کتاب بدون مجوز مانند خانه ای است که شما می گویید مالکیت آن از آن شماست ولی هیچگونه سندیتی دال بر مالکیت خود بر ان را ندارید. اگر فردی بتواند قبل از شما سند آن خانه را دیافت نماید، خانه و مالکیت آن برای وی خواهد بود.
   در چاپ کتاب نیز قصه بر همین منوال است. اگر کتابی را نوشته و برای چاپ آن ناشر خوب و رسمی پیدا نکنید هرچند فایل شما به صورت کتاب شکیلی در اختیار شما قرار خواهد گرفت اما اگر یک یا دو ماه بعد همان کتاب را با اسم شخصی دیگر در بازار دید نباید تعجب کنید. جالب آنکه هیچ گونه مدرکی دال بر مالکیت آن نیز نمی توانید ارایه کنید و باید بگوییم قابل قبول نیز نیست.
   با عدم دریافت مجوزهای قانونی که در چاپ کتاب حرف اول و آخر را میزند، اثر خود را بدون هیچگونه حمایتی در دسترس افرادی فرصت طلب قرار میدهید که با یک بررسی سریع متوجه می شوند کتاب مجوز قانونی ندارد و میوانند به نام خود و به راحتی و بدون هیچگونه مانع قانونی آن را به نام خود چاپ کنند.
   دلیل اینهمه تاکید بر مجوز قانونی نیز بر این است که دقیقاً حکم سند یک ماشین یا خانه و موارد مشابه را دارد و تنها زمانی می توانید ادعای کالکیت بر این کتاب را کنید که مجوزهای قانونی ان را کسب کرد اید و نام شما به همراه نام کتابیتان در وب سایت کتابخانه ملی نمایه شود.
   قیمت چاپ کتاب نیز به عوامل و فاکتورهای مختلفی مانند تعداد تیراژ، کتاب سیاه و سفید یا رنگی، عم طراحی داخلی یا طراحی داخلی بعلاوه جلد کتاب، جنس کاغذ کتاب و موارد دیگر بستگی دارد که بهتر است با موسسه تماس حاصل نموده و دقیقاً این موارد را مورد سوال قرار دهید تا همکارن با فرمولی که در دست دارند با توجه به نیاز شما قیمت دقیق کتاب را تعیین نمایند.

   پاسخ دادن
 8. تیموری
  تیموری says:

  درود بر شما
  من یک کتاب ۱۲۸ صفحه ای دارم که نوشتنش تموم شده و در رابطه با کسب درآمد از اینترنت و موبایل هست میخواستم ببینم برای چاپش چه مراحلی رو باید طی کنم ؟ و اینکه قیمت چاپش در سایز وزیری در ۳۰۰۰ نسخه چند میشه ؟اینکه ما فایل کتاب رو به ناشر بدیم بسیار معذرت میخوام البته که میخوام اینو بگم، چطوری و با چه راهکاری میشه تضمین کرد که فایل ارایه شده به نام فردی دیگه چاپ نشه و اگر این اتفاق بیفته من کجا دستم بند هست که شکایت کنم؟
  با تشکر از شما

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و عرض ادب
   با مشخصاتی که شما برای کتاب خود درج نموده اید امکان تخمین قیمت دقیق وجود ندارد چون ملاکهای دیگری هم برای تعیین قیمت وجود دارند و بسیار هم تاثیر گذار هستند. لطفاً با همکاران ما در موسسه نارون تماس بگیرید تا در حد چند دقیقه قیمت دقیق کتاب شما را برآورد نمایند. ببینید ما به صورت حرفه ای به مدت بیش از یک دهه در کار چاپ و نشر کتاب هستیم. روزانه فایل های کتاب بسیار زیادی برای ایمیل ما ارسال میشود و اگر تاکنون کوچکترین بد اخلاقی در کار با فایل ها از طرف انتشارات ما سر زده بود قطعاً روال کار کنونی را نداشتیم. و اینکه، زمانی شما فایل کتاب را برای ما ارسال می نمایید که کار چاپ و نشر کتاب را ۱۰۰ درصد با ما تمام کرده اید و قرار داد بسته اید. مادامی که با ما قرار داد دارید این قرار داد دست اویزی برای شماست که خدایی ناکرده در صورت بروز هر مشکلی بتوانید با استناد ان به حق قانونی خود برسید. همچنین وقتی که کتاب به اسم شما مجوز گرفته شد دیگر کسی نمی تواند از ان سوء استفاده کند و یا بخش هایی یا تمامی کتاب را برای خود کپی کند یا سرقت علمی انجام دهد. بنابراین، این دغدغه شما زمانی به جا است که کار چاپ کتاب را با انتشاراتی میخواهید انجام دهید که مجوزهای قانونی و رسمی را برای شما اخذ نخواهد کرد.
   با استناد به توصیفات فوق، جای هیچ گونه نگرانی نیست. فقط این توصیه را برای شما ارایه می کنیم مادامی که قرارداد نبسته اید و کار شما رسمی نشده است و اینکه از نحوه اخذ مجوزها مطمئن نشده اید فایل کتاب و یا حتی اسم دقیق کتاب را به ناشر انتقال ندهید. وقتی که ار همه موارد خیالتان راحت شد و قرارداد رسمی بستید میتوانید با خیال راحت فایل کتاب را در اختیار ناشر قرار دهید و مطمئن باشید که هیچ اتفاق خاصی و خطری فایل کتاب شما را تهدید نمی کند.
   تشکر از شما

   پاسخ دادن
   • صافی
    صافی says:

    بسیار ممنون توضیحاتتون بسیار خوب و کامل بود. تشکر بابت همه چیز ایمدوارم بتونم در اسرع وقت کتاب رو با شما به یه جایی برسونم

    پاسخ دادن
 9. ناصر امامی
  ناصر امامی says:

  با سلام و خسته نباشید

  میخواستم بدونم برای کتابی که قبلاً یکبار چاپ شده بازهم می باید برای تجدید چاپ مجوز یا فیپا و شابک گرفته بشه؟ من کتابم رو ۷ سال پیش چاپ کردم و الان میخوام دوباره تجدید چاپ بکنم. شما تا چه زمانی میتونید این کتاب رو برام مجدداً چاپ کنید؟ ممنون میشم اگر سریعتر جواب بدید.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   باسلام
   برای کتابی یکبار اطلاعات فیپا و شابک و مجوزهای دیگر گرفته شده است فارغ از اینکه چندسال پیش چاپ شده باشد احتیاجی به مجوز قانونی مجدد و فیپا و شابک جدید وجود ندارد. اگر شما به دلایلی تمایل به همکاری با ناشر قبلی نداشته باشید و به لحاظ قرار دادی که اخذ نموده اید هیچ تعهدی در قبال یکدیگر (شما و ناشر قبلی) ندارید میتوایند همان مجوزهای قبلی و اطلاعات شابک و فیپا را استفاده کنیدو اجازه امه ای نیز از ناشر قبلی دریافت کنید. این اجازه نامه بسیار مهم است و اگر به هر دلیلی این اجازه نامه صادر نگردد شما اجازه چاپ کتاب را نخواهید داشت. در اینصورت ممکن است شما با اندک تغییراتی در محتوا و عنوان کتاب چاچ را در نشر جدیدی پیگیری کنید. البته این موردی که ذکر نمودیم بسیار استثنا و بسیار بسیار نادر است و معمولاً ناشرین همیشه همکاری لازم را انجام میدهند مگر اینکه در قرار داد بنید باشد که مولف به رعابت ان متعهد نشده باشد و ناشرحقوق خود را از دست رقته ببیند.
   مراحل چاپ و نشر کتاب حدودً یک ماه تا ۴۰ روز زمان نیاز دارد. برای شما همکاران موسسه نارون می توانند هماهنگی های لازم با ناشر قبلی را انجام دهند و اگر تمایل نداشته باشید تا در نشر قبلی کتاب خود را چاپ کنید گروه نارون در حدمت شما خواهد بود.
   تشکر از شما

   پاسخ دادن
 10. دهگلانی
  دهگلانی says:

  سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگه یه کتابی رو که ۳۵۰ صفحه داره بخواهیم به صورت صفحات روغنی تمام چاپ کنیم چقدر هزینه در بر مییگیره؟ و اینکه کلاً برای کتابهای ترجمه شده مراحل چاپ کتاب به چه شکلی هستش مرسی

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر کتاب وابسته به سازمان یا نهادی خاصی نیست و یا اینکه اچباری برای چاپ صفحات روغنی وجود ندارد پیشنهاد ما این است که برای صرفه جویی در هزینه این مورد را در چاپ کتاتان کنسل کنید. چون حقیقتاً برای ۳۵۰ صفحه هزینه زیادی (هرچند بی فایده) برای شما تحمیل خواهد کرد. و اگر اجباری وجود دارد هیچ مشکلی نیست. موسسه نارون قبلاً نیز بارها به چاپ کتاب مشتمل بر اینگونه صفحات اقدام نموده است. هزینه های چاپ کتاب به موارد مختلفی بستگی دارد و مهمترین این موارد عبارتند از: تعداد تیراژ، تعداد صفحات کتاب، طراحی جلد، ویراستاری، و جنس کاغذ مورد استفاده و قطع کتاب. بنابراین، تخمین قیمت صرفاً بر اساس تعداد صفحه امکان پذیر نمی باشد و شما می توانید با ارتباط با شماره های تماس موسسه نارون، با ارایه اطلاعات بیشتر و دقیقتر قیمت چاپ کتاب را به شما ارایه خواهند کرد.
   مراحل چاپ کتاب بدون توجه به اینکه کتاب ترجمه شده یا نگارش شده ذکر شده است. چاپ کتاب روال ثابتی دارد که برای تمامی انوع کتابها یکسان است. این روال در متن فوق توضیح داده شده است و اگر در هریک از مراحل چاپ کتاب مشکل یا سوالی دارید میتوایند مطرح نمایید و همکاران ما در اسرعع وقت پاسخ خواهند داد.

   پاسخ دادن
 11. بابک حسینی
  بابک حسینی says:

  من رساله دکترام رو تموم کردم و از اونجایی که قصد عزیمت به خارج برای تحصیلات دارم میخواستم بدونم که شما در مدت زمان ۲ ماهه میتونید کتابی رو چاپ کنید؟ و اینکه از اونجایی که من کتاب رو میخوام در خارج از کشور به عنوان رزومه استفاده کنم اونها چه دیدگاهی درباره ناشران ایرانی دارند؟ امتیازی تعلق میگیره بهش یا خیر؟ تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   مدت زمان لازم از زمانی که محتوای اصلی کتاب به صورت کامل و بدون ایراد استخراج شده تا اخذ مجوزها و چاپ کتاب تقریباً ۲۰ روز است. از آنجایی که مقطع تحصیلی شما دکترا می باشد به احتمال فراوان ایرادات علمی بسیار کمی دارد و میتوان کار استخراج پایان نامه را در مدت زمان کوتهای انجام داد و نهایتاً در طول یکماه کتاب را چاپ کرد.
   ببینید دیدگاه های مختلفی در خارج از کشور به مقالات یا کتابهایی که در داخل ایران چاپ میشو د وجود دارد و این فقط مختص کشور ایران نیست. برای مثال، مقاله ای که در مجلات داخلی کشور چین، هند، کشورهای عربی و امثالهم چاپ می شود کهگاهی از طرف دانشگاه های کشورهای برتر مانند کانادا، آمریکا و کشورهای اروپایی مورد قبول واقع نمی شوند و آنها عمدتاً دیدگاهشان بر این است که شما می بایست در انتشارات مورد قبول بین المللی آثار علمی خود را چاپ کنید. برای مثال، مجلات isi و یا اسکوپوس جزو ناشران بین المللی هستند و مقالاتی که در این مجلات چاپ می شوند عمدتاً مورد قبول دانشگاه ها قرار می گیرند. باز این مساله یک قاعده مورد قبول نیست و برخی دانشگاه های معتبر خارجی صرفا مقالاتی را به عنوان رزومه مورد قبول تایید می کنند که در مجلات دارای ضریب تاثیر چاپ شده باشند و یا اینکه اگر کتاب باشد در ناشران معروف و بین المللی چاپ شده باشد.
   اما این نکته را شما در نظر بگیرید که شما دقیقاً به چه چیزی نیاز دارید؟ ما بر اساس نیاز شما توصیه هایی برای شما ارایه خواهیم نمود. از آنجایی که ما اطلاعاتی درباره اینکه شما به چه کشوری قصد عزیمت دارید و در چه دانشگاهی قرار است به ادامه تحصیل بپردازید نمی توانیم کمکی به شما کنیم. اگر این اطلاعات را دقیقاً به ما ارایه کنید میتوانیم مشورت دقیق تری را ارایه کنیم. برخی از دانشگاه های آمریکایی حتی مقالات فارسی و چاپ در مجلات داخلی را نیز به عنوان فعالیتهای علمی دانشجو مورد پذیرش قرار میدهند.
   به هر ترتیب، ما میتوانیم کتاب شما را در این بازه زمانی چاپ کنیم اما اینکه تا چه حد این کتاب به عنوان رزومه برای شما مورد قبول قرار گیرد هیچ گونه اطلاعاتی نداریم و شما باید اطلاعات بیشتری در اختیار ما بگذارید.
   موفق باشید.

   پاسخ دادن
 12. سیامک قیداری
  سیامک قیداری says:

  با سلام
  تو یه مطلبی از سایت شما دیدم که اگر کتاب به صورت قانونی چاپ بشه باید در کتابخانه مرکزی هم نمایه بشه. میخواستم بدونم قبل از چاپ کتاب این امکان وجود داره که من اسسم رو اونجا ببینم؟ چه تضمینی وجود داره که کتاب رو چاپ کنیم ولی بعدش ببینیم تو وب سایت کتابخانونه مرکزی هست؟ میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر در فرآیند چاپ کتاب اسم و مشخصات کتاب در کتابخانه مرکزی نمایه نشود، چاپ کتاب غیرقانونی است و ممکن است تبعات زیادی را برای مولف و همچنین ناشر داشته باشد. اولین و مهمترین تبعات این است که فرد دیگری ممکن است کتاب شما را با اخذ مجوزهای قانونی به اسم خود چاپ کند و شما نمی توانید درباره مالکیت کتاب هیچ ادعایی داشته باشید.
   فرآیند چاپ کتاب به این شکل است که قبل از چاپ کتاب موسسه نارون به شما مجوزهایی که از مراجع دی ربط اخد نموده است را به شما ارایه می کند. این مجوزها به صورت نامه های رسمی با مهر و امضا می باشند. حتی شما میتوانید این مجوزهای اخذ شده را به منزله مصداق چاپ کتاب در مصاحبه دکترا و یا در موارد دیگر ارایه کنید. البته این زمانی معقولانه است که چاپ کتاب شما هنوز تمام نشده اما مجوزهای لازم را گرفته اید.
   به محض اینکه مجوزهای چاپ کتاب به دست شما رسید میتوانید ۱۰۰ درصد مطمئن باشید که نام شما و عنوان کتاب شما در وب سایت کتابخانه ملی نمایه خواهد شد. در صورتیکه این مجوزها به دست شما نرسید این نشان می دهد که به احتمال بسیار زیادی نمایه شدن در کتابخانه ملی برای شما اتفاق نخواهد افتاد.
   موسسه نارون بعد از اماده شدن فایل اصلی کتاب در مدت ۲ هفته تمامی مجوزهای لازم برای چاپ کتاب شما را در اختیار شما قرار خواهد داد و میتوانید با در دست داشتن این مجوزها این اطمینان خاطر را داشته باشید که روال و فرآیند چاپ کتاب شم کاملاً به صورت قانونی است.

   پاسخ دادن
 13. نجمه محمدی خواه
  نجمه محمدی خواه says:

  سلام
  من کتابی در زمینه نقد اشعار شاعران معاصر نوشتم و میخوام بدونم شما در این حیطه کتاب چاپ میکنید یا خیر؟ و اینکه انتشارات درباره محتوای کتاب مشاوره علمی هم ارایه میده یا خیر؟ مثلا اینکه اشکالات و اشتباهات علمی و ادبی ؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   یکی از مزیت های موسسه نارون برای مولفین این است که با گردآوری گروههایی از رشته های مختلف توانسته است به مولفین کتاب کمک کند تا سطح کیفی کتاب خود را بالاتر ببرند. روند به این شکل است که گروه هایی مختلف از دانشجویان دکترا و اساتید دانشگاه با این موسسه در ارتباط هستند و کتاب ارسالی از سوی مولفین بعد از قرارداد توسط این گروه نیز به صورت کامل و جامع مورد بررسی قرار می گیرد و سطح کیفی و علمی آن را مورد ارزیابی قرار می دهند.
   در مراحل مختلف چاپ کتاب، تمامی نکات و دستورالعمل های الزامی به مولفان اریه داده می شود و مولفین نباید هیچگونه دغدغه ای نسبت به این موارد داشته باشند. همانطور که قبلاً نیز ذکر شده موسسه نارون دارای چهار انتشاراتی میباشد که هریک از این انتشارات برحسب زمینه و فیلد خود اقدام به چاپ کتابهای تخصصی در آن حوزه می کنند. کتابی که شما مرقوم نموده اید در زمینه کاری یکی از انتشارات این موسسه است و ما میتوانیم برای اخذ مجوز و تمامی کارهای چاپ و طراحی و ویراستاری در خدمت شما باشیم.
   با تشکر

   پاسخ دادن
 14. وحیده مرتضوی
  وحیده مرتضوی says:

  برای چاپ کتاب از روی پایان نامه میخواستم سوال کنم که من هم میخوام پایان نامه کارشناسی و هم ارشدمو چاپ کنم تخفیف داره یا نه؟ و اینکه تقریباً جفتشون تو یه حیطه هستن ارزش داره یا نه؟ ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   در چاپ کتاب برخی هزینه ها ثبت هستند مانند هزینه ویراستاری، هزینه کاغذ و هزینه های مربوط به صفحه آرایی و اخذ مجوزها. اما میتوانیم از دستمزد خود انتشارات برای چاپ کتاب شما تخفیف ارایه دهیم. ببینید، اگر پایان نامه های دو مقطع شما دقیقا در یک حیطه هستند که احتمال زیاد مکمل هم هستند و ارایه دو کتاب در این صورت غیرضروری است. اما اگر دو پایان نامه هرچند در یک حیطه هستند اما موضوعات مختلف و غیرهمسانی را در خود دارند شما می توانید هر دو را به کتاب تبدیل نمایید. در کل، صرفاً چاپ کتاب مهم نیست. یقینا با چاپ شدن کتاب شما میخواهید کتابها را در جایی ارایه کنید. اگر دو کتاب ارایه شده شما دقیقاً به یک موضوع پرداخته باشند و حرف جدیدی نیز نداشته باشند خود این مساله یک امتیاز منفی بزرگ برای شما تلقی خواهد شد.

   پاسخ دادن
 15. مدیر سایت
  مدیر سایت says:

  در مراحل چاپ کتاب آیا مجوزها به دست مولف میرسه بعد چاپ میشه یا اینکه بعد زا چاپ کتاب مجوزها میرسند؟ واقعیت اونقدر این انتشارات قلابی زیاد شده که به همه دوستان توصیه میکنم مجوز چاپ کتاب رو حتماً حتماً حتماً پیگیری کنند. مدیر وب سایت لطفا جواب سوالمو بدید تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   تشکر از شما
   بله همانطوری که ما هم قبلاً به کرات گفتیم اخذ مجوز و نمایه شدن در کتابخانه ملی اساسی ترین فاکتور برای چاپ قانونی و رسمی هستش. موسسه نارون دارای چهار انتشارات رسمی هستش که تمامی انها در آغاز مجوزهای لازم رو برای چاپ کتاب دریافت میکنند سپس اقدام به چاپ کتاب میکنند. شما میتوانید از طرف موسسه ما این اطمینان ۱۰۰ درصدی را داشته باشید که قبل از چاپ کتاب مجوزهای لازم رو دریافت نمایید سپس کتابتون چاپ بشه. و اینکه در تسویه حساب ها نیز تسویه حساب کامل بعد از اخذ مجوزهای رسمی و قانونی انجام خواهد شد.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام، هیچ مشکلی وجود نداره، شما می تونید فایل هاتون رو از طریق ایمیل برای ما ارسال نمایید. مابقی موارد نیز از طریق تلفن و ایمیل قابل حل خواهد بود. حین چاپ کتاب هم کتابها را از طریق پست برای شما ارسال خواهیم نمود.

   پاسخ دادن
 16. سونیا
  سونیا says:

  با سلام
  من دارم یک کتاب می نویسم و دوست دارم که ابن کتاب رو چاپ کنم و خیلی هم روش وقت گذاشته ام.
  میخواستم ببینم که شما می تونید در چاپ کتابم بهم کمکی کنید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و عرض ادب
   بله، برای چاپ کتاب شما در خدمت هستیم. میتوانید با ما از طریق ایمیل و شماره تماس در ارتباط باشید.
   تشکر

   پاسخ دادن
 17. الهه بارانی
  الهه بارانی says:

  سلام.من میخواستم پایان نامه ارشدم تبدیل به کتاب بشه.اساتید گفتن باید انتشارات دانشگاه باید باشه.ایا باید پایان نامه مو باید به انتشارات خود دانشگاه مون بدم برای چاپ؟چه مراحلی باید طی کنم برای این کار؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام خدمت شما
   انتشارات دانشگاه ها اغلب فایل آماده کتاب رو برای چاپ در نظر می گیرند. شما می بایست در مرحله اول کتاب رو از پایان نامه تون استخراج کنید و بعد فایلش رو برای چاپ ارسال کنید. می تونید فایل پایان نامه رو برای ما ارسال کنید تا استخراج کتاب انجام بشه بعد برای چاپ اقدام کنید. این رو هم در نظر بگیرید که انتشارات دانشگاهی معمولاً ۷ یا ۸ ماه بعد شروع به انجام کارهای مربوط به چاپ می کنند و علتش هم بیشتر به دلیل تشریفات وقت گیر هستش. اگر اساتید قبول کردند برای چاپ سریع و انتشار اون در خدمت شما هستیم.

   پاسخ دادن
 18. شاهین
  شاهین says:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من درحال ترجمه کتابی هستم که به زبان آلمانی هستش میخواستم ببینم آیا برای اخذ مجوز های چاپ کتاب نیاز به مدرک زبان آلمانی هست یا خیر؟ من بخاطر سفرهایی که به المان داشتم مسلط هستم جهت ترجمه اما مدرک زبانی در این باره ندارم. ایا در اخذ مجوز به مشکل برخواهم خورد؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام خدمت شما
   نخیر، برای اخذ مجوزهای وزارت ارشاد در ایران نیاز به هیچ مدرک زبانی ندارید. اما اگر کتاب را در خارج از کشور بخواهید چاپ کنید که از ان بی اطلاع هستیم.
   در ترجمه کتاب و چاپ کتاب مهمترین مساله این است که کتاب به دقت ترجمه شود؛ خواه اینکه مترجم مدرک زبانی (هر زبانی) را داشته باشد یا خیر.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله، شما به عنوان مترجم میتوانید عنوان کتاب را تغییر دهید. منتها عنوان تغییر یافته هماهنگ با محتوای کتاب باشد.
   نخیر، ناشرین مشکلی با تغییر نام کتاب ندارند. اما اگر عنوان عوض شده مشکل داشته باشد (طولانی باشد، یا هماهنگ با محتوای کتاب نباشد) پیشنهاد می دهند تا آن را تغییر دهید.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *