چگونه یک رمان بنویسیم؟

چگونه یک رمان بنویسیم؟

چگونه یک رمان بنویسیم؟ شاید شما نیز جزو آن دسته از افرادی باشید که علی‌رغم خواندن کتاب رمان‌های متعدد، تصمیم گرفته باشید رمانی را بنویسید اما نمی‌دانید چگونه شروع کنید. نوشتن اولین رمان معمولاً چالشی بسیار بزرگ است که تصاویر و اتفاقات مبهم و تیره و تاری در ذهن نویسنده از آینده کتابی که در حال نگارش است به وجود خواهد آورد. در بسیاری از افراد، خواندن رمان‌های متعدد این انتظار را به وجود می‌آورد که اگر آن‌ها شروع به نوشتن یک رمان کنند، یقیناً خیلی راحت بتوانند از عهده کار برآیند؛ اما باید در همین قدم اول به افرادی که قصد نوشتن رمان دارند بگوییم لزومی ندارد اگر شما یک‌عمر موسیقی گوش کرده‌اید، شروع به نواختن یک از آلات موسیقی بکنید قبل از اینکه آموزشی دیده باشید. توصیه‌های مهمی که در اینجا مطرح خواهد شد نیز صرفاً بخشی از آموزش‌های تاثیرگذاری است که در حین فرآیند تمرین برای نگارش، بسیار مفید و موثر خواهند بود. با سایت چاپ کتاب نارون دانش همراه باشید.

چگونه یک رمان بنویسیم؟

برای نگارش رمان مباحث بسیار زیادی مطرح می‌شود که ما در ساده‌ترین شکل ممکنه در اینجا سعی نموده‌ایم به صورت مرحله به مرحله اصل‌ترین نکات آن را مطرح سازیم. 

برای نوشتن رمان ۱۵ مرحله اساسی وجود دارد که عبارتند از:

۱- مشخص کردن ایده اصلی رمان

۲- مطالعه کتابهای مشابه در ژانر مورد علاقه خود

۳- انتخاب زاویه دید برای داستان (novel’s point of view)

۴- انتخاب زمینه داستان

۵- توسعه دادن شخصیت‌های اصلی داستان

۶- تعیین نمودن جدال‌ها، تعارضات و اشتراکات داستان

۷- ایجاد طرح کلی رمان

۸- طرح‌ریزی ساختار برای داستان

۹- انتخاب نرم‌افزار جهت نوشتن داستان

۱۰- شناسایی مخاطبین رمان

۱۱- تعین روال نگارش رمان

۱۲- انتخاب و تعیین تکنیک‌های ادبی و فنی در نگارش رمان

۱۳- مرور رمان نگارش شده

۱۴- اخذ بازخورد از اطرافیان بعد از اتمام نگارش یا حین نگارش رمان

۱۵- انتخاب یک ویراستار حرفه‌ای قبل از چاپ کتاب

پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع به نگارش داستان این پارگراف را برای خود کامل کنید:

رمانی که من خواهم نوشت در ژانر {….} خواهد بود. روایت این داستان یا زاویه روایت آن به شکل {….} و موقعیت مکانی آن {….} و زمانی آن {….} خواهد بود. این داستان یک قهرمان به نام {….} دارد که با انگیزه {….} به دنبال هدف {….} است. اما تعارضاتی مانند {….} به او در رسیدن به هدف مانع خواهند شد و ریسک‌هایی مانند {….} برای او خواهد داشت.

۱- مشخص کردن ایده اصلی رمان

اگر در حال ایده پردازی در مورد یک داستان هستید سعی کنید یک یا دو سطر را درباره موضوع کتاب خود بنویسید. تا زمانی که ننویسید و ایده خود را صرفاً در ذهن دارید ایده تشکیل نخواهد شد. ذهن سیال است. سیالی ذهن را باید گاهی متوقف کنید، محتوای آن را یادداشت کنید و اجازه دهید مجدداً به سیالی خود ادامه دهد. بنابراین، توصیه موکد ما این است که هر لحظه که ایده‌ای به ذهنتان می‌رسد آن را همان لحظه یادداشت کنید زیرا ویژگی سیالی ذهن باعث فراموشی آن خواهد شد.

۲- مطالعه کتابهای مشابه در ژانر مورد علاقه خود

نمی‌توان بدون خواندن اقدام به نوشتن کرد. شما نمی‌توانید بدون شنیدن حرف بزنید و یا بدون شنیدن و حرف زدن بخوانید. پس لازمه اصلی نویسندگی آن است که میزان مطالعه خود را مخصوصاً در ژانرهایی که دوست دارید افزایش دهید.

دلایل زیادی وجود دارد که قبل از نویسندگی باید مطالعه نمایید:

الف) شما درک درستی از آنچه قبلاً انجام شده است پیدا خواهید کرد و تمرکز خود را به روی موضوعات جدید در همان ژانر ارایه خواهد کرد.

ب) از طرف دیگر، شمامی‌توانید آنچه که در یک ژانر خاص محبوبیت یافته است را درک کنید و خواهید دانست که خوانندگان چه انتظاراتی دارند.

ج) خوش می گذرد. اگر خواندن کتاب را دوست ندارید، چرا می‌خواهید بنویسید؟

۳- انتخاب زاویه دید برای داستان (novel’s point of view)

کلاً برای انتخاب زاویه دید برای روایت داستان چند سبک وجود دارد:

الف) اول شخص: داستان از منظر نویسنده اصلی داستان گفته می‌شود. ضمیر اصلی ن مورد استفاده در روایت داستان “من” است

ب) دوم شخص: خواننده مستقیماً مورد خطاب قرار می‌گیرد و از آن‌ها می‌خواهد كه خود را در قالب شخصیت داستان قرار دهند. ضمیر اصلی مورد استفاده در این نوع زاویه دید “شما” است.

ج) سوم شخص نوع اول: راوی فقط بینش و افکار و احساسات یک شخصیت واحد را در یک زمان دارد. ضمایر مرتبط با این زاویه دید عبارتست از او  یا آن‌ها.

د) سوم شخص نوع دوم: راوی فردی است آگاه به تمامی شخصیت‌های داستان و می تواند هر اتفاقی را برای هر شخصیت در هر نقطه از داستان برملا کند. ضمایر مورد استفاده همانند سوم شخص نوع اول است.

شما نیز برحسب علاقه خود می‌‌توانید زاویه دید برای روایت داستان را برحسب این موارد انتخاب نمایید.

۴- انتخاب زمینه داستان

به این جمله دقت کنید:

“ملکه بر تحت پادشاهی جلوس نمود و ملازمان در کنار او ساکن شدند”

فرض کنید شما با این ادبیات و این سمبول‌ها (مانند ملکه و ملازمان وی) داستانی از عصر جدید را روایت می‌کنید! طبیعتاً نه لحن داستان و نه سمبولها و نقش‌ها متناسب با عصر جدید نیست. بارها افرادی رمان‌‌هایی از فرهنگ‌های غیر ایرانی نوشته‌اند که تماماً نمادها و باورها و ارزشهای ایرانی در داخل آن جلوه‌گر می‌کرد. شاید با این مثال متوجه منظورمان از زمینه داستان شده‌اید. بله، هر فرهنگی و هر کشوری یک زمینه دارد که آن را باورها، اتفاقات تاریخی، ارزشها و فرهنگ خاصی وجود دارد.

بنابراین، وقتی می‌خواهید داستانی را خارج از زمینه‌ای که از آن اطلاعات ندارید بسازید، حتماً می‌بایست در مورد اختصاصات زمینه‌ای آنجا اطلاعات خوبی کسب کنید. به صورت ساده‌تر از خود بپرسید این داستان در کجا و در چه تاریخی رخ داده است؟ سپس بر حسب تناسب جوابتان الزامات زمانی و مکانی را رعایت نمایید.

۵- توسعه دادن شخصیت‌های اصلی داستان

برای پردازش شخصت‌های داستان از کجا می توانید شروع کنید؟ در زیر الگویی را برای پردازش شخصیت‌های داستان ارایه می‌دهیم:

 ۱- هدف: شخصیت شما چه می‌خواهد؟ به عنوان مثال، هدف هری پاتر شکست لرد ولدمورت است.    

۲- انگیزه: چرا شخصیت شما این هدف را دارد؟ هری باید لرد ولدمورت را تضمین کند تا امنیت جادوگران جهان را تضمین نماید و انتقام پدر و مادر مرده خود را بگیرد.

۳- پویا یا ایستا: آیا شخصیت شما در طول دوره داستان دچار تحولات اساسی خواهد شد یا تا حد زیادی یکسان خواهند ماند؟

پس از ایجاد این عناصر اصلی، می‌توانید به بررسی جنبه‌های دیگر شخصیت‌های خود بپردازید و آنگاه:    

الف) یک فایل برای هر کاراکتر ایجاد کنید که همه چیز از ظاهر گفته تا شخصیت فردی و خانواده او را پوشش دهد. هرمطلب یا ایده جدیدی که برای یک شخصت به ذهنتان رسید می‌توانید فایل همان شخصیت را باز کرده و در آن اضافه کنید.

ب) تاریخچه‌ای کلی از هریک از شخصیت‌های خود به وجود آورید و سعی کنید بین این تاریخچه‌ها و شخصیت‌‌های داستان هماهنگی‌هایی به وجود آورید.

ج) نام هریک از شخصیت‌های خود را انتخاب کنید و من بعد وقتی فکر می‌کنید، با نام هریک از شخصیت‌‌ها را خطاب کنید و در ذهن خود مرور کنید.

۶- تعیین نمودن جدال‌ها، تعارضات و اشتراکات داستان

به عقیده Kurt Vonnegut یكی از جهانی ترین انواع داستان، داستان “مردی در یک سوراخ” است: كسی دچار مشكل می‌شود و سپس سعی می كند از آن خارج شود. نوع دوم داستان “شکست عشقی” است: کسی چیزی دارد، آن را از دست می دهد و سپس سعی می کند تا آن را بازگرداند. در هر دو مثال، یک درگیری وجود دارد که داستان را هدایت می کند و در واقع، در صورت عدم درگیری، یک رمان واقعاً فقط یک گزارش طولانی است. درگیری همان چیزی است که باعث می‌شود مسیر شخصیت‌های شما برای دستیابی (یا عدم دستیابی) هدفشان برای خوانندگان جالب باشد این مجموع موانعی است که شخصیت اصلی در طول مسیر با آن روبرو می‌شود.

در رمان‌ها دو مقوله گسترده از تعارض وجود دارد و برای جذاب شدن داستان ایده خوبی است که هر دو را شامل شود:

کشمکش داخلی: ویژگی‌های شخصیتی و درونی و ذاتی هریک از شخصیت‌های داستان را شامل می‌شود که هنگام تلاش برای رسیدن به هدف خود مانع می‌شوند. به عنوان مثال، درگیری درونی Frodo در ارباب حلقه‌ها این است که نگذارد حلقه او را فاسد کند.

کشمکش خارجی: به مجموعه شرایط و موانعی که خارج از کنترل شخصیت یا شخصیت‌های داستان هستند و مانع از دستیابی آن‌ها به هدف خود می‌شود. برای مثال، داشتن رقیب یا رقبای عشقی قدرتمند در داستان‌ها.

در کنار ایجاد موانع و تعارضات برای شخصیت‌های داستان یک نتیجه مثبت و جذاب نیز باید در کنار آن‌ها باشد. برای مثال، در صورتی که شخصیت اصلی از موانع و رقبای خود بگذرد، چه نتیجه  عایده‌ای حاصل می‌شود؟ عایده این خواهد بود که معشوقه او نیز به شدت علاقمند به وی است و در صورتی که رقبا پیروز شوند زندگی آینده معشوقه بسیار تلخ و تحقیر آمیز و اجباری خواهد بود. تعارضاتی جالب هستند که در پس آن عوایدی نیز باشند که بسیار مهم هستند.

۷- ایجاد طرح کلی رمان

در دنیای داستان نویسی، اغلب دو نوع نویسنده وجود دارد: برنامه‌ریزها، بدون برنامه‌ها. برنامه‌ریزها، همانطور که احتمالاً حدس زده اید، قبل از شروع نوشتن، برنامه ریزی می‌کنند که رمان آن‌ها به کجا می‌رود. بدون برنامه‌ها معمولاً یک ایده کلی درباره چگونگی داستانشان خواهند داشت، اما کار نوشتن را بدون انجام هرگونه ترسیم اولیه و برنامه شروع می‌کنند. اگر هدف نهایی شما نوشتن و انتشار رمان است، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که راهکارهای برنامه‌ریزان را دنبال کنید و یک طرح کلی ایجاد کنید. این برنامه اولیه و پلان به شما در جای جای داستان کمک خواهد کرد. برای مثال، گاهاً اصلا نمی‌دانید که دیگر چه بنویسید؛ به سادگی به برنامه اولیه مراجعه می‌کنید وبا دیدن مسیر اصلی، شروع به نوشتن مجدد می‌کنید. روش‌های بی‌شماری برای ترسیم برنامه برای یک رمان وجود دارد، اما در اینجا به ذکر چند روش بسنده کرده‌ایم.

الف) نقشه ذهنی. یک نمودار یا نوعی نمایش تصویری از نقاط، کاراکترها، مضامین، درگیری‌ها و فصل‌های خود ایجاد کنید.

ب) خلاصه داستان. طرح کلی مفصل تر که شامل کلیه عناصر اصلی داستان در طول دو یا سه صفحه می شود: نقشه، شخصیت‌ها، درگیری‌ها و مضامین.

ج) نقاط بحرانی داستان. نقاط بحرانی داستان را مشخص سازید. همچنین، هریک از شخصیت‌های داستان یک نقاط بحرانی یا چالش برانگیز می‌تواند داشته باشد که آن‌ها را تعیین کنید و ترسیم نمایید. در آینده می‌توانید از این به عنوان نقشه راه روایت داستان استفاده کنید.

د) ترسیم اسکلت اصلی داستان. فقط نکته‌های اصلی طرح را یادداشت کنید. از آن به عنوان نقشه راه کلی استفاده کنید. برای مثال، شما می‌خواهید از تهران به اصفهان، سپس به شیراز و تبریز بروید. در این مسیر شما هزاران شهر و روستا را خواهید دید اما در برنامه اولیه داستان، صرفاً مسیرهای اصلی را می‌نویسید که عبارت است از تهران، اصفهان، شیراز و تبریز.

و) ایجاد طرح داستان بر اساس شخصیت‌های داستان. نقشه داستان را با نقشه برداری از پیشرفت شخصیت‌‍‌ اصلی داستان، ضعف او، چالش‌ها و نقاط بحرانی شخصیت اصلی ترسیم کنید.

ه) ترسیم طرح داستان از طریق صحنه‌ها و توالی زمانی. صحنه‌های اصلی را برحسب توالی زمانی در کنار هم بچینید تا نقشه‌ای شود برای روایت داستان در مراحل دیگر.

۸- طرح‌ریزی ساختار برای داستان

در حالی که درست است که همه داستانها یک آغاز، یک میانه و یک پایان دارند، شما می توانید آن را به طرز چشمگیری تغییر دهید.

۱- شروع با اوج داستان. در این ساختار، نویسنده داستان خود را از یک نقطه اوج شروع می‌کند.

۲- شروع از میانه داستان. در این حالت نویسنده داستان خود را از میانه راه شروع می‌کند. به این مفهوم که هنوز به اوج نرسیده و از طرف دیگر داستان از جایی شروع شده که گویی قبلاً اتفاقاتی نیز افتاده است.

۳- یا اینکه داستان نقاط اوج متعدد دارد و در هر بخش هریک از آن‌ها اتفاق می‌افتد اما این نقاط اوج رها از همدیگر نیستند و خواننده طی تجربه چندین نقطه اوج در نهایت در پایان داستان به نقطه‌ای می‌رسد که تمامی نقاط اوج و فرود به آن منتهی می‌شوند. این روش یکی از بهترین روشهای ساختاری در نویسندگی رمان و داستان است.

۹- انتخاب نرم‌افزار جهت نوشتن داستان

چگونه می خواهید رمان خود را بنویسید؟ با قلم و کاغذ؟ با کمک یک نرم افزار نگارش یا ابزار قالب بندی ؟ باید قبول کنید که زمان جوهر و کاغذ گذشته است و باید روش‌های جدید را به کار گیرید. نرم‌افزارهای نگارش متعددی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یکی از بهترین آن‌ها نرم افزار Word می‌باشد. با استفاده از این نرم‌افزار شما به راحتی می‌توانید مشخص کنید که امروز چند کلمه نوشته‌اید و اینکه سریع می‌توانید اشتباهات خود را اصلاح کنید و به راحتی آن را برای گرفتن بازخورد از دیگران از طریق ایمیل و سایر نرم‌افزارها ارسال کنید.

۱۰- شناسایی مخاطبین رمان

چه کسی می‌خواهد کتاب شما را بخواند؟ نه، قطعاً پاسخ “همه” نیست. اگر به قفسه کتاب خود بنگرید، احتمالاً سریعاً خواهید فهمید که کتابهایی که خریداری کرده‌اید و خوانده‌اید به لحاظ سبک ادبی نگارش، ژانر و سایر عوامل مشابه یکدیگرند. بنابراین، شما نیز مخاطب خاص کتاب‌های خاصی هستید.

اگر می‌خواهید بازار هدف کتاب خود را شناسایی کنید، به این سوالات پاسخ دهید:

۱- آن ها چند ساله هستند؟

۲- چه ژانرهایی می‌خوانند؟

۳- سرگرمی‌های آن‌ها چیست؟

۴- برخی از نویسندگان مورد علاقه آن‌ها چه کسانی هستند؟

۵- برخی از فیلم‌های مورد علاقه آن‌ها چیست؟

۶- آیا آن‌ها در جایی خاص زندگی می‌کنند؟

۱۱- تعین روال نگارش رمان

همه ما می‌دانیم که برای پیشرفت در هر نوع هدف ، کار بر روی آن باید جزئی از روال عادی ما شود. یعنی باید به صورت برنامه‌ریزی شده گام‌های اجرایی را برداریم و به ان متعهد باشیم:

الف) چند ساعت در روز می‌خواهید به نگارش اقدام کنید. وقتی این ساعت را تعیین کردید دیگر آن را غیرقابل مذاکره نمایید و به آن متعهد باشید. این یک دوره زمانی است، چه روزانه یک بار و چه در هفته یک بار، شما به نوشتن متعهد می‌شوید.

ب) پیشرفت خود را عینی کنید. اهداف واقع بینانه را تعیین کنید (شاید تعداد کلمات یا تعداد صفحات برای دستیابی به آن‌ها) که می‌توانید به آن‌ها برسید و سپس آن “پیروزی‌های کوچک” را جشن بگیرید. انتخاب چنین روالی باعث می‌شود فرآیند نوشتن کتاب برای شما حالت شعف و نشاط و سرگرمی داشته باشد.

ج) با دیگران حرف بزنید. اگر ترفیعی در محل کار دریافت می‌کردید، آن را جشن می گرفتید یا حداقل خبر خوب را با دیگران به اشتراک می گذاشتید. همانطور که در نوشتن رمان خود پیشرفت می‌کنید، در مورد آن با دیگران صحبت کنید. این به شما کمک می‌کند تا جذابیت کار بالاتر رود و یک منبع تشویقی و حمایتی پیدا کنید.

۱۲- انتخاب و تعیین تکنیک‌های ادبی و فنی در نگارش رمان

بعضی اوقات دشوار است که دقیقاً بدانید که چرا یک رمان خاص سالها در کنار شما می‌ماند و همیشه در ذهن خود آن را جابجا می‌کنید. وقتی به آثار افرادی مانند داستایوفسکی، چخوف، همینگوی و سایر نویسندگان معروف مراجعه می‌کنید در آثار و ادبیات آن‌ها نقاط تکنیکی و ادبی نابی پیدا می‌شود که احتمالاً یکی از دلایل تاثیرگذاری آن‌ها همین است. بدون تردید، می‌توانید از سبکهای ادبی آن‌ها و فنون نگارششان استفاده کنید.

۱۳- مرور رمان نگارش شده

هر بار که داستان خود را می خوانید، به احتمال زیاد به بازنویسی بخش‌هایی خواهید رسید که نیاز دارد و ممکن است منجر به بازنویسی‌های بیشتر شود. برای اطمینان از اینکه در چرخه بی‌پایان ویرایش گرفتار نشوید، همه چیز را یکباره ویرایش نکنید. با در نظر داشتن یک موضوع خاص به رمان مراجعه کنید و فقط آن مورد را برطرف کنید. اگر در این میان موارد دیگری را مشاهده کردید، آن‌ها را یادداشت کنید تا بعداً برگشته و اصلاح نمایید. بهتر است در هر بار ویرایش، صرفاً به یک فاکتور تمرکز کنید.  در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید هنگام ویرایش از آن‌ها استفاده کنید:

الف) نشان بده، نگو. بعضی اوقات، فقط لازم است چیزی در واقع در رمان بیان شود، و شما آن را بیان می‌کنید تا اینجا مشکلی نیست. اما، تا آنجا که می‌توانید، سعی کنید به جای بازگو کردن آن را نشان دهید. آنتوان چخوف می‌گوید: “به من نگو ماه می‌درخشد. تابش نور را روی شیشه شکسته به من نشان بده.”

ب) استفاده از فعل “گفت” بهترین دوست شما است. وقتی صحبت از گفتگو می‌شود، می‌توانید وسوسه شوید تا از واژه‌های مترادفی مانند “فریاد زد”، “ادعا کرد” یا “خاطر نشان کرد”  استفاده کنید. اما برای هر سه فعل مذکور مکان و زمان خیلی خاصی لازم است ولی شما می‌توانید از فعل “گفت” در ۹۰٪ از مواقع استفاده کنید. منظور این است که بیشتر از افعال و لغاتی استفاده کنید که نیازمند مکان و زمان خاصی نباشد در همه موارد و فارغ از حس و حال داستان بشود استفاده کرد.

ج) از نگارش بسیار پیچیده و ادبیاتی خودداری کنید. نگارش پیچیده زبانی بیش از حد مزین است که چیز زیادی به داستان نمی‌دهد. استفاده از این زبان می‌تواند رابطه شما با خواننده را قطع کند و پیامتان را نیز تحت شعاع قرار دهد.

۱۴- اخذ بازخورد از اطرافیان بعد از اتمام نگارش یا حین نگارش رمان

کار کردن با خوانندگان و اخذ بازخورد از آن‌ها بسیار مهم است، زیرا نویسندگان در طی فرایند نگارش، غالباً درمورد موضوعات خاص مانند حفره‌های طرح داستان، نقشه کلی داستان، عدم تداوم، شخصیت‌پردازی احتمالاً دچار اشتباهاتی شوند و هرچقدر هم که خودشان بخوانند متوجه آن اشکالات نشوند. وقتی دیگران کتاب را می‌خوانند، این حفره‌ها و اشکالات سریعاً به رو می‌آیند و می‌توان قبل از چاپ آن‌ها را اصلاح نمود.

۱۵- انتخاب یک ویراستار حرفه‌ای قبل از چاپ کتاب

یکی از مهمترین بخش‌های آماده‌سازی یک رمان برای انتشار این است: یک ویراستار را استخدام کنید. شاید سرمایه گذاری ارزانی نباشد، اما وقتی به ساعت‌های زیادی که برای نگارش رمان خود صرف کرده اید فکر می‌کنید، هزینه دریافت یک متخصص برای تنظیم دقیق و صیقل دادن داستان شما به احتمال زیاد ارزش داشته باشد.

در اینجا چند نوع ویرایشگر وجود دارد که ممکن است بخواهید با آن‌ها کار کنید:

الف) ویرایشگر توسعه دهنده. اگر بعد از اتمام نسخه خطی خود قصد دارید چندین ویرایشگر را استخدام کنید، بهتر است با یک ویرایشگر توسعه دهنده شروع کنید. آن‌ها یک بررسی جامع و عمیق از رمان شما ارائه می‌دهند، و بازخورد خود را درباره همه چیز، از نقاط مشکل ساز گرفته تا ساختار جمله به شما بازخورد می‌دهند.

ب) ویراستار متنی. این ویراستاران به دنبال اشتباهات ساختاری و گرامری و همچنین، سبک زبانی هستند که شما به کار برده‌اید. برای مثال، تکرار بیش از حد کلمات خاص، اشتباهات در پاراگراف‌بندی و موارد مشابه را چنین ویراستاری رفع می‌کند.

ج) ویراستار بازخوان. به طور معمول آخرین مرحله از ویرایش، تصحیح نسخه خطی نهایی را به دست شما می‌دهد و مطمئن شوید که بعد از این مرحله اشکالات به صورت نادر کتاب شما مشاهده خواهد شد.

در اینجا چند توصیه دیگر را نیز به علاقمندان نگارش رمان ارایه می‌کنیم:

۱- خوب بفهمید که چرا می‌نویسید و چه چیزی می‌خواهید بنویسید؟

قبل از اینکه قلم بر روی کاغذ یا دستی بر روی کلید کیبورد بگذارید، دقیقاً به این مساله چه از طرف خود و چه از طرف خوانندگان خود فکر کنید که در حال انجام چه کاری هستید؟ چرا می‌خواهید رمانی را بنویسید؟ ملاک موفقیت از نظر شما چه خواهد بود؟ آیا می‌خواهید فقط کتابی به نام خودتان چاپ کنید؟ یا می‌خواهید با واژه‌ها و کلمات‌تان اندک تغییری در احساسات و زندگی خوانندگانتان ایجاد کنید، و یا اینکه می‌خواهید درآمد خوبی کسب کنید؟ پاسخ به هریک از این سوالات بسیاری از موارد مبهم را چه در حال حاضر و چه بعداً تغییر خواهد داد.

بعد از پاسخ به این سوالات، سعی کنید مخاطبین خود را بشناسید. یعنی، احتمال می‌دهید چه دسته از افرادی مخاطبین شما باشند؟ آن‌ها احتمالاً  چه نویسندگان دیگری را دوست دارند؟ پاسخ به این سوالات نیز می‌تواند کمک شایانی در انتخاب داستان و نوع روایت شما داشته باشد.

یکی دیگر از بهترین کارها این است که ۵ الی ۱۰ رمان از بهترین رمان‌های چاپ شده که احساس میکنید شبیه به رمانی خواهند بود که شما می‌خواهید نگارش کنید را لیست کنید. با بررسی این کتاب‌ها و میزان فروش و استقبال مخاطبین از آن‌ها در سال‌های اخیر متوجه خواهید شد که کتاب شما بعد از نگارش و اتمام احتمالاً چه وضعیتی خواهد داشت.

۲- قدرت خلاقیت خود را آزاد کنید.

برای میدان دادن به خلاقیت خود می‌توانید:

الف) به کنجکاوی‌هایتان اهمیت دهید.

ب) جرقه‌هایی که گهگاهی در ذهن پدید می‌آیند را یادداشت کنید.

ج) مطمئن باشید افرادی وجود دارند که علاقه‌مندی آن‌ها مشابه با علاقمندی شما است.

کنجکاوی. وقتی در کتابفروشی هستید بیشتر به کدام کتاب‌ها نگاه می‌کنید؟ بیشتر به چه فیلم‌هایی علاقمند هستید؟ چه مکالماتی را بیشتر از بقیه ترجیح می‌دهید و بیشتر دوست دارید در چه موضوعاتی صحبت کنید؟ وقتی وارد یک شهر جدید می‌شوید دوست دارید کدام بخش‌های آن را اول از همه ببینید؟ آیا به جاهای تاریخی بیشتر علاقه دارید یا به مکانهای تفریحی و ساختمانهای مدرن؟ چه نوع غذاهایی را دوست دارید بخورید؛ فست فودها یا غذاهای سنتی؟ آیا علاقه‌ای به فرهنگ بومی آن ملت دارید یا خیر؟ همه این سوالها می‌تواند کنجکاوی‌ها و علایق شما را مشخص کنند و همین مساله می‌تواند مشخص کند که حوزه نوشتاری شما بیشتر در چه زمینه‌ای خواهد بود؟

جرقه‌های ذهنی. گهگاهی ایده‌های گذرایی از ذهن خطور می‌کنند که معمولاً بر اثر حضور در مکانی، قرار گرفتن در فضایی و امثالهم ایجاد می‌شوند. بهترین کار ممکنه این است که همان لحظه چنین جرقه‌هایی را یادداشت کنید زیرا این احتمال زیاد وجود دارد بعد فراموش کنید. این جرقه‌ها می‌توانند ایده‌‌های بسیار خوبی را در ذهن متبلور نمایند.

علایق مشترک. اگر شما تصور کنید در محله یا جمع دوستان و یا اینکه شهری که زندگی می‌کنید علایق محدودی وجود دارد و بیشتر افراد یا دوستان علایقی مشترک با شما ندارند و تصمیم بگیرید از آن علایق صحبت نکنید و یا ننویسید کار اشتباهی کرده‌اید. مطمئن باشید که افراد زیادی وجود دارند که علایق شما با علایق آن‌ها مشترک است و بنابراین شما می‌توانید مخاطبان خود را پیدا کنید. مخاطبان شما گاهاً خارج از حلقه دوستان، شهر، و حتی کشور است. برای مثال، شاید برای شما رفتن به قبرستان تجربه‌ای آرامبخش باشد، اما برای اکثر دوستان و اکثر افراد تجربه‌ای وحشت آورد و افسردگی‌آور. اما مطمئن باشید افراد زیادی خارج از حلقه دوستان و شهر شما وجود دارند که دقیقاً آن‌ها نیز تجربه مشترکی با شما دارند.

۳- به جای کنار هم قرار دادن صرف کلمات، داستان بنویسید.

بسیاری از رمان نویسان رمان خود را با نوشتن  کلمات پشت سر هم بدون هیچ گونه مسیر و هدفی شروع می‌کنند و اندکی بعد خودشان نیز در این ابهام فرو می‌روند. برای پرهیز از اینکار می‌بایست به رمان‌هایی که علاقه دارید و رمان‌های قوی نیز محسوب می‌شوند نگاه کنید. وقتی صرفاً یک رمان را می‌خوانید، شاید متوجه این هنرمندی‌ها و ساختارهای دقیق نشوید. اما وقتی این بار همان رمان را می‌خواهید از دیدگاه ساختار و نقطه شروع و پایان بررسی کنید، نکات بسیار زیادی را خواهید آموخت.

معمولاً ساختار رمان‌های قدیمی در سه برهه زمانی کلی استوار می‌شود: ۱- نقطه شروع، ۲- نقطه میانی، ۳- نقطه پایانی

در نمودار زیر، ساختار اصلی و عناصر رمان‌های کلاسیک را می‌بینید.

 

Untitled

به عنوان مثال، رمان Hunger Games را در نظر بگیرید. این کتاب در آغاز با کلمات و واژگان عادی شروع می‌شود؛ جایی که کاتنیس به دنبال غذا برای خانواده اش در منطقه ای است که توسط دولت مرکزی مورد ستم واقع شده است. برای کمک به کتنیس، خواهر او پرایم هم اضافه می‌شود  از اینجاست که با اضافه شدن اقدام اول داستان شروع می‌شود. اقدام دوم داستان،  مهیا شدن برای بازی‌ها و موانع موجود در آن است جایی که کتنیس مجبور است تا برای نجات جان خود مبارزه کند. او تا زمانیکه پتا را ترک کند، با مصیبت‌های زیادی مواجه می‌شود. در اوج داستان، رئیس جمهور اسنو شکست می‌خورد و داستان نهایت با برگشتن این منطقه ستمدیده به حالت عادی، شکل عادی بخود می‌گیرد.

چاپ کتاب در انتشارات نارون دانش

انتشارات نارون دانش یکی از برترین ناشرین در حوزه چاپ کتاب می‌باشد. صاحبان اثر می‌توانند از خدمات ویراستاری کتاب و همچنین صفحه آرایی کتاب این انتشارات بهره‌مند شوند. انتشارات نارون دانش با در اختیار داشتن تیم متخصص طراحی جلد کتاب این امکان را دارد که در زمینه مربوط به طراحی جلد کتاب نیز به صاحبان اثر خدمات تخصصی ارایه نماید. جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام نمایید.

 

395 پاسخ
 1. رها
  رها says:

  من میخواهم یه داستان واقعی هست که الان داره اتفاق می افته برای خودم را بنویسم اسم رمان هم میخوام بزارم .( بازی روبط ) این داستان خلاصه برای کلاس چهارم بودم اتفاق افتاده و الان که سال ۱۳۹۷ هست داره ادامه پیدا میکنه . ممنون اگه جواب دهید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و خسته نباشید
   اینکه تصمیم به نگارش رمان گرفته اید هیچ مشکلی نداره و شما ایده هم دارید که کار رو راحتتر می کنه. از نظر ما تا این قسمت از کار مساله ای وجود نداره. هر کمکی که شما فکر می کنید انتشارات ما در نگارش رمان میتونه به شما کمک کنه رو بفرمایید. با ما از طریق شماره های تماس و ایمیل در ارتباط باشید. منتظر تماس شما خواهیم بود. تشکر مجدد

   پاسخ دادن
   • روژینا نوروزی
    روژینا نوروزی says:

    سلام خسته نباشید
    من میخام یک رمان بنویسم خیلی رمان خوبی میشه ولی اصلا سردر نمیارم که چگونه چاپش کنم یا دیگران بتونند بخونن یا ب فروش برسه لطفا کمکم کنید در این باره

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     کتاب بعد از تالیف، توسط متخصصان ما بررسی شده و در صورت احراز کیفیت و موارد دیگر، جهت امور چاپ اقدام خواهد شد. کلیه امور مربوط به چاپ کتاب از طریق انتشارات ما انجام می شود و شما نیازی به اقدام در جهت امور مربوط به احذ مجور و چاپ ندارید. تمامی اقدامات از طریق انتشارات انجام خواهد شد.

     پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام
     واقعیت سوالی که طرح کردید نیازمند به جلسات چند ساعته و آموزش مفصل هست. بهترین روشی که ما میتوانیم برای شما توصیه کنیم این است که شروع به نگارش داستان کنید و بعد از اتمام آن را برای ارزیابی و بررسی به فردی آگاه و با دانش ارایه کنید تا داوری کیفی انجام دهد.

     پاسخ دادن
  • جودکی
   جودکی says:

   سلام خسته نباشید
   نمیدونم جواب میدید یانه
   من یه رمان بلند میخوام بنویسم
   درمورد داستان زندگی مرحوم داییم با عشقش که عاقبت غمگینی داشت و تا پای مرگ پای همدیگه موندن
   خیلی هم نوشتم ولی ترتیب
   اینکه کدومش اول باشه کجاش وسط باشه رو نمیدونم
   در واقع نود درصدشو نوشتم ولی هنوز نتونستم به شکل هماهنگ و مرتبی درش بیارم

   پاسخ دادن
   • مدیر سایت
    مدیر سایت says:

    با سلام و عرض ادب
    پیشنهادی که برای شما دوست عزیز داریم اینه که به مدت ۲ هفته تا یک ماه از کتاب فاصله بگیرید و سعی کنید ذهنتان را از آن کامل خالی کنید و فکر نکنید. بعد از یک ماه مجدداً به سراغ نگارش کتاب و تنظیم آن بروید. مطمئن باشید ۶۰ الی ۷۰ درصد مشکل حل خواهد شد. در ادامه می توانید کتاب را در اختیار فردی که به صورت حرفه ای رمان می خواند قرار دهید تا کتاب را خوانده و نکته نظراتش را یادداشت کند. شما می توانید از بازخوردی که او و امثال این فرد درباره کیفیت کتاب به شما می دهند استفاده کرده و کتاب را اصلاح کنید. در نهایت اگر دوست داشتید کتاب را چاپ کنید، فایل را از طریق ایمیل برای ما ارسال کنید. همکاران ما با ارزیابی های مختلف امکان چاپ یا عدم چاپ را به شما اطلاع خواهند داد. طبیعتاً در صورتی که قرار باشد کتابتان را چاپ کنیم، ویراستاری های ادبی و فنی دیگر نیز روی کتاب انجام خواهد شد.
    موفق باشید

    پاسخ دادن
 2. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام
  من داستانی را نوشته ام که نمی دانم ایا ارزش چاپ کردن داره یا نه،.و یا می تونه مورد توجه باشه؟
  ایا امکان ارسال کارم و دونستن نظر کارشناسان وجود دا ره؟
  متشکرم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام و عرض ادب
   بله شما میتوانید فایل نگارش شده را برای ما ارسال نمایید تا بعد از بررسی اعلام نظر کنیم. این کتاب در صورت تایید میتواند در انتشارات ما به مرحله چاپ برسد.

   پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام
     شما می توانید فایل الکترونیکی (فایل وورد) را از طریق آدرس ایمیل به ما ارسال کنید. انتشارات از پذیرش آثار دست نویس معذور است و حتماً می بایست کتاب را به صورت فایل الکترونیک برای ما ارسال کنید. با ارسال فایل، همکاران ما به لحاظ کیفی آن را بررسی خواهند کرد و در صورت تایید اولیه برای عقد قرار داد و امور دیگر چاپ کتاب با شما تماس خواهیم گرفت.

     پاسخ دادن
 3. نحریر
  نحریر says:

  سلام من در حال حاضر درحال نوشتن رمانی هستم ولی از این وهم دارم که رمانم باید به صورت گفتاری باشه یا نوشتاری و اینکه ایا میتونم رمانم کمی صحنه دار باشه یا نه ؟
  ممنون اگه زودتر بهم جواب بدید

  پاسخ دادن
 4. افشین جوان
  افشین جوان says:

  سلام ، شاید برای شما جالب باشه اما من تا به امروز نزدیک به پنج رمان نوشته ام ولی هنوز هیچ کسی رمانم رو نخوانده و ویراستاری نشده ، آیا چاپ بشه بهتره یا انتشار الکترونیک بشه بهتره ؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام، چاپ کاغذی یا دیجتالی هر کدام شرایظ خاص خود را دارد و بسته به سلیقه شماست. اما چیزی که می توانیم بیشتر روی آن تاکید کنیم این است که شما حتما باید رمانهای خود را حداقل یک یا دو نمونه از آنها را به انتخاب چاپ کنید. یقیناً با چاپ و انتشار کتاب شما می توانید کیفیت کار خود را تشخیص دهید و با مخاطبان خود در تماس باشید. این دو مزیت صرفا بخشی از مزایای موجود در چاپ کتاب است. در نهایت برای تصمیم گیری درباره چاپ کاغذی کتاب و یا چاپ الکترونیک کتاب می توانید مطلب “برای اولین بار چاپ الکترونیک بهتر است یا چاپ کاغذی؟ ” را در لینک زیر مطالعه کنید:
   http://www.narvanpub.com/%d8%a7%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%86%d8%a7%d9%be-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%86%db%8c%da%a9-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1-%db%8c/

   پاسخ دادن
   • Roya
    Roya says:

    سلام من درحال نوشتن یه رمان هستم
    اسمش عشق پر ماجرا هست من میخوام دیجیتالی چاپ کنم ولی نمیدونم چجوری میشه یکم توضیح بدید و خلاصه رمان من اینه که یه دختر وقتی با دوستش به رستوران میره یه زن اسلحه روی سرش میزاره و میگه بلند شو و با من بیا اون زنی که اسلحه روی سرش میزاره یکی از همکار های مامان اون دختر هست و دختر مجبور میشه یه کارایی به مجبور انجام بده و باباش رو دستگیر کنه مامان دختره خلافکار هست و پدر دختره پلیس هست من میخوام یه رمان دیگه هم درمورد ارباب بنویسم که به یه دختر خیلی ظلم کرده میشه بگین چجوری رمان قبلیم رو چاپ کنم

    پاسخ دادن
 5. اکبر
  اکبر says:

  باسلام. داستانی درذهنم هست که احساس میکنم دنیاروشگفت زده خواهدکرد. اماسوادزیادی برای انتخاب لغات ندارم لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ دادن
 6. اکبر
  اکبر says:

  میدونم شایدکمی خنده دارباشه کسی که سوادزیادی نداره امامیخوادرمان عجیب وغریب بنویسه اماکلن احساس میکنم خودمم آدم عجیب وغریبی هستم وهیچ وقت نتونستم کامل خودم روبشناسم

  پاسخ دادن
 7. Aida
  Aida says:

  سلام ببخشید من دارم یه رمان مینویسم ولی بخش های هیجانیش رو خیلی بد توضیح میدم چیکار کنم که بهتر بنویسم؟؟؟
  من و دوستام همزمان باهم داریم رمان مینویسم چجوری منتشرش کنیم ؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   نگارش رمان با تمرین و تکرار و اخذ بازخورد از متخصصان امر حاصل می شود و پیشرفت می کند.
   قاعده خاصی وجود ندارد که الان برای شما ذکر کنیم تا شما بتوانید بخش های مذکور را بهتر بنویسید. شما در هر بخش از زمان که خود احساس ضعف می کنید باید با یک متخصص همفکری بکنید.
   بعد از نوشتن و اتمام رمان، در صورت علاقه به انتشارات ما می توانید دست نوشته های خود را به ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت نسبت به ویراستاری و صفحه آرایی آنها اقدام شود و در نهایت امور مربوط به چاپ انجام گردد.

   پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام و عرض ادب
     هزینه ویراستاری و صفحه آرایی کاملاً بر اساس متن برآورد می شود. اگر کتابی توسط مولف خوب نگارش شده باشد هزینه ویراستاری پایین و اگر کم کیفیت نوشته شده باشد هزینه ویراستاری بالا خواهد بود. بنابراین، شما می بایست قسمت هایی از کتاب خود را برای ما ایمیل بفرمایید تا همکاران بعد از انجام بررسی های دقیق قیمت نهایی کتاب را مشخص نمایند.

     پاسخ دادن
 8. مریم
  مریم says:

  با سلام. من یک داستانی در ذهنم دارم که مایل هستم اون رو تبدیل به رمانی کنم علاقه شدیدی به نوشتن دارم و دو رمان نوشتم که فقط دوستانم اونها رو خواندند و مورد تاییدشان قرار گرفته میخواستم بدانم چگونه میتوانم رمان خود را چاپ کنم هزینه آن چقدر میشود و اینکه میشود بعد از نوشتن کسی آن را بخواند و اشکالاتش را برطرف کند؟

  پاسخ دادن
 9. سهيلا فقيهي
  سهيلا فقيهي says:

  با سلام و خسته نباشيد. من شش فصل از يك رمان را توشتم كه مجموعه اي از واقعيت ها آميخته با تخيل هست. اسامي را هم تغيير دادم. ميتونم فصل اول رو براي بررسي و نقد براي شما ارسال كنم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله حتماً، شما می توانید فایل را برای ما ارسال کنید تا از طریق متخصصین همکار ما به بررسی آن پرداخته شود. قطعاً این امر در فرآیند چاپ کتاب تان تاثیرگذار خواهد بود.

   پاسخ دادن
 10. یاس
  یاس says:

  سلام خسته نباشید
  من در حال نوشتن زمانی هستم که تقریبا شکل رمان فیلم اما مشکل رمان های من اینه که نمی تونم آنچه در ذهنم هست و به همون خوبی بنویسم و داستان رمان هارو جوری ادامه بدم که خواننده حس کنجکاویی پیدا کنه و لذت ببر می خواستم بدونم چه طور میتونم این مشکل و حل کنم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام دوست عزیز،
   ببینید نوشتن یک مهارت است مانند نجاری کردن، رانندگی کردن، و موارد دیگر. شما تنها زمانی می توانید نویسنده خوبی شوید که ممارست و تمرین کنید. تمرین و ممارست تنها راهی است که می تواند شما را به هدفی که در نظر دارید برساند.

   پاسخ دادن
 11. یاس
  یاس says:

  سوال دیگه که داشتم میخواستم بدونم من رمان هارو در کجا باید بنویسم به صورت تایپ در گوشی یا کامپیوتر یا در دفتر ؟
  تا بتونم رمان هایم را چاپ کنم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   نوشتن با هر روشی که شما دوست دارید و راحتتر هستید امکان پذیر است. بستگی به خودتان دارد. فقط باید داکیومنت یا سند خود را نوشته و و از آن خوب نگهداری کنید تا اتمام شود. بعد از اتمام می توانید برای چاپ و نشر فایل را ارسال کنید.

   پاسخ دادن
 12. محمد باقر
  محمد باقر says:

  سلام من يك نه ساله هستم كه رمان نوشتن را دوست دارم،
  كلي هم با مطالب شما رمان هايم را تغيير دادم،
  مي توانم يكي از ان ها را ارسال كنم؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله حتما، می توانید ارسال کنید تا کمیته ارزیابی کیفی محتوای کتاب آن را بررسی کند. قطعاً شما می توانید در حال و آینده به یکی از نویسندگان خوب انتشارات نارون دانش تبدیل شوید.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   لطفا مشخص بفرمایید رمانتان با اخذ مجوزهای قانونی چاپ شده است یا خیر. اگر کتابتان در یک انتشارات معتبر چاپ شده باشد راههای مختلفی برای انتشار آن است. برای مثال، اپلیکیشن فیدیبو بسیار خوب است. اما اگر کتابتان چاپ نشده باشد مطلقا به انتشار و اشتراک گذاری آن نپردازید.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   آیا این رمان چاپ رسمی از طریق انتشارات شده است؟ اگر چاپ رسمی شده است که می توانید این کار را از طریق درست کردن وبلاگ و به انتشار گذاشتن و فروش آن انجام دهید. اما باید متذکر شویم که چنین رویه هایی دیگر تاثیر خود را از دست داده اند. بسیاری از اپلیکیشن هایی وجود دارد که به راحتی شما میتوانید در صورت چاپ رسمی کتابتان، آن را در این اپلیکیشن ها به اشتراک بگذارید که مخاطبینی بالای ۳ میلیون نفر دارند.

   پاسخ دادن
   • مهسا
    مهسا says:

    راستش من رمانم رو چاپ نکردم ولی قوه تخیل خوبی دارم برای همین میخواستم یک بار رمانم رو توی یک جای مثلا فضای مجازی پخش کنم و نظرات دیگران رو بدونم که اگه رمانم خوب بود به صورت جدی روش کار و برای چاپ بدمش

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     بسیار کار خوب و حرفه ای انجام خواهید داد. یقیناً فضای مجازی فرصت خوبی است برای ارزیابی استعداد و مهارت در امر نویسندگی. اما نباید تحت تاثیر کامل بازخوردها نیز باشید زیرا احتمال دارد اغلب بازخورد دهندگان ارزیابان خوبی نسبت به ارزش کیفی کتاب نباشند.

     پاسخ دادن
 13. پریسا
  پریسا says:

  سلام‌من‌یه‌رمان‌درموردمشکلات‌ااجتماعی‌نوشتم‌ولی‌نمیدونم‌ارزش‌چاپ‌داره‌یانه‌اگه‌‌پاسخ‌بدین‌ممنون‌میشم

  پاسخ دادن
 14. Zana
  Zana says:

  با سلام و خسته نباشید
  وجود تخیلات زیاد در داستان باعث میشه که از جذابیت داستان کم بشه؟؟
  منظورم اینه که وجود واقعیت رو در داستان تا حد زیادی پایین بیاری

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   خوب سبک های متفاوتی در رمان نویسی وجود دارد که سبک های رئالیسم و سوررئال و سایر سبک ها از انواع آن هستند. سوالی را که شما طرح نموده اید نمی توان به دقت پاسخ گفت بلکه شما می بایست خودتان در آغاز سبک نگارش رمان خود را انتخاب کنید و سپس بر اساس سبک انتخاب شده جریان داستان را جلو ببرید. خوانندگان بر حسب علاقه خود نسبت به سبک آثار شما، به انتخاب و مظالعه آثارتان خواهند پرداخت.

   پاسخ دادن
 15. محمدرضا
  محمدرضا says:

  سلام .. من دارم یک رمان تاریخی و خارجی مینویسم و میخواستم بدونم چطور باید برای شما ارسال کنم تا نظرات خود را بدهید .. مرسی

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما می توانید بخشی از رمان خود را برای ما از طریق ایمیل ارسال کنید تا همکاران به ارزیابی کیفیت آن قبل از چاپ بپردازند.

   پاسخ دادن
 16. N
  N says:

  سلام
  من دارم یک رمان عاشقانه ک کاملا واقعی هست رو مینویسم…ک وقتی تموم شد میخوام چاپش کنم
  راستش به مشکل برخوردم…
  و چند تا سوال دارم
  کجا میتونم سوالات خود را مطرح کنم؟!

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما می توانید از طریق آدرس ایمیل و یا شماره تماس های انتشارات سوالات خود را طرح نمایید. همکاران متخصص ما در خدمت شما خواهند بود.

   پاسخ دادن
 17. ♠M♠
  ♠M♠ says:

  با سلام من در حال نوشتن یک رمان هستم آیا امکان داره که بخشی از رمان رو براتون ارسال کنم تا در مورد نگارش ادامه رمان و ارزش چاپ اون راهنماییم کنید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   همکاران متخصص انتشارات نارون دانش برای بالاتر رفتن هر چه بیشتر کیفیت کتابهای چاپی خود می توانند مشاوره های تخصصی برای نگارش و یا ترجمه کتاب به مترجمین و مولفین ارایه دهند. شما می توانید از طریق آدرس ایمیل، کتاب خود را برای ما ارسال کنید تا در صورت لزوم مشاوره تخصصی برای ادامه کار دریافت نمایید.

   پاسخ دادن
 18. ترانه
  ترانه says:

  با سلام
  خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
  راستش من رمان می خونم اما ترجیح می دم رمانای خارجی رو بخونم چون حس امید و زندگی مثل هری پاتر. ملت عشق و…اما ایرانی هم دوس دارم من رمان می نویسم دوستام هم می خونن خیلی دوس دارن خیلی تعریف می دن به هر دو سبک می نویسن منم هدفم واقعا نویسنده خوبی شدنه.داستانای معمولا راجع به یه شخصیه که تو یه مشکل گیر کرده بعد یه دفه عاشقانه می شه.
  می خواستم یه رمان پرطرفدار بنویسم که آمیخته ای از حس زندگی و عاشقانگی باشه که نه گنراه کننده باشه نه خیلی کلیشه ای سنتی چون می خوام نوجونا هم مخاطب باشن و از طرفی کتاب امید بخش و زیبا شبیه نویسنده های خارجی مخصوصا انگلیسی بنویسم.لطفا راهنماییم کنین چیکار کنم به اصطلاح رمانم بترکونه واقعا این رویای منه راجع به موضوع هم مشکلی ندارم زود به ذهنم میاد میشه براتون بفرستم ببینید کدومش بهتر میشه؟؟؟
  در ضمن خواهشا بهم بگین چطور یه رمان پرطرفدار شگفت انگیز بنویسم.
  ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   قدرت تشخیص و تمییز شما خوب هستش و تقریباً میدونید چیکار باید بکنید اما واقعیت مساله این هستش که نگارش رمان پرطرفدار علاوه بر تکنیک نیازمند تمرین بسیار زیاد هستش. مطمئن باشید که برای اینکه بتونید رمان خوب بنویسید باید اول زمانهای خوب زیادی بخونید. و اینکه شروع به نوشتن کنید، بازخورد بگیرید و برحسب بازخوردهایی که دریافت میکنید روندتون رو تغییر بدید. بهترین کار ایجاد یک وب سایت و یا وبلاگ هست که اونجا با خوانندگان تون در ارتباط مستقیم باشید و نظراتشون رو دریافت کنید. والا، ما در این محیط محدود نمی تونیم تکنیک هایی رو بگیم که شما یک شبه بتونید رمان های خوبی بنویسید. ما می تونیم به شما کمک کنیم که چطور به صورت گسترده با مخاطبینتون در ارتباط باشید. همچنین، تجارب رمان نویس های خوب را در این وب سایت ترجمه نموده ایم و به صورت نوشتار در خدمت شما قرار داده ایم.

   پاسخ دادن
   • افسون
    افسون says:

    سلام من یه خانم سیو یک ساله هستم و داستانهای کوتاه بیست بیستو پنج صفحه ای البته صفحه ورد رو میگم نه کاغذ مینویسم من واقعا به نوشتن علاقه دارم و قدرت نوشتم خوب هستش تا حالا پنج شیش تا نوشتم اما قدرت مالی چاپ رو ندارم میخواستم ببینم میشه اونها رو فروخت یا نه

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام
     فروش آثار نوشته شده که عرف نیست. اما اگر نوشته هایتان دارای کیفیت باشند می توانید اسپانسر مالی پیدا کنید تا آنها را چاپ کنید. برای مثال، در صورتیکه یک انتشارات کیفیت نوشته های شما را تایید کند و مطمئن باشد که آثار شما فروش خوبی خواهند داشت روی کتاب شما سرمایه گذاری خواهند کرد و با به صفر رساندن هزینه های چاپ در مالکیت حقوقی و مادی کتاب شما سهیم خواهند شد.
     در غیر اینصورت شما می توانید کتاب های خود را به صورت الکترونیکی چاپ کنید و به جای توزیع کاغذی که متضمن هزینه خواهد بود توزیع الکترونیکی داشته باشید. این کار را انتشارات به واسطه اپلیکیشن هایی مانند فیدیبو، کتاب راه و طاقچه انجام خواهد داد. در این صورت هزینه های چاپ شما به صورت قابل ملاحظه‌ای کمتر خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما از طریق شماره تماس های نشر در ارتباط باشید.

     پاسخ دادن
 19. Parisa
  Parisa says:

  با عرض سلام من میخواستم یک رمان احساسی و غمگین بنویسم ولی نمیدونم چجوری شروع کنم، میشه راهنمایم کنید، ممنون میشم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   مراحل ابتدایی نگارش رمان خوب در همین مطلب به صورت جامع امده است. نگارش صرفا تکنیک نیست و نیازمند تمرین و ممارست هست. پینشهاد ما این است که شما شروع به نوشتن کنید و بعد از مدتی یقیناً نوشته هایتان با توجه به بازخوردهایی که از مخاطبینتان اخذ خواهید کرد اصلاح خواهد شد.

   پاسخ دادن
 20. ترانه
  ترانه says:

  ممنون از پاسختون
  میشه یه کتاب انگلیسی(اروپایی)بهم معرفی کنید؟
  آیا در رمان ها عشق حتما باید باشه؟
  میشه رمانم درمورد مشکلات و نحوه ایجاد روابط با اطرافیان حتی خانواده باشه؟
  آیا رمانمو اگه به سبک اروپایی بنویسم تو ایران طرفدار پیدا می کنه؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام مجدد
   در نگارش رمان سبک اروپایی مفهوم ندارد. مثلا، نگارش رمان می توانید رئالیستی باشد یا سوررئال. ولی سبک اروپایی یا آسیایی برای تعریف نگارش رمان معنا ندارد.
   موضوع عشق یکی از موضوعات پرطرفدار در رمان هاست اما اینکه کسی گفته باشه حتماً باید موضوع عشق گنجانده بشه معنای درستی نداره. هزاران رمان در حیطه غیر عشق وجود دارد که رمانهای بسیار موفق در جهان هستند.
   اینکه میخواهید در مورد مشکلات و نحوه ایجاد روابط با اطرافیان “رمان” بنویسید مشکلی ندارد اما تعریف رمان با کتاب آموزش روابط اجتماعی تاحدودی متفاوت است. اما شما اگر بخواهید رمانی را طراحی کنید که در ان شخصیت های داستان اهداف شما را در حیطه اصلاح ارتباطات برآورده سازند و الگوی صحیحی از روابط ارایه کنید که کار عالی به وجود میاد.

   پاسخ دادن
 21. کوروش
  کوروش says:

  سلام من در حال نوشتن یک رمان هستم می خواستم بدانم که من برای چاپ باید چه کاری انجام بدم
  بعد من در داستان کلمه ی خودارضیایی را آوردم آیا اشکالی از نظر سازمان پیش میاید

  پاسخ دادن
 22. نیلوفر
  نیلوفر says:

  سلام
  به عنوان یک نویسنده ی ایرانی می‌ تونم یه داستان با شخصیت های خارجی در کشورهای خارجی بنویسم؟؟؟ایا این مدل رمان یا داستان مجوز چاپ میگیرن؟؟ چون اگر رمان در یه بستر بجز فضای ایران رخ بده مسلما آزادی های بیشتری در رفتار شخصیت ها و گفتار ها هستش
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   خوب رمان برگفته از خیال نویسنده آن است. یقیناً در محتوای داستان وجود یکسری مسائلی که در کشور ما مغایر با قوانین است باعث خواهد شد آن داستان مورد ممیزی قرار گیرد. یعنی حتی اگر شما مکان رخداد داستانتان را نیز عوض کنید مجبور هستید محتوای داستان را طوری نگارش کنید که با اصول قانونی کشور ما مغایر نباشد.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   کتاب را میتوانید از طریق آدرس ایمیل چاپ کتاب نارون دانش ارسال کنید تا همکاران بعد از مطالعه آن به جنابعالی اطلاع دهند.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله، شما میتوانید کتاب خود را به صورت زبان انگلیسی در داخل نیز به چاپ برسانید. چاپ کتاب نارون دانش برای مراحل چاپ کتاب میتواند خدمات خود را برای شما دوست عزیز ارایه نماید. میتوانید از طریق صفحه تماس با ما، با همکاران ما در تماس باشید.

   پاسخ دادن
 23. حسن
  حسن says:

  سلام لطفا منو راهنمایی کنید میخوام یه رومان بنویسم اما خیلی دوست دارم ترجمه بشه به زبان انگلیسی شما میتونید کمکم کنید این رمان اگر به انگلسیس ترجمه بشه و به صورت الکترونیک منتشر بشه حتما یک فیلم هالیودی میسازن ازش یه رمان علمی و تخیلیه

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   درباره نگارش رمان، شما باید شروع کنید و در فرآیند کار درخور مشکلتان می توانید روی مشورت های تخصصی همکاران ما حساب باز کنید.

   پاسخ دادن
 24. نفس
  نفس says:

  سلام
  من ۱۴ سالمه
  ولی دارم رمانی مینویسم ک به هرکی نشون دادم خوشش اومده
  ولی انگیزه ای برای نوشتن ندارم نمیدونم چیکار بکنم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام ذوست عزیز
   خوب قطعاً نگارش کتاب (در هر موضوعی) کار سنگین و طاقت فرسایی است. شما میتوانید بر روی برنامه ریزی که در مطلب بالا نیز به آن اشاره شده کارتان را تنظیم کنید و بر اساس آن پیش بروید. یقیناً دیدن نام و آثار خود در کتابفروشی ها و مخصوصاً در اینترنت انگیزش مضاعفی برای ادامه کار در شما به وجود خواهد آورد.

   پاسخ دادن
 25. ترانه
  ترانه says:

  با ارض سلام مجدد
  من واقعا تو بدترین شرایط و سخت ترین روزا به سر می برم،دوستانی که رمان می نویسن می فهمن چقد سخته وسط رمان گیر کنی نتونی ادامش بدی یا اینکه نمی دونی چطور ادامش بدی.
  من شخصیت اصلی رمانم ۳۴ سالشه تازه با یه پسر۲۶ ساله آشنا شده نمی دونم رمان به سبک عادی پیش بره و پسره عاشق یکی دسگه بشه یا عاشق هم بشن و رمان اینجوری پیش بره؟؟؟
  خواهشا کمکم کنید واقعا شرتیط خیلی سخته دو هفتس که هنوز یه کلمه هم ننوشتم…
  یک سوال دیگه هم دارم می خوام بعد از این رمان یکی دیگه بنویسم اما راجه به خوناشام ها می تونید راجع بهشون بهم اطلاع بدید؟؟؟!!!
  ممنون می شم?

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   دوست عزیز نگارش رمان همیشه پیچیدگی های خاص خودش رو داره. بسیاری از رمان نویسان حتی معروف چندین سال برای اتمام رمان خود زمان گذاشته اند و دقیقا آنها نیز همین مراحل را سپری کرده اند. واقعیت همکاران ما در چاپ کتاب نارون کمک خاصی برای شما در این قسمت نمی توانند ارایه کنند زیرا نحوه جلو رفتن داستان و سناریوی آن کاملاً بستگی به مولف داره و ذهنیات و قدرت تخیلش. در حقیق رمان یک رفتار هستش و همانطور که رفتارها بر اساس انسانها منحصر بفرد هستند، همانطور رمان نیز منحصر بفرد است و این مولف است که باید داستان خود را از کانالها و پیچیدگی ها مختلف بگذراند و آن را به سر منزل نهایی برساند.

   پاسخ دادن
  • yeganeh
   yeganeh says:

   سلام ترانه جون
   گفته بودی اطلاعات راجع به خوناشام ها میخوای من یه مقدار اطلاعات دارم امیدوارم به دردت بخوره
   خب خون آشاما بچه دار نمیشن
   توی روز نمیتونن بیان بیرون چون میسوزن
   معمولا یه حیوونی رو نماد یا جاسوس خودشون قرار میدن کع معمولا کلاغ رو انتخاب میکنن
   اگه رمانت عاشقانه اس میتونی از روابط خونی استفاده کنی برای خوناشاما تغذیه از خون همدیگه ایجاد عشق میکنه یا بهتر بگم یه دختر خوناشام وقتی خون یه پسر خوناشام و بخوره یعنی یه عشقی بینشونه
   میتونی تو رمانت از موجودات دیگه ماوراطبیعی مثل گرگینه روباهینه گراگویل همزاد و. .. استفاده کنی
   خون آشاما نمیتونن به هیچ وجه خودشونو در مقابل خون کنترل کنن
   دشمن خوناشام ها گرگینه هان و خوناشاما معمولا میونه ی خوبی با جادوگرا ندارن
   میشه گفت دشمن خوناشام ها گل شاهپسنده با برخورد گل شاهپسند به پوستشون ، پوستشون میسوزه با تزریق آب گیاه شاهپسند به خوناشام ها ضعیف میشن و بی هوش بعضی خون آشاما اونقد شاهپسند خوردن که بهش عادت کنن و آسیب کمتری ببینن
   بعضی خون آشاما قدرت خوندن ذهن دارن خوناشام ها به دد دسته تقسیم میشن
   معمولی
   اصیل
   خون آشام های اصیل به این سادگی ها نمیمیرن و باید با یه چوب خاص که فک میکنم چوب درخت بلوط سفید بود رو به قلبشون فرو کنی و در نیاری اگه دربیاری زنده میشن این کارو هم باید یه انسان بکنه اگه یه خوناشام عادی اینکارو بکنه خودش میمیره اصیل ها به هر جا فکر کنن و اراده کنن به سرعت نور به اونجا میرسن ولی خوناشام های عادی فقط میتونن با سرعت خیلی زیاد راه برن همه ی خوناشام ها قدرت خیلی زیادی دارن
   جادوگرا میتونن به خوناشاما آسیب بزنن
   رابطه داشتن برای خون آشام ها خیلی چیز عادیه یعنی تقریبا عادیه
   دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه امیدوارم به دردت خورده باشع عزیزم
   موفق باشی

   پاسخ دادن
   • سید محمد حسین
    سید محمد حسین says:

    سلام و ادب . ببخشید مزاحمتون میشم تو زمینه ی رمان نویسی تجربه ندارم ولی در تلاشم یک رمان با هدف مشخص بنویسم از طرفی میخوام مستمر یکی راهنماییم کنه بهم سرنخ بده . می تونید راهنمایی کنید؟

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام
     در نگارش رمان بسیار عالی است که فردی در فرآیند کار راهنمایی نماید. اما مطمئن باشید که بهترین روش نگارش رمان در همین مطلب آمده است. شما می بایست فارغ از کیفیت مطلب، رمان را بنویسید و بعد از آن سعی کنید با راهنمایی های فرد دیگر آن را اصلاح کنید. اینکه فردی در فرآیند نگارش داستان در کنار شما باشد و راهنمایی کند و سرنخ ارایه نماید واقعیت می توانیم بگوییم هیچ یک از افرادی که چه ضعیف و چه قوی موفق به چاپ یک رمان شده اند به این شکل عمل ننموده اند. این کار بیشتر شبیه انجام یک پروژه تحقیقاتی است که شما برای انجام آن سعی می کنید از تخصص یک فردی کمک بگیرید. در حالیکه رمان و داستان آن صرفا از سینه یک نفر بیرون می آید و برگرفته از نیازها، شخصیت، فرهنگ، طبقه اجتماعی و عوامل دیگر نویسنده رمان است.
     بنابراین سعی کنید رمان را نگارش کنید و در اتمام آن از گروه ما یا هر فردی که فکر می کنید صاحب نظر است در باره کلیت داستان خود نظرخواهی کنید. برای شروع اگر دوست دارید مثلاً ژانر عاشقانه بنویسید سعی کنید حداقل ۳ یا ۴ رمان عاشقانه بسیار قوی و تاپ بخوانید

     پاسخ دادن
  • میتم
   میتم says:

   سلام ترانه جان خوبی روز خوبی داشته باشی من میتونم کمکتون کنم کتاب های زیادی مطالغه کردم درمورد رمان نویسی و رمان خودم هم شاعر و نویسنده هستم اگه دوست داشتی و هر مشکلی داشتی میتونی به من بگی آدرس ایمیل من هست:misam.karimi88@mail.com

   پاسخ دادن
 26. Jk
  Jk says:

  سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون من یه سوال داشتم اگه کسی کتابی رو چاپ کنه ولی با تیراژ کم بعد همه ی اون کتاب ها تو مدت زمان کمی فروش برن چجوری متوجه این موضوع میشه …انتشاراتی که اون کتابو به چاپ و انتشار رسونده بدون هماهنگی نویسنده می‌تونه دوباره اون کتاب رو به فروش برسونه یا نه

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام و عرض ادب
   حتما باید قبل از شروع کار با انتشارات دارای مجوز از وزارت ارشاد قرارداد امضا کنید و تمامی شرایط قبل از چاپ و بعد از چاپ رو در قرارداد ذکر کنین و به امضای طرفین برسونین.
   در هر قراردادی نکات اخلاقی هست که فقط با اعتماد دو طرف میشه کار رو پیش برد.
   انتشاراتی که دارای مجوز از وزارت ارشاد باشد به هیچ عنوان نمی تواند این کار را انجام دهد ون درصورت انجام ریسک لغو شدن پروانه نشر در اثر شکایت مولف را دارد.

   پاسخ دادن
 27. ترانه
  ترانه says:

  سلام
  ببخشید اگه باز هم مزاحم شدم
  یک سوال دارم اگه رمان به نثر روان و ساده نوشته بشه بهتره یا اینکه از توصیفاست و تشبیهات و جمله بندی های سنگین استفاده کنم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   خوب، رمان مانند خانه ساختن است یقیناً هرچقدر ظرافت ها و طرح هاش بیشتر باشه به همونقدر بهتر از آب درمیاد. اما اگر همین ظرافتهای ساخت و ساز و طرحهای به صورت ناشیانه کار شده باشه قطعاً نه تنها باعث زیباتر شدن خونه نمیشه بلکه باعث ناراحتی ساکنین و یا بازدیدکننده های اون خونه میشه. الان شما، اگر میخواهید به صورت تصنعی لغات و تشبیتهات پیچیده را در متن استفاده کنید احتمال داره زبان بیان رمان را خراب کنید. هر کسی برحسب تجربه و توان خودش سبک نگارشی داره. اگر شما به صورت طبیعی از زبان پیچیده و تمثیل و استعاره استفاده می کنید (حتی در صحبت کردن معمولی) به منزله این است که شما طبیعتاً سبک فکر و متعاقباً سبک نگارشتان همان است. اما اگر شما چه در صحبت و چه هنگام فکر از زبان ساده ای استفاده می کنید نمی توانید سبک نگارش خیلی پیچیده تری داشته باشید.
   البته استفاده از سبک نگارش پیچیده ژنتیکی و ذاتی نیست. همانطور که سازنده خانه به تدریج ظرافتها را در ساخت و ساز یاد میگیرد و تجربه کسب می کند تا نهایتاً خانه های ساخت دست او خوش ساخت باشند نویسنده نیز به مرور زمان و با اندوختن تجربه سبک نگارش خود را قوی تر می کند. برای یادگیری سبک نگارش قوی، شما باید کتاب ها و رمانهای قوی بخوانید تا به تدریج سبک فکر و نگارش شما تغییر پیدا کند.

   پاسخ دادن
 28. yeganeh
  yeganeh says:

  سلام من رمان های زیادی نوشتم ولی اهل چاپ رمان نیستم چون فکر میکنم بیش از حد سانسور میشه میخواستم بدونم اگه بخوام رمان هام چاپ بشع آیا سانسورش میکنن؟؟!
  یا اصلا رمان هام قابل چاپ هستن ؟!؟!
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ دادن
 29. yeganeh
  yeganeh says:

  من یه رمان جدید دارم مینویسم دوست دارم خاص باشع ولی هیچ هدفی ندارم خیلی وقته دارم روش فک میکنم ولی هیچی به ذهنم نمیرسع یا اگه هم میرسه تا میخوام بنویسمش یادم میرع چیکار کنم اگه امکانش هست راهنماییم کنید لطفا??

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   شما می بایست قبل از رمان نوشتن رمان بخونید. استعداد و علاقه ذاتی دارید برای نوشتن اما کافی نیست. خوندن رمانها به شما ایده میده و تفکرات شما را منسجم کنه. در این مرحله تقریباً کمک خاصی نمیشه کرد الا این که شروع به نوشتن کنید حتی بی مفهوم و حتی ضعیف. وقتی کاری رو شما نوشتید میشه اصلاح کرد و کانالیزه کرد والا وقتی هیچ متنی وجود نداره طبیعتاً نه میشه اصلاح کرد و نه میشه تغییر داد. پس یا شروع به خواندن چند رمان کنید و بعد از آن نگارش را شروع کنید. یا اینکه از همین امروز شروع به نوشتن کنید و برحسب راهنمایی هایی که به شما در مطلب فوق ارایه شده کار را پیش ببرید. همکاران ما در انتشارات نارون دانش در خدمت شما خواهند بود.

   پاسخ دادن
  • ترانه
   ترانه says:

   یگانه جون سلام خوبی؟من رمان های زیادی خوندم می تونم الان بهت معرفی کنم تو هم بخون بعد از اونا مطمئنم دستت واسه نوشتن باز تر میشه و راحت تر می نویسی اگه تخیلی هستش رمان گرگ و میش و هری پاتر واقعا فوقالعاده هستن حتی اگه فیلمشونو دیری زمانشان رو هم بخون اگه واقعیه رمان غرور و تعصب اما یا زنان کوچک گزینه های غال می تونن باشن یشنهاد می کنم رمان بردیا اثر پائولو کوئیلو و ملت عشق اثر الیف شافاک رو بخونی یه سفر زمانی عالی همراه با کلی الگو و راه و روش برای نوشتن هستن البته این نویسندگان نویسندگان بزرگی هستن و نوشتن در حد اونا کار راحتی نیست رمان نوشتن خیلی عالیه سعی کن آزاد باشی و فقط بنویسی اگه گیر کردی بازم برو یه کتاب بخون یه تیکه هایی شو نه همشو بعد از شخصیت ها و اتفاق هایی که در قل یه کوچولو بهشون اشاره کردی یه حادثه یه شخصیت مهم بساز اینجوری بهتر میشه امیدوارم به دردت خورده باشه اگه بخوای می تونیم با هم در ارتباط باشیم خواستی بگو ایمیل رو برات بفرستم یا برام بفرست با تشکر مطمئنم رپانت عالی میشه عزیزم موفق باشی

   پاسخ دادن
 30. فرحناز
  فرحناز says:

  سلام من دارم یه کتاب اجتماعی مینو یسم موضوع محتوا قانون اسم کتاب انتخاب کردم همین طور روند داستانم رو .چطور میتونم بفهمم موضوع من قبلا کسی نوشته یا ن؟

  من خیلی تحقیق کردم بایه جامعه شناس هم دارم صحبت میکنم منتهی گفته چک کنم ببینم موضوع تکراری نباشه..:همین طورمیتونم روند کتابم رو زیر نظر یکی از مشاوران شما پیش ببرم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   دقت داشته باشید که تکراری بودن موضوع اهمیت خاصی ندارد. برای مثال شاید هم اکنون هزاران رمان با موضوعیت داستانهای عاشقانه وجود دارد که هر کدام مخاطبین خاص خودشان را دارند. شما باید کتاب را نگارش نمایید و در آخر همکاران ما یا افراد معتمد شما می بایست کتاب را بخوانند و نظرات را اراریه کنند. شما باید بر اساس جوهره فکری خود کتاب را به اتمام برسانید بعد از به اتمام رسانیدن میتوانید از خدمات همکاران ما استفاده نماید. اگر تمایل دارید به صورت مرحله به مرحله کتاب خود را با مشورت همکاران ما جلو ببرید میتوایند با شماره های تماس ما و ایمیل با ما در ارتباط باشید.

   پاسخ دادن
 31. فرحناز
  فرحناز says:

  ممنون از راهنماییتون .دوستان عزیز کسایی ک دانشجون میتونن راجب رشته روانشناسی وعلوم تربیتی اطلاعاتی (نخوه برگزاری کلاس~کتاباش ونحوه معرفی اساتیدوشرایطشون)ب من بدن وچندتامشکل اجتماعی ک درگیرش هستین خودتون یااطرافیانتان بگین تا من تو کتابم استفاده کنم ممنون میشم اگه اعتماد کنید………

  پاسخ دادن
 32. محمد علی قجه
  محمد علی قجه says:

  با سلام .
  بنده داستانی رو با نام رستگاران نوشته ام که مایلم در صورت تایید شما توسط شما ارزیابی و چاپ بشه .
  البته با شرح اینکه اگر قراردادی مابین ما بسته بشه به چه شکل خواهد بود . من فایل pdf اثر رو که هنوز ویراستاری نشده رو به ایمیل شما ارسال می کنم .
  با سپاس .

  پاسخ دادن
 33. ?
  ? says:

  سلام من خیلی دل نوشته مینویسم نوشته هام تو روزنامه هم‌ چاپ شده تصمیم داشتم یک کتاب بنویسم که همش فقط دلنوشته باشه پیش یک ناشر هم رفتم و دلنوشته هام رو دوست داشتن ولی هی اصرار میکردن که رمان و داستان بنویسم ولی من تا حالا داستان یا رمان ننوشتم و انگار برام یکم سخته توصیه شما اینکه دلنوشته بنویسم و تبدیل به کتاب کنم یا سعی کنم رمان بنویسم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   نوشتن یک کتاب یک کار سلیقه ای است که شما باید سعی کنید در زمینه ای که استعداد دارید تلاش کنید. اما بازار کتاب متاثر سلیقه خوانندگان است. یعنی اگر می خواهید کتاب هایتان فروش برود باید تا حدودی به سلیقه خوانندگان نیز اهمیت دهید. دل نوشته، همانطور که از اسمش هم پیداست برای شخص خودتان می نویسید و به نظر شخصی بنده هم بسیار آرام بخش است. اما اگر شما تصمیم دارید هدفتان را تغییر دهید و برای مخاطبین مختلف هم بنویسید باید به سلایق آنها هم توجه کنید. یعنی بروید به سمت نگارش رمان و داستان ها که احتمالاً هم استعدادش را دارید. میتوانید از طریق ایمیل و شماره های تماس، با ما در ارتباط باشید.

   پاسخ دادن
 34. ?
  ? says:

  وقتی پیش یک ناشر رفتم دلنوشته های غمگین هم نوشته بودم و ایشون به من گفتند که متن غمگین ننویسم چون رو زندگی بقیه تاثیر میگذاره یا کلا متن غمگین رو ننویسم ولی من به شخصه خواندن متن های غمگبین را دوست دارم خواستم بدونم توصیه شما چیه

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   تقریباً مراحل نگارش رمان در بالا شرح داده شده است و شما می توانید قدم های کوچک را در حیطه نگارش رمان بر اساس همین مراحل طی نمایید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های تماس ما با ما در ارتباط باشید.

   پاسخ دادن
 35. محمد
  محمد says:

  سلام ببخشید که مزاحمتون شدم.من یک داستان خوب در ذهنم پرورش دادم که در سبک علمی تخیلی و اکشن هستش و فک کنم اگه کسی بتونه منو به خوبی راهنمایی کنه رمان خوبی از اب دربیاد.ولی متاسفانه نمیتوانم ان را به خوبی روی صفحات ورد پیاده کنم.شما میتوانید به من در نوشتن این داستان کمک کنید؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   مطمئن باشید مراحلی که در این مطلب برای نگارش رمان گفته ایم بر اساس تجربه ما مراحل بسیار باارزش و کاربردی هستند. شما همین مراحل را بتدریج جلو بروید. برای اینکه کسی بتواند به شما کمک کند حتماً می بایست چیزی نوشته باشید. قانون طلایی و مهم اول این است که فقط بنویسید. بعد از ایجاد اولیه یک سند ما یا یک فرد با تجربه دیگر می تواند نظرات تخصصی خود را به کتاب شما ارایه کند. بنابراین، شروع به نوشتن کنید.

   پاسخ دادن
 36. امیر
  امیر says:

  با سلام خدمت مدیر سایت
  ببخشید من یه پسر ۱۳ ساله هستم و رمانی مینویسم که مربوط به دوستی عه با نام faster than speed of loveیا همون سریعتر از سرعت عشق من تجربه زیادی ندارم و این داستان قسمت های بسیار زیادی داره و داستانه واقعی نیست و من نمیدونم باید هر قسمتشو کجا قرار بدم
  هدفم هم فقط به منظور شناسایی توانایی های خودمه و میخوام در این زمینه موفق باشم چه کار کنم ؟؟؟ممنون میشم جواب بدین??

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   انگیزه و روحیه شما برای شروع کار نویسندگی بسیار ستودنی و عالی است. شما حتما داستانتان را شروع به نوشتن کنید و تمام کنید. بعد از اتمام می توانید کتاب را برای ما ارسال کنید. ما می توانیم با برسی محتوای آن، کتاب را آماده چاپ و نشر بکنیم. مخاطبین کتاب شما می توانند افراد هم سن و سال شما یعنی کودکان و نوجوانان باشند.

   پاسخ دادن
 37. امیر
  امیر says:

  خیلی خیلی ببخشید مزاحمتون میشم ها ولی در پاسخ به جواب شما که گفتین برای نوجوانان…..خوب
  رمان من درمورد دو تا پسر ۱۹ سالس که بعد از دوستیشون متوجه میشن که تفاهم ندارن ….یه روز پسر ۱۹ ساله داستان ما متوجه میشه که زندگیش خیلی تکراری و خسته کنندس و زندگیش نیاز به یه تغییر بزرگ داره و با یه حسادت زندگیش کاملا عوض خواهد شد……
  میخواستم بگم که این رمان من بیشتر جنبه بزرگسالان رو داره تا نوجوانان ….
  میدونم الان دارین با خودتون میگین داره بیشتر از سطح خودش فکر میکنه ولی من این رمان رو …. خوب چطور بگم اصلا درباره ی رده سنی اش فکر نکرده بودم همون طور که گفتم این داستان بیشتر جنبه بزرگسالان رو داره تا نوجوونا ….فحش ندین با خودتون ها ولی این بیشتر در سبک عشقولانس….
  چی کنم عایا …..؟؟؟؟؟
  یعنی اون همه تخیلات رو بریزم دور…..؟؟؟؟???

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   ما اطلاعی از محتوای کتاب شما نداشتیم. اگر فکر می کنید برای رده سنی بزرگسالان است خوب ایرادی نداره. کار رو تمام بکنید و برای بازخوانی آن، بخش هایی از کتاب را برای ما ارسال کنید. هر کمک لازم برای شما ارایه خواهد شد.

   پاسخ دادن
 38. بهزاد مرادی
  بهزاد مرادی says:

  سلام و عرض ادب
  من یک داستان واقعی از اجداد قبلی خودم رو از ۱۷۰ سال پیش به صورت یک رمان در آورده ام. فقط این رمان در برگیرنده سه نسل می باشد که حدود ۱۰۰ سال را شامل می گردد. می خواستم بدانم آیا چنین رمانی را که دارای یک قهرمان اصلی اولیه و پس از آن چند شخصیت دیگر به عنوان فرزندانش که ادامه تحولات داستان را خلق میکنند از نطر اصول رمان نویسی میتوان با هم در یک رمان مرتبط کرد یا نه؟ منظورم اینکه رمان باید یک قهرمان داشته باشد و با همان قهرمان پایان یابد یا اینکه اینطور که من نوشته ام می تواند باشد؟ لطفا راهنمایی نمایید.
  با سپاس

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   نخیر، علی الظاهر این یک زندگی نامه است. هر رمانی حتماً به یک قهرمان نیاز ندارد. اگر نحوه روایت و اتفاقات جذاب باشد، می تواند مخاطبین خاص خود را داشته باشد. پیشنهاد می کنیم بخش هایی از دست نوشته خود را برای ما ارسال کنید تا نظر قطعی را ارایه کنیم.

   پاسخ دادن
  • nastaran
   nastaran says:

   سلام یه سوال داشتم منم مثل شما دارم یه رمان از گذشته می نویسم میخواستم ببینم شما زمان نوشتنتون برای پی بردن به آداب رسوم نحوه زندگی لحجه صحبت کردن اعتقادات پوشش رویداد های تاریخی زمان گذشته از چه منبع اطلاعاتی استفاده کردین تا اطلاعات درستی در دسترستون قرار بگیره

   پاسخ دادن
 39. امیر
  امیر says:

  سلام امیرم همون پسر ۱۳ ساله شناختین> من بخش هایی از رمانم رو براتون اماده کردم لطفا فقط لینک رو بنویسید تا ببینید رمانمن موفق میشه یا نه

  پاسخ دادن
 40. nastaran
  nastaran says:

  سلام من موضوع نوشتن مو انتخاب کردم حوادث رویداد هارو هم به وجود آوردم اما زمان نوشتن حوادث پراکنده میشن نمیدونم کدوم حادثه رو کجای رمانم بزارم بهتره . هر بار موضوعات زیادی به زهنم خطور میکنه که با عث میشه روند پیش رفتن رمان از دستم خارج بشه چون رمانم در رابطه با زمان حکومت رضا شاه هست باید تاریخ ها و رویداد ها در پیش روی شخصیت های داستانم تاثیری داشته باشه؟ آیا اعلام تاریخ شمسی در رمان مهمه؟ یعنی لازم به ذکر که حتما بگم متولد یک آذر ۱۳۰۲ هستش
  میشه بهم کتاب یا مقاله ای معرفی کنین تا باعث رفع ابهاماتم بشه

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   تمامی کتابهایی که یک دوره تاریخی را روایت می کنند می تواند منبع شما باشد. اگر میخواهید حادثه نگاری کنید و سعی دارید یک کتاب مستند به وجود آورید حتماً می بایست به زمان دقیق وفادار باشید. اما اگر می خواهید در یک بازه زمانی، یک داستان را روایت کنید نیازی به ذکر دقیق زمان وجود ندارد. برای اینکه بتوانید دقیق به پاسخ سوالتان برسید باید برای ما مشخص سازید که در اصل شما میخواهید تاریخ نگاری کنید یا اینکه مثلاً سرگذشت یک خانواده، فرد و غیره را در یک بازی زمانی روایت نمایید.

   پاسخ دادن
 41. nastaran
  nastaran says:

  سوال دیگه ای که دارم از چه منبع اطلاعاتی دردسترس و معتبر استفاده کنم تا بتونم به نحوه زندگی رویداد ها آداب رسوم لحجه مردم زمانی گذشته ای که میخوام دربارش بنویسم پی ببرم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام منبع خاصی ندارد. صرفاً کتب تاریخی همان مردم و منطقه که قصد نوشتن درباره آنها را دارید را مطالعه کنید.

   پاسخ دادن
 42. سارا
  سارا says:

  سلام
  من ۱۲ ساله هستم و دارم یک رمان تخیلی درباره زندگی ۱۰ سال یک
  دختر که یک قدرت جادویی داشت مینویسم میخوام بدونم میتونم
  توی رمانم از کلماتی مثل:«اومدم خونه رو و… ».استفاده کنم؟ منظورم
  همون عبارات عامیانه خواهش میکنم لطفا زود به من جواب بدید??

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   بله شما میتوانید برای نگارش کتاب متناسب با سن خودتون از ادبیات عامیانه استفاده کنید. هر زمان نگارش کتابتون تموم شده ارسال کنید تا بررسی کنیم. اگر مورد تایید بود میتونیم به صورت رسمی براتون چاپ کنیم.

   پاسخ دادن
 43. مهرشاد
  مهرشاد says:

  سلام عذر میخوام میخواستم بدونم فرایند چاپ کتاب در خارج از کشور به چه صورتیه اگر اطلاعی دارید خوشحال میشم بدونم چون من ۳ رمان عاشقانه نوشتم و هیچکدوم مورد تایید وزارت ارشاد قرار نگرفت و بهم گفتن که باید بعضی جاهشا حذف بشه ولی اگر اون قسمت هارو حذف کنم کل هیجان داستان از بین میره ممنون میشم نظرتون رو بدونم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام یقیناً چاپ کتاب در انتشارات خارج از کشور میتونه برای شما چاره ساز باشه ولی خوب دردسرهای خاص خودش رو داره. برای مثال شما باید کتاب های خودتون رو به صورت نیتیو ترجمه کنید. حالا اگر در کشور انگلیسی زبان می خواهید چاپ کنید به انگلیسی و اگر آلمانی می خواهید چاپ کنید به آلمانی و …. اما یک انتشارات خارجی وجود دارد که به صورت محدود با آنها در ارتباط هستیم. شما میتوانید با همکاران ما از طریق شماره های تماس در ارتباط باشید تا اطلاعات تکمیلی تر برای شما ارایه شود.

   پاسخ دادن
 44. امیر مهدی
  امیر مهدی says:

  سلام من ۱۳ سالمه و دارم یه مجموعه طنز مینویسم . از معلم ادبیات پرسیدم و گفت از زبان محاوره ای استفاده نکنم . میتونم تا یه جاهایی رو براتون بفرستم تا ببینید اون طنر ازم رو داره؟

  پاسخ دادن
 45. ایلار
  ایلار says:

  با عرض سلام وخسته نباشید من میخواهم داستان زندگی مامانم چاپ کنم تاالان هم نصفی از داستان خودش نوشته اما خب ب زبان عامیانه است از شما میخوام کمکم کنید تا لتونم داستان چاپ کنم واقعا رمان زیبایی میشه اگر ب جاپ برسه چون مامانم دکترا حوابش کردن میخوام حداقل مردم با خوندن این رمان شاید افرادی که مانند ما باشن کمک کرده باشیم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و آروزی سلامتی برای مادر گرامیتان
   شما می باید در وهله اول کتاب را بنویسید و تمام کنید. اصلا به این مساله توجه نکنید که زبان نگارشی تان عامیانه یا غیرعامیانه است. توجه داشته باشید که رفع ایرادات یک داستان زمانی میسر خواهد شد که شما آن را نگارش کرده باشید. در حقیقت شما پیش نویس اول را نوشته اید و در پیش نویس های بعدی بسیاری از اشکالات کار رفع خواهد شد. بنابراین، با توقف های طولانی جریان روایت داستان را خراب نکنید و فعلاً فقط بنویسید.
   انتشارات ما بعد از اتمام داستان می تواند در کار ویراستاری کتاب و چاپ کتاب در خدمت شما باشد.

   پاسخ دادن
 46. Romi
  Romi says:

  سلام من ۱۵ سالمه و همیشه عاشق نوشتن هستم و فکر میکنم تخیل تنها چیزیه که کسی نمیتونه براش حد ومرز تعیین کنه پس تا هر جایی که میخوام پیش میرم
  من دوست دارم یک داستان تخیلی بنویسم و چند تا ایده هم در ذهن دارم.
  احتمالا نوشتنش چند ماه طول می کشه اما وقتی تموم شد میخوام براتون بفرستمش که بخونیدش اگر داستانم خوب باشه چجوری میتونید کمکم کنید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله حتماً راهنمایی خواهیم نمود. من ادرس ایمیل شما رو به همکاران دادم تا با شما در ارتباط باشند.

   پاسخ دادن
 47. لاوین
  لاوین says:

  من در حال نوشتن یک رمان عاشقانه هستم اما نمیدونن چطوری باید بنویسم .. و هر چقدر هم مینوسم باز پشیمون میشم و پاکش میکنم ، چون نمیدونم چه جوری رمانم جذابیت پیدا میکنه میشه لطفا کمک کنید تا بتونم یک رمان زیبا بنویسم و طرفداران زیادی داشته باشه رمانم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اشتباهی که شما مرتکب می شوید این است که نوشته هایتان را پاک می کنید. مطلقاً این کار را نکنید. داستان را بنویسید و تمام کنید. روی داستانی که نوشته شده است می توان نظر داد و بخش هایی از آن را تغییر داد اما اگر چیزی ننویسید متاسفانه هیچ راه حلی برای کمک وجود ندارد. فقط و فقط بدون توجه به کمیت و کیفیت کار بنویسید و خودتان را متوقف نکنید. بعد از اتمام کار نگارش می توانید ان را در احتیار انتشارات ما یا افراد متخصص دیگر قرار دهید تا متن را خوانده و نظراتشان را به شما ارایه دهند. همسو با بازخوردهایی که دریافت می کنید، کار را تغییر خواهید داد و در نهایت نسخه مطلوب از رمانتان را به وجود خواهید آورد. همچنینف این کار باعث می شود که شما در نگارش های آتی نیز قوی تر کار کنید. نویسندگی یک مهارت است و مهارت در اثر تمرین و تکرار و اخذ بازخورد قوی تر می شود و راه حل دیگری ندارد.

   پاسخ دادن
 48. حجت الله
  حجت الله says:

  سلام خدمت شما
  من یه رمانی نوشتم
  منتها نمی‌دونم که آیا واقعاً ارزش خوندن یا چاپ شدن رو داره یا خیر.
  نظرات دوستان رو خوندم
  اگه شما لطف کنید ایمیل آدرس تون رو برای من ارسال بفرمایید‌ تا قسمت از رمان را بفرستم و در ادامه نظر شما را داشته باشم، خوشحال میشم.
  ممنون تان ⁦❤️⁩

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما می توانید رمان را به آدرس ایمیل انتشارات ارسال نموده و درخواست خود را به صورت دقیق مطرح کنید. همکاران ما با دریافت ایمیل شما، اقدامات لازم را انجام داده و شما را در جریان پیگیری ها قرار خواهند داد.

   پاسخ دادن
 49. سونیا
  سونیا says:

  سلام، خسته نباشید. من یه سوال داشتم…اینکه در نوشتن یه رمان تا چه حدّی فضا برای نویسنده بازه( از لحاظ ارتباط عاشقانه بین دو شخصیت)؛ مثلا گرفتن دست هم جزو چیزهایی هست که باعث میشه رمان به چاپ نرسه؟ تا چه اندازه ایرادی نداره؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر رمان عاشقانه در ایران خوانده باشید و این کتاب مورد تایید وزارت ارشاد بوده باشد تمامی ملاک ها و معیارهای مورد نظر را می توانید متوجه شوید. واقعیت تنها کمکی که می توانیم برای شما در این حوزه انجام دهیم همین است. بنابراین حداقل یک یا دو رمان عاشقانه که مورد تایید می باشد را بخوانید.

   پاسخ دادن
 50. ملودی
  ملودی says:

  سلام خسته نباشین. می خواستم بپرسم در ایران چه موضوعاتی باعث میشه تا رمان به چاپ نرسه؟ محدودیت هاش در نوشتن چقدره؟ مثلا اشاره به اقلیت های جنسیتی و یا اقلیت های قومی می تونه تو چاپ نشدن رمان نقش داشته باشه؟ ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   معمولاً عمده مسائل روی مباحث سیاسی و فرهنگی حساس و مغایر با قوانین اسلامی هست. تقریباً همان موارد که در ساخت فیلم ها و سریال ها رعایت می گردند.

   پاسخ دادن
 51. مریم
  مریم says:

  سلام خسته نباشید،ببخشید من یه سوال دارم،من در حال نوشتن رمان هستم.مشکلی که دارم اینه که مثلا اگه متن رمان نوشتاری باشه اما دیالوگها گفتاری باشه اشتباهه؟مثلا نظر دوستم این بود که اگه کل رمانت به زبان گفتاری باشه خیلی بهتر میتونه مخاطبو جذب کنه،اما خب احساس میکنم اینکه کل رمان به زبان گفتاری باشه برای چاپ درست نیست.میشه توضیح بدید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   ملاک عمل در این باره مطالعه و خواندن رمان های موفق است. شما برای اینکه بتوانید ملاک و معیاری در اختیار داشته باشید می توانید به رمان های موفق سری بزنید و مشاهده کنید آنها رای نگارش رمان از چه زبانی استفاده نموده اند.

   پاسخ دادن
 52. م.ع
  م.ع says:

  با سلام خدمت شما
  بنده میخواهم یک داستان واقعی را به صورت رمان بنویسم که البته عاشقانه ولی نافرجام است،ممنون میشوم اگر بنده را دراین مهم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
 53. Masoomeh
  Masoomeh says:

  با سلام من می خوام یه رمان بنویسم که واقعیت داره فقط اگه شخصیت هاش زیاد باشن ایرادی نداره؟
  چون از چند اکیپ پسر و دختر نوشته شده

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   انتخاب شخصیت های داستان و روایت آنها به عهده مولف است. شما اگر بتوانید ساختار منسجمی به رمان خود بدهید هیج اشکالی نخواهد داشت.

   پاسخ دادن
 54. مریم
  مریم says:

  سلام وقت بخیر،میخواستم بپرسم میشه واسه نوشتن رمان از دو زاویه اول شخص و سوم شخص استفاده کرد؟یعنی هردوتاش باهم.یه جاهایی راوی از زبان شخصیت اول رمان حرف بزنه یه جاهایی از دید سوم شخص.میشه دوتاش با هم باشه؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   امکان وجود دارد منتها پیچیدگی های خاص خود را دارد که شما می بایست از عهده انجام آن به بهترین شکل ممکنه برآیید.

   پاسخ دادن
 55. مبینا
  مبینا says:

  سلام . من در حال نوشتن اولین رمانم هستم و میخواستم که بعد از تمام کرد ان قرار داد حق تالیف یا وا گذاری اثر داشته باشم. که هزینه ی چاپ و ویراستاری رو کس دیگری انجام دهد. میشه کمکم کنید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله، شما می توانید با همکاران حاضر در انتشارات ما از طریق شماره های تماس آدرس ایمیل در ارتباط باشید. تمامی موارد مهم را برای شما تشریح خواهند نمود.

   پاسخ دادن
 56. مبینا
  مبینا says:

  ببخشید یک سوال هم داشتم که با توجه به اینکه در رمان میتونیم اهنگ هم بنویسم. میتونیم از اهنگ های خارجی هم استفاده کنیم ؟ و حداکثر از چندتا اهنگ میشه برای بیان بهتر احساسات استفاده کرد ؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   نگارش رمان بر عهده مولف و سلیقه شخصی وی است. برای بیان احساس ابزارهای مختلفی وجود دارد. شما بر حسب سلیقه شخصی خود می توانید استفاده کنید. اما مهمترین عنصر حفظ تعادل و توازن در استفاده از ابرازها می باشد.

   پاسخ دادن
 57. محمد رجائی
  محمد رجائی says:

  سلام وقت بخیر. من در حال نگارش یک نوولت هستم. میخواستم ببینم شما که تجربه ی بیشتری دارید مرده خواهی(نکروفیلیا) اگر به شکل خیلی سربسته و بی توصیف در داستان آورده بشه (در واقع فقط گفته بشه که اندیشه ی مرده خواهی از ذهن پرسوناژ ما گذشته)مورد سانسور وزارت ارشاد قرار میگیره؟ با تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   خوب طبیعتاً این موردی که شما ذکر کردید در طبقه موارد غیرشرعی و غیر اخلاقی قرار دارد و احتمال بسیار بالایی موارد مطرح شده حذف شود.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   ما در این وب سایت اصول ابتدای را در قالب مطالب متنوع برای افرادی که قصد دارند رمان نویسی را آغاز کنند ارایه کرده ایم. برای نوشتن رمان یا کتاب آموزشی لازم است شما آموزش ببینید ولی آموزش به خودی خود کافی نیست و نیاز به ممارست و تمرین بر اساس اصول ذکر شده دارد.

   پاسخ دادن
 58. محمد رجائی
  محمد رجائی says:

  یه سوال دیگه من میخواستم این نوولتم رو در یکی از انتشاراتی های خیلی معروف به چاپ برسونم توی سایتشون زدن که نسخه ی پرینت کتاب رو براشون ارسال کنم و بعد گفتن که فرستادن اثر هیچ تعهدی برای انتشاراتی ایجاد نمیکنه (تمام انتشارتی که من ملاحظه کردم همین رویه رو داشتن)…از کجا مطمئن باشم که سرقت ادبی اتفاق نمیافته

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   بله، امکان سرقت علمی وجود دارد. شما باید کل کتاب را بعد از عقد قرارداد به آنها ارایه کنید. در این بخش، شما می توانید بخش هایی از کتاب را به آن نشر ارایه کنید تا بررسی کنند. حتماً مطمئن شوید که نشر مذکور دارای مجوز از وزارت ارشاد باشد.

   پاسخ دادن
 59. Faez
  Faez says:

  سلام
  من در حال نوشتن رماني هستم و براي شخصيت ها نام هايي را انتخاب كردم كه إيراني نيست و باتوجه به اتفاقات داستان معنايي خاص را تداعي ميكنن
  كه درصورت تغيير نام ها زيربناي داستان به هم ميريزه، مثلا نام خدايان هندوستان ويا پيامبران كه اشاره ي مستقيم به اون شخصيت ها نشده اما باكمي دانش و تأمل ميشه به ايهام اين نام ها پي برد
  هيچ اشاره اي به مسلك و زندگي اسطوره ها هم نشده
  آيا ممكنه براي گرفتن مجوز چاپ مشكلي إيجاد كنه؟
  سپاس از راهنمايي شما

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با توضیحاتی که ارایه داده اید نمی توان دقیق مشخص نمود که آیا کتاب شما ممیزی خواهد شد یا نه. باید بخش های مختلفی از کتاب در اختیار ما باشد تا با مطالعه و بررسی آن معین کنیم که چه ایشکالات احتمالی می تواند داشته باشد. همچنین، حتی اگر از طرف وزارت ارشاد کتاب شما ممیزی شود، اشکالی به وجود نمی آید می توانید با رفع ایرادات کتاب را به مرحله چاپ برسانید.

   پاسخ دادن
 60. علی میلانی
  علی میلانی says:

  با عرض سلام و خسته نباشید ، من میخواهم رمانی در مورد پسرکی بنویسم که با تلاش و کوشش به هدفش میرسه رو بنویسم ولی چون اولین بار است نمیدونم چطور بنویسم ، میشه یه راهنمایی کوچک بفرمائید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اصول ابتدایی و پایه ای رمان نویسی در مطالب فوق تشریح شده است. پیشنهاد ما این است که با مطالعه مجدد مطالب بالا، به سرعت وارد مرحله نگارش شوید. تا شما مطلبی را نگارش نکرده اید ایرادات کار مشخص نخواهند شد. با نگارش هر مطلبی می توانید از اطرافیان بخواهید بخش های داستان را خوانده و نظرات خود را ارایه کنند و بر اساس آن بازخوردها شما کار را به جلو ببرید. نویسندگی دارای یک اصل کلیدی و طلایی نیست که شما بخواهید با فهم آن رمانی باکیفیت نگارش کنید. رمان نویسی یک مهارت است که بر اساس تمرین و تکرار و سخت کوشی به دست می آید. لازم به ذکر است فرد یا افرادی را برای خواندن بخش های رمان خود انتخاب کنید که سابقاً فرد مطالعه گری بوده باشد و رمانهای زیادی خوانده باشد.

   پاسخ دادن
 61. Raha
  Raha says:

  سلام
  عذر ميخوام اگر در رمان از برونفكني و روش هاي انجام آن همچنين علوم غريبه سخن گفته بشه
  آيا ممكنه از طرف وزارت ارشاد كتاب مميزي شود؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   منظورتون از علوم غریبه چیست؟
   ممیزی فرهنگ ارشاد ملاک های مشخصی دارد. نباید با اصول اسلامی، سیاسی و فرهنگی جامعه ناسازگار باشد.
   به نظرم شما بعد از انجام بخشی از نگارش داستان را برای ما ارسال کنید تا بررسی کرده و جوانب ناسازگاری را برای شما بیشتر روشن نماییم.

   پاسخ دادن
 62. E9_kh
  E9_kh says:

  با سلام خدمت شما … بنده برنامه ریزی کردم یک داستان یا بهتره بکم رمان کوتاه در ژانر فانتزی و تخیلی بنویسم منتها در داستانم از شخصیتهای اساطیری و تاریخی ایرانی استفاده کردم و یکجورایی ماجراهای دنیای اساطیری رو تو قرن بیست و یکم نوشتم … مشکلی نیست که از شخصیتهای چون دیو سپید و رستم دستان و … استفاده کنم؟؟؟ اگه مشکلی هست ممنون میشم بهم بگید و تذکر بدید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   مشکل زمانی ایجاد خواهد شد که فرآیند داستان شما از هم گسیخته و شخصیت های داستان ضعیف و بی ارتباط به بدنه اصلی داستان باشند. به هیچ عنوان مساله ای که ذکر کردید نمی تواند مشکل ساز باشد اگر مشکلاتی که گفتیم را نداشته باشند. پس، مهم نیست شخصیت های داستان شما چه اسمی دارند و به کدام تاریخ ارتباط دارند، مهم پختگی شخصیت ها و قدرت در فرآیند داستان است.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   حتما برای ما از طریق ایمیل ارسال کنید. اگر بر روی کاغذ نوشته اید می توانید به آدرش دفتر انتشارات ارسال کنید.

   پاسخ دادن
 63. ریحانه
  ریحانه says:

  سلام و خسته نباشید!
  بنده یک رمان نوشتم ویک رمان درحال تایپ دارم که در فضای مجازی به اشتراک گزاشتم.
  رمان اولم باژانر تخیلی بوده و خوب علاقه مندان رو جذب کرده اما تجربه من میگه که رمان های تخیلی و خارج از حد تصور انسان چندان جزابیتی برا خوانندگان نداره!
  هرچند من خودم آدمی هستم که به همه چیز بادید متفاوتی نگاه میکنم و بنظرم کلی چیزهای تخلی وماورایی هست که ما از وجودم خبر نداریم! یه دیالوگی میگه وقتی از وجود چیزی خب نداشته باشی انگار که وجود نداره!
  رمان دومو سعی میکنم قابل درک وفهم تر بنویسم و فکر می‌کنم قلمم تو رمان دوم بهتر شده باشه!
  با تشکر از مطالب اموزندتون….

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و خدا قوت
   امیدواریم که بتوانید در کار خود موفق باشید. یکی از ملاک هایی که شما می توانید حوزه ها را بررسی کنید مقایسه آنها با فیلم های سینمایی است. مثلاً افرادی که فیلم های ژانر تحیلی را دوست ندارند، معتقدند که اینگونه فیلم ها خریدار ندارند و ببینیده را جذب نمی کنند اما با نگاه به میزان فروش این فیلم ها سریعاً متوجه خواهید شد که فیلم های بسیار پر فروشی هستند. دنیای فیلم ها هم می تواند سرنخ هایی از ژانرهای محبوب را به شما ارایه دهد تا بر اساس میزان فروش و بینندگانی که دارند به شما الگویی دهد تا در نوشتن کتاب از آن ژانرها بیشتر استفاده کنید.
   در صورتی که قصد چاپ کتاب های خود را دارید می توانید به ما ارسال نمایید تا مورد ارزیابی قرار گیرند.

   پاسخ دادن
 64. حسین
  حسین says:

  ببخشید جواب منو ندادید من گفتم که آیا می شود که از جملات زیبا و شنیدنی و جذابی که در رمان های دیگه استفاده شده در رمانمان بکار ببریم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله، ولی خوب طبیعتا باید میزان آن کم باشد و افراط نشود. ببینید هر جمله ای نیاز به بستر و زمینه سازی دارد. کاربرد جملات جذاب رمانهای دیگر در رمان خود باید به صورت بسیار حرفه ای و ماهرانه به کار رود تا تفاوت سطح در کارتان ایجاد نکند و همچنین کاملاً به جا و دقیق باشد.

   پاسخ دادن
 65. میلاد
  میلاد says:

  با سلام و عرض خشته نباشید ممنونم از راهنمایی هایی که در سایت قرار داده اید.
  من با توجه به تمامی معیارهایی که شما عرض کردید پیش رفتم و تقریبا میشه گفت یک داستان را در ذهن خود به وجود آوردم اما مشکل من جایی بروز کرد که تا اواسط داستان تصویر ذهنی ام را به وجود اوردم اما برای بقیه داستان با بعضی موارد مثل اتفاقات بعدی،اضافه شدن شخصیت های داستانی و … به مشکل بر خوردم و مشکل بعدی من اسم گذاری روی شخصیت های داستانی کمی مشکل دارم اگه میشه راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   در این باره راهنمای خاصی نمی توان انجام داد. بهترین راهنمایی آن است که فعلاً فقط بنویسید. اگر داستان خود را بنویسید می توان روی آن اصلاحات و ویرایش انجام داد در غیر اینصورت ارایه هرگونه راهنماییسخت و حتی ناممکن خواهد بود.

   پاسخ دادن
 66. شایان
  شایان says:

  ببخشید من درحال نوشتن یک داستان ترسناک و دلهره اور هستم… دو قسمتش رو هم نوشتم… می خوام این دو قسمتو برای شما بفرستم اما نمیدونم چطوری؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
 67. شایان
  شایان says:

  ببخشید من رمانم دست نوشته است و می خوام ان را به ادرستون ارسال کنم… اما نمیدونم چجوری اینکارو کنم… میشه راهنمایی کنید؟؟؟
  ممنون…

  پاسخ دادن
 68. Mohadeseh
  Mohadeseh says:

  سلام من یک رمان میخوام بنویسم
  چه طوری باید اونو بنویسم و براتون بفرستم و بعد که فرستادم چه اتفاقی میوفته ممنون میشم بگید
  @Mohadeseh.macanband_official
  این پیج منه اگه میشه جوابمو بدید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   این که شما چگونه رمان را بنویسید خوب در این فضا نمی توانیم کمک خاصی بکنیم و برخی از راهنمایی ها را در مطلب فوق انجام داده ایم. اما برای ارسال رمان شما می توانید نگارش را به وسیله یک فایل الکترونیکی مانند فایل وورد انجام دهید و سپس از طریق ایمیل برای ما ارسال کنید.

   پاسخ دادن
 69. Aida
  Aida says:

  با سلام من ۱۴ سال سن دارم و میخوام براساس واقعیت هایی که در زندگیم اتفاق افتاده رمان بنویسم و قسمتی از این رمان رو هم میخوام با استفاده از تخیلاتم بنویسم،اما نمیدونم ک این رمان ارزش خوندن داره یا نه

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   چیزی که هنوز به مرحله نگارش درآمده است را نمی توانیم ارزیابی کنیم. شما باید در مرحله اول آنچه که می خواهید را نگارش کنید تا بعد از نگارش بتوان با انجام یکسری تغییرات و اصلاحات به اثری فاخر تبدیل نمود.

   پاسخ دادن
 70. فیروزه
  فیروزه says:

  سلام خسته نباشین
  اکثر نظرات رو خوندم و میخواستم از شما تشکر کنم ک انقدر با حوصله و خوب به همه سوالات جواب دادین
  من داستان های زیادی رو تو ذهنم دارم ک البته اکثریت الهام گرفته ازاتفاقاتیه ک دور برم رخ داده ویک مقداریش هم فیلمها و سریال هایی ک دیدم
  ب نظر شما آیا میشه با توجه ب این چیزهایی ک گفتم رمان نوشت ؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام دوست عزیز و تشکر از شما
   بخش از انواع رمان و داستان زاییده تصورات و خیال نویسنده است. بخشی دیگر نیز بر اساس واقعیات و زندگی نامه است. شما می توانید آمیزه ای از این دو را در رمان خود لحاظ کنید. برای مثال می توانید استخوان بندی رمان را بر اساس وقایع زندگی دوروبر خود قرار دهید و بر اساس تصورات و خیال خود مقداری را با ظرافت تغییر دهید که ترکیبی از وهم و خیال و واقعیت باشد.
   اینکه از این عناصر رمان می توان نوشت یا خیر جواب کاملاً مثبت است اما اینکه رمانتان پرطرفدار شود و فروش خوبی داشته باشد را می توان بعد از نگارش قضاوت کرد.

   پاسخ دادن
 71. فیروزه
  فیروزه says:

  سوال دیگه م در مورد مطلبی ک شما بالا در مورد نکات رمان نوشتن گذاشتین…من اون قسمتی ک در مورد مشخص کردن ایده اصلی داستان هست یخورده گیج شدم چون دقیقا مشکل من هم همینه ای کاش برای هربند یک مثال میزدین

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   خوب نکته تقریباً شفاف است. برای مثال این ایده که رمانی بنویسید که افرادی از کره زمین با کرات دیگر در ارتباط هستند، یا این ایده که فردی از عصر معاصر توانسته است با اولین اجداد خود در ارتباط باشد و به همدیگر داستان های زندگی خود را تعریف می کنند. منظور از ایده دقیقا همین ها هستند. که شما میتوانید هر ایده ای که به ذهن میاید را یادداشت کنید تا بعداً بتوانید از بین آنها یکی را انتخاب نموده و کار نگارش رمان را آغاز کنید.

   پاسخ دادن
 72. Raha
  Raha says:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون…من درحال نوشتن یه رمان هستم دوست دارم یه نفر باشه که هرمشکلی تو نوشتنم میبینه بهم بگه و درباره نحوه اشتراک گذاری رمانم بهم کمک کنه.راستش من هیچی از انتشارات و نحوه چاپ یک کتاب رو نمیدونم.
  خواستم بپرسم شما میتونید بهم کمک کنید؟؟
  اصلا کسی هست بتونه؟؟⁦☹️⁩
  من دوبار بخاطراین مشکل دوتا از رمان های خوبمو رها کردم و نتونستم ادامه بدم…

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   نگارش رمان به شکلی که شما انتظار دارید تقریباً محال است. اینکه فردی در کنار شما باشد و بخواهد تمام مشکلات را به شما متذکر شود نه تنها خوب نیست بلکه باعث از بین رفتن رشته کلام و خلاقیت شما خواهد بود و دیگر نمی توان آن داستان را برای شما قلمداد کرد بلکه خواه یا ناخواه تصورات و فضای ذهنی آن منتقد کنار دستی شما نیز به صورت پر رنگ وارد رمان شما شده است. ما بهترین موارد و نکات را در مطلب بالا برای شما آورده ایم. واقعیت شما می توانید با رهنمود گرفتن از نکاتی که در بالا ذکر شده اند رمان خود را نگارش کنید و در پایان از افراد متخصص دیگر بخواهید کلیت داستان را خوانده و نظرات خودشان را ارایه دهند.

   پاسخ دادن
 73. الهام
  الهام says:

  سلام و خسته نباشید. ممنونم بابت مطالب خوبتون:”)
  میشه یک سری مطالب برای محتوای رمان هم بذارید؟
  مثل فضاسازی، زاویه دید ها و غیره
  ممنون میشم.

  پاسخ دادن
 74. الهام
  الهام says:

  شرمنده یک چیزی یادم رفت.
  من یک داستان و یک رمان رو تکمیل کردم و قراره منتشر بشه؛ الان چند رمان رو در حال تایپم.
  یکی از رمانهام خیلی برام مهمه که تموم اتفاقاتش رو توی یه خواب دیدم.
  البته هنوز ادامه داره اما میتونم براتون فایل وردش رو ارسال کنم تا نظرات شما رو هم بفهمم؟ آخه توی انجمنی که دارم تایپش میکنم همه ازش تعریف میکنن ولی مطمئنا ایراد داره.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   میتونید آدرس پستی ما را از روی وب سایت برداشته و پست کنید. جداً به غیر از روش ایمیلی و پست فیزیکی راه دیگه ای فعلا وجود نداره

   پاسخ دادن
 75. الهام
  الهام says:

  عذر میخوام تیکه تیکه یادم میاد.
  من ۱۳ سال بیشتر ندارم و اطرافیانم میگن برای نوشتن خیلی زوده و باید صبر کنم تا ۲۰ سالگی:(
  این عقیده درسته؟ یعنی یک نوجوون ۱۳ ساله نمیتونه رمان پرطرفداری بنویسه؟

  پاسخ دادن
 76. محمدرضا
  محمدرضا says:

  سلام و خسته نباشید به شما و همکاراتون
  ببخشید یک سوال اینکه ایا شخصیت های خارجی و خارجی بودن رمان با رعایت جارچوب های اسلامی کشور خللی در چاپ اون ایجاد نمیکنه؟
  من در حال نوشتن یک رمان هستم که به نظر خودم موضوعی جالب و زیبا دارد ایا نظری ندارید که چگونه دختر شاهزاده و خدمتکار عاشق هم میشن؟ یعنی چه اتفاقاتی میتونه بیفته که انها را به هم وابسته کنه؟
  ممنون میشم اگه کمکم کنید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و عرض ادب
   پردازش شخصیت داستانها و فرآیندهای و کنش و واکنش بین آنها حتماً از سوی راوی داستان انجام می گردد. اینکه کنش و واکنش ها به چه شکلی در بین شخصیت های داستان باشد را کسی نمی تواند به شما کمک کند. می بایست شما با ایده ای که دارید روایت داستان را نگارش کنید. شما با فضای ذهنی خود رمان را نگارش می کنید. بنابراین، با ذهنیتی که از روابط دارید شروع به نگارش کنید و در نهایت بعد از نگارش به اخذ بازخورد اقدام نمایید.
   رعایت موازین و قوانین کشور در روایت داستان امری اساسی در اخذ مجوز برای کتاب است که باید از سوی شما رعایت گردد.

   پاسخ دادن
 77. Asman
  Asman says:

  سلام وقتتون بخیر.
  من میخوام ی رمان باژانرعلمی تخیلی بنویسم و قطعاباید یک سری نکاتودرنظربگیریم میشه راهنماییم کنید

  پاسخ دادن
 78. فرزند سیمرغ
  فرزند سیمرغ says:

  سلام. من دوست دارم در ژانر فانتزی رمان بنویسم و یه ایده اصلی و عالی برای نوشتنش دارم. کم کم توی ذهنم شخصیت ها، سوژه ها، موضوعات و صحنه های ناب دارن شکل می گیرن (چون تخیل من بشدت قویه). همچنین طبق گفته شما کتاب های مشهور در ژانر فانتزی مثل “سرگذشت شاه کش”، “ترانه یخ و آتش”، “هری پاتر” و … چندین بار خوندم و نکاتی که باعث جذابیت شون می شه رو می دونم؛ ولی از اشتباه کردن هراس دارم و نمی تونم اقدام به نوشتن کنم. درسته که اشتباه باعث قوت توانایی نویسندگی می شه اما دوست ندارم این سوژه خوبم به هدر بره و می ترسم دیگه مثل این گیرم نیاد.
  واسه همین مثل جی آر آر تالکین شروع به نوشتن داستان های کوتاه می کنم؛ هر چند دور و برم کسی نیست که به خواد به داستانام گوش کنه…
  شما چه توصیه ای به من دارید؟
  پ. ن: خوب شد یه مقاله درست و حسابی که مرحله به مرحله شرح می ده پیدا شده! بقیه مقاله ها همشون کشکی اند…

  پاسخ دادن
 79. M
  M says:

  سلام و خسته نباشید
  ممنون از توضیحات خوبی که در اختیار ما گذاشتید
  چند تا سوال ازشما داشتم
  من خیلی وقت پیش ایده ای برای نوشتن رمان به ذهنم رسید و حتی تا نصف رمان رو هم توی ذهنم مثل یه فیلم بود من سعی کردم بنویسمش اما چون خیلی پیچیده بود نوشتنش واقعا برام سخت بود
  به خاطر همین سعی کردم تا یه ایده راحت تری برای نوشتن رمان اون هم اولین رمانم انتخاب کنم اما باز هم تلاش کردم
  که فکر کنم و البته یه موضوع خیلی خوبی هم به ذهنم رسید اما این ایده هم مثل قبلی با اینکه جذاب بود با اینکه نسبت به ایده ی قبلیم پیچیدگی کمتری داست اما باز هم پیچیده بود و نوشتنش هم دشوار هست
  میخوام از یه ایده ی ساده برای نوشتن اولین رمانم شروع کنم که نوشتنش راحت باشه و ایده های زیادی هم به ذهنم رسیده اما هیچکدوم جذابیتی ندارن و زیاد اشتیاقی برای نوشتنشون هم ندارم
  من واقعا نمیدونم برای اولین رمانم چی بنویسم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بارها در همین وب سایت و آموزشها تکرار کرده ایم برای اینکه یاد بگیریم چگونه بنویسیم، حتما باید بنویسیم و بیشتر بنویسیم. نظر ما برای شما باز هم همین است. در حقیقت ضعف شما در نگارش و نوشتن است که باعث می شود شما ایده ای که در ذهن دارید را پیچیده بپندارید. ایده ها پیچیده نیستند. هر ایده ای قابلیت به نگارش در آمدن را دارد. برای اینکه کار نوشتن را شروع کنید، از همین امروز برنامه ریزی کرده و نوشتن را آغاز کنید. بعد از یک هفته تغییرات خود را ثبت نمایید. متوجه خواهید شد که پیشرفت چشمگیری داشته اید.

   پاسخ دادن
 80. محمد
  محمد says:

  سلام وقت بخیر
  ممنون از توضیحات کاملتون
  درباره رمان اول شخص خواستم بدونم اگ رمان از نگاه چند شخصیت روایت بشه باید همه شخصیت ها از اول رمان حضور داشته باشن تا اخرش؟ یعنی امکان داره یک شخصیت یا دو تا از وسطای رمان بیان یا اون شکلی که به شخصیت اصلی پرداخت میشه و مدام حضور داره یه شخصیت دیگه اینطور نباشه و حضورش کمتر باشه، بنظرتون از لحاض ساختار یا مفهوم یا بطور کلی اگر اینطور باشه ضربه میزنه به رمان؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ دادن
 81. سروینا
  سروینا says:

  سلام من میخوام یه رمان در مورد دختری که با تمام سختی های زندگیش میجنگه و میخواد به هدفش برسه و خودش و خواهر کوچکش رو از فقر نجات بده من نمیدونم این رمان رو چجوری پایان بدم اگه میشه لطفاً کمکم کنید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   از این مطلبی که در باب چگونگی نگارش رمان نوشته شده استفاده کنید. واقعیت راهبرد خاصی به شما نمی توانیم ارایه دهیم. ظاهراً اصلا رمان را هنوز شروع نکرده اید. رمانن زاییده خیال و تصورات و خلاقیت نگارش کننده است. تمام اصولی که در باب رمان نویسی وجود دارد در این مطلب منعکس شده است و شما می توانید این مطلب را به عنوان الگو استفاده نمایید.

   پاسخ دادن
 82. ریحانه علیپور
  ریحانه علیپور says:

  سلامخسته نباشید
  سه رمان تا الان نوشتم
  کارای ویرایشش مونده ولی می خوام نظر تخصص یک نفر رو در موردش بدونم…
  شما می تونید رمانم رو بخونید وبدور از تعصبات فرهنگی نظرتون رو بهم بگید؟
  ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر در ایران می خواهید کتاب را چاپ نمایید، لازم خواهید داشت تا علاوه بر تعصبات فرهنگی، تعصبات سیاسی را نیز مد نظر قرار دهید.
   اما اگر در نظر ندارید در ایران کتاب را چاپ نمایید، طبیعتاً ویراستاران ما بدون هیچ گونه اعمال تعصبی که از نطر ما خلاقیت را از نویسنده می گیرد، کتاب شما را خواهد خواند و نظرات خود را ارایه خواهد نمود.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   در نهایت باید حتما جهت چاپ کتاب یا بررسی آن دست نوشته های خود را تایپ کنید. اگر برای شما این مساله سختی چندانی نداشته باشد، هیچ مشکل دیگری نیست. و این که در وضعیتی که شما کتاب را تایپ می کنید، در هر مرحله از آن که باشید، بسیار راحت می توانید به افراد دیگر ارسال کنید تا نظرشان را درباره آن بخش از کتاب به شما اعلام کنند.

   پاسخ دادن
 83. بانوی آریایی
  بانوی آریایی says:

  سلام وقت به خیر ممنون از سایت خوبتون من نویسنده رمان های تخیلی هستم…چند تا هم نوشتم الان تصمیم گرفتم یه رمان متفاوت بنویسم درباره الهه آب آناهیتا که در ایران باستان مورد ستایش قرار می گرفته آیا می تونم به حساب این که رمان تخلیه فرهنگ آریایی رو جایگزین فرهنگ کنونی کنم و رمان رو به زمان حال بنویسم؟؟یه سوال دیگه چطور داستان رو شروع کنم؟مقدمه حداقل باید چند صفحه باشه؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   ببینید، شما به عنوان یک رمان نویس می توانید هرگونه دخل و تصرفی انجام بدهید و هیچ مشکلی حتی در تغییر دادن تاریخ نیز وجود ندارد. در حقیقت شما یک کتاب تاریخی نمی نویسید و در حال نگارش یک رمان هستید که می توانید بر اساس واقعیت باشد یا تخیل.
   اینکه داستان را چطور شروع کنید مجددا ارجاع داده می شود به همین مطلب فوق. تا جایی که امکان توضیح نوشتاری وجود دارد سعی نموده ایم بحث رمان نویسی را به زبان ساده مطرح نماییم. بیشتر از این متاسفانه نمی توان از طریق نوشتار بحث را توضیح داد و نیازمند کلاس ها و دوره های حضوری رمان نویسی هستید.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   قبل از انتشار به صورت آنلاین، کتاب شما بهتز است مجوز دریافت نماید و به واسطه آن کتاب به نام شما ثبت گردد تا حقوق مادی و معنوی آن محفوظ بماند. انتشارات نارون دانش با عقد قرار داد با کتابخانه های دیجتالی مانند فیدیبو و کتاب راه می تواند بعد از چاپ، کتاب شما را در این پلتفرم ها قرار دهد و آن را به فروش رساند.

   پاسخ دادن
  • هدیه
   هدیه says:

   سلام
   دوست عزیز شما میتونید با یه سرچ توی گوگل، توی یکی از انجمن های رمان نویسی ثبت نام کنید و اونجا راهنماییتون میکنن.

   پاسخ دادن
 84. هدیه
  هدیه says:

  سلام و عرض ادب
  خیلی ممنون از مطالب خوب و مفیدتون.
  ببخشید من هی چند وقته میخوام رمان عاشقانه بنویسم ولی از همون اولاش ی دفعه احساس میکنم ک چقدر موضوعش آبکی و مسخره ست، و دیگه نسبت ب نوشتنش سرد میشم.
  ایده هام هم ته میکشن.
  میشه لطفا در ژانر عاشقانه چند تا ایده بدید بهم.
  با تشکر?

  پاسخ دادن
 85. N.K.S
  N.K.S says:

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما. اول از هم می خوام تشکر کنم بابت مطالب مفیدی که در اختیار ما قرار دادین. قطعا این مطالب کمک زیادی به ما خواهد کرد. من در حال نوشتن یک رمان هستم با ژانر تخیلی،درام،فانتزی،عاشقانه. من مدت هاست که داستان کلی این رمان رو تو ذهنم شکل دادم. به عبارت دیگه گاهی صحنه های رمانم رو مثل فیلم تو ذهنم تصور می کنم. به عقیده خودم این داستان یک داستان جالب و تاثیر گذاری هست. برای اطرافیان و دوستانم که تعریف کردم مورد پسندشون واقع شده و همین باعث شده که تصمیم بگیرم این داستان رو بنویسم. داستان رمان تو انگلستان و از سال ۱۹۹۹ شروع میشه. ولی متاسفانه من اطلاعات کافی در مورد انگلستان از سال ۱۹۹۹ نمی تونم از جایی پیدا کنم و این یه مشکل اساسی برای من به وجود آورده. من قدرت تخیل قوی دارم و قدرت نوشتن نه. همیشه موقع انشا نوشتن ذهنم قفل می شه و حتی نمی تونم یک کلمه هم بنویسم ولی خیلی دوست دارم که این رمان رو بنویسم و چاپش کنم‌ یکی از بزرگ ترین آرزوهام هست. همون طور که گفتم این رمان زاده تخیل خودم هست و می دونم که رمان های تخیلی هیچ محدودیتی ندارن و می تونیم هر چی که بخوایم تو دنیای رمان خودمون به وجود بیاریم ولی مشکل من اینکه که می خوام رمان تخیلی و در جای خودش یک رمان بنویسم که به واقعیت نزدیک باشه یعنی رمانی که خواننده نتونه تشخیص بده که این واقعی هست یا تخیلی به خاطر همین تو نوشتن به مشکل بر می خورم و یکی دیگه از مشکلاتم اینه که می خوام جملات خیلی تاثیر گذار توش استفاده کنم ولی هیچی به ذهنم نمی رسه. از اونجایی که داستان در مورد یه پسر استثنایی هست. یه پسر که کامل ترین شخصیت رو داره و هیچ نقصی نداره پس منم باید نوع رفتار و حتی حرف هاش رو بر همین اساس بنویسم ولی چون خودم همچین شخصیتی ندارم پس نمی تونم رمان رو خیلی راحت بنویسم ازتون می خوام که تو این موارد که گفتم بهم کمک کنین.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   با توجه به میزان حجم نوشته ای که شما در این کامنت نوشته اید مشخص است که توانایی نگارش را به خوبی دارید 🙂
   گاها افراد هرچند می توانند تخیلات بسیار قوی داشته باشند اما انگار ترس دارند که اگر این تخیلات به مرحله نگارش درآید قدرت خود را از دست بدهد یا دیگران قضاوت خوبی درباره آن نداشته باشند. به عبارتی دیگر، ترس از شکست خوردن میتواند یکی از دلایل این عدم نگارش باشد.
   به نظر می رسد شما در اولین فرصت باید کار نگارش را شروع کنید و فقط و فقط بنویسید. تا زمانی که شما نگارش را شروع نکرده اید تمامی آموزش ها بی فایده است. شما هم باید بنویسید و در کنار آن به دنبال آموزش باشید. آیا به نظر شما فردی که می خواهد نواختن سازی را یاد بگیرد، می تواند بدون آنکه سازی را در دست بگیرد کار را شروع کند؟

   پاسخ دادن
   • N.K.S
    N.K.S says:

    ازتون خیلی ممنونم که برای من وقت گذاشتید و راهنماییم کردید بله همون طور که گفتید ترس من از نوشتن هست. به عبارتی کاملا می دونم که موضوع داستان چی هست ولی وقتی قلم رو به دست میگیرم هیچی به ذهنم نمیاد البته رمان رو تا نصف نوشتم ولی احساس می کنم که جملات دیگه خیلی تکراری شده و همین باعث شده هر از گاهی از رمان نوشتن دست بکشم. طبق گفته تون هیچی نوازنده ای نمی تونه بدون اینکه ساز رو به دست بگیره شروع به نواختن کنه. همون طور که هیچ نویسنده ای نمی تونه بدون نوشتن و کتاب خوندن یه داستان عالی بنویسه. ولی من تا حدودی به کتاب خوندن علاقه دارم و تا الان کتاب هایی مثل کیمیاگر، هری پاتر،زنان کوچک،آرزو های بزرگ،مغازه خودکشی،کلبه عمو تام،شاهزاده و گدا و بعضی از رمان ها که به صورت پی دی اف هستن رو خوندم ولی به عقیده خودم اون مهارت کامل رو تو نوشتن کسب نکردم. باز هم ازتون ممنونم که به من کمک کردین. سعی می کنم بیشتر از این کتاب بخونم و سعی کنم کارم رو با نوشتن داستان های کوتاه، دلنوشته و… شروع کنم
    همون طور که گفتم این داستان یک داستان خیلی جالبی هست که کاملا خودم طراحیش کردم و نمی خوام این داستان رو بدون هیچ تمرین و به عنوان کسی که برای اولین بار رمان می نویسه خراب کنم

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     تنها توصیه ما در مرحله فعلی برای شما آن است که فعلا فقط بنویسید. اگر قصد استفاده از خدمات یراستاری را دارید، همکاران ویراستار حرفه ای ما در خدمت شما خواهند بود.

     پاسخ دادن
 86. سارا
  سارا says:

  با سلام بنده چند سوال داشتن راجب نوشتن کتاب که ممنون میشم پاسخگو باشید برای من از اهمیت زیادی برخورداره. لطفا پاسخگو باشید. سوال اول : استفاده از نام هایی که ریشه ی فارسی ندارن برای شخصیت های داستان مشکلی به وجود میاره؟ مثل نام های امیلی، جاناتان و….. سوال بعدی : استفاده از مراسمات خارجی در کتاب مثل جشن کریسمس مشکلی به وجود میاره یا اگر داستان در کشوری خارج از ایران باشه مجوز داده نمیشه؟ سوال سوم نوشتن به صورت زبانی مثال : من میخوام برم بیرون قابل قبول هست یا خیر در ضمن رمان برای گروه سنین نوجوان

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   ۱- استفاده از نام های خارجی هیچ مشکلی برای مجوز رمان نخواهد داشت.
   ۲- لوکیشن داستان و موقعیت و مکانی که داستان در آنجا اتفاق می افتد تاثیری در دریافت یا عدم دریافت مجوز ندارد.
   ۳- سعی کنید از ادبیات محاوره ای در داستانتان استفاده نکنید. هرچند برای گروه سنی نوجوانان است ولی هنوز استفاده از این زبان برای روایت یک داستان با اقبال عمومی مواجهه نشده است. مخصوصا در ایران.

   پاسخ دادن
 87. آیدا
  آیدا says:

  سلام
  میشه بگید چطوری بدون هیچ دیالوگی نشون بدیم که شخصیت هامون چه شخصیتی دارن یعنی چه طوری با رفتار نشون بدیم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   مطلبی که شما ذکر می فرمایید بیشتر در فیلم و آثار بصری امکان دارد نه در آثار نوشتاری و کتاب. در کتاب برای معرفی شخصیت ها یا نویسنده خود دست به کار می شود یا دیالوگ هایی را برای آنها طراحی می کند که خواننده با خواندن آن در جریان چگونگی شخصیت عناصر داستان قرار می گیرد.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام
   طبیعتاً نمی توانید این کار را از طریق ایمیل انجام دهید. با تماس با همکاران مان می توانید آدرس انتشارات را دریافت نموده و از طریق پست اسناد خود را برای ما ارسال کنید.

   پاسخ دادن
 88. ستایش
  ستایش says:

  سلام من میخوام رمان عشق خودمو بنویسم ولی هنوز نمیدونم اخرش چی میشه میخوام تا اینجا فصل اولو بنویسم و بعد یک سال فصل دوم و همین طور ادامه پیدا کنه ممنون میشم نظرتنو بگین

  پاسخ دادن
 89. RZ
  RZ says:

  سلام و خسته نباشید خدمت مدیر سایت
  من در حال نوشتن رمانی هستم و می خواستم بدونم که این رمان ارزش نوشتن و خوندن رو داره pdf قسمتی از این رمان رو آماده کردم و دوست دارم شما در موردش نظر بدید لطفاً بگید که پی دی اف را به کجا ارسال کنم

  پاسخ دادن
 90. محمد مهدی عارفی
  محمد مهدی عارفی says:

  سلام و عرض ادب خدمت سایت خوبتون!
  برای ذکر کردن اتفاقات زمان گذشته در رمان مثلا یک سال یا یک روز یا حتی یک ساعت قبل ، چه کاری بهتره؟ چون زدن تاریخ بالای هر اتفاق باعث کاهش کیفیت و لذت محور اصلی داستان میشه
  ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   به صورت کلی شما می توانید در آغاز هر فصل زمان رویدادها را مشخص کنید اما اگر بخواهید به صورت جزیی تر زمان ها را ذکر کنید طبیعتاً خواننده را سردرگم خواهید کرد. نگران نباشید. شما فقط به صورت کلی زمانها را یکبار مشخص کنید و روایت داستان را طوری ذکر کنید که نیازی به دکر زمان، تاریخ یا ساعت نباشد. می توانید به آثار چاپ شده و مشهور مراجعه نمایید و کار آنها را الگو قرار دهید.

   پاسخ دادن
 91. صبا
  صبا says:

  سلام. خسته نباشید.
  اخیرا ایده ی جالبی به ذهنم رسیده و دوست دارم در موردش بنویسم. داستان از این قراره که چند تا شهر تو یه سرزمینی هستن و مردم هر شهر فلان ویژگی رو دارن و… . و فقط در مورد گذشته ی مردم و این شهر می دونم، که فلان اتفاق ها افتادن و این شهر ها و مردمشون به اینی که الان هستن تبدیل شدن. اما نمی دونم چطور ادامه بدم داستان رو؟ نمی دونم قهرمان داستان کیه؟ چه اتفاقایی قراره برای اون و بقیه بیفته؟ ژانر رمان عاشقانه اس؟ یا اکشنه؟ یا هر دو؟ یا…
  خلاصه اینکه بدجور گیر کردم واقعا نمی دونم چجوری این ایده رو بیارم تو کاغذ. مهم فقط شروعشه ادامه اش مشکلی نیست. مثلا نمی دونم بین سه تا شهر جنگ رخ بده خوبه، یا چی. فقط سوژه رو بدونم حله.
  لطفا لطفا لطفا یه راه حلی بگید. ممنون.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام.
   طرح و محتوای داستان برای نویسنده است. شما باید قبل از نگارش داستان، طرح داستان بنویسید و شخصیت های داستان را تعیین کنید. نیازی ندارد که در نوشتن داستان عجله کنید. بلکه بیشتر روی طرح داستان وقت بگذارید و فکر کنید. با به وجود آمدن طرح داستان، که در مطلب بالا هم به آن اشاره شده است، به راحتی می توانید بسیاری از سوالاتی را که در بالا پرسیدید را جواب دهید

   پاسخ دادن
 92. نویسنده معین
  نویسنده معین says:

  سلام.من فقط اومدم خبر بدم که تقریباً ۲ ماه بعد قراره کتاب های من هی فروخته بشه.اگه دیدید نوشته نویسنده معین غفاری بدونید منم?

  پاسخ دادن
 93. پسرک نویسنده
  پسرک نویسنده says:

  سلام
  خسته نباشید
  چند تا سوال داشتم که واقعا احتیاج دارم
  اول اینکه چه ژانری محبوبیت بیشتری داره و میتونن زود به اوج برسه؟

  دوم / نظر شما در مورد رمان فانتزی چیه ؟اصلا فانتزی خوبه؟ و میشه آیا با یک ژانر دیگه مثلاً تخیلی آمیخته اش کرد؟ میشه قسمتیشو با واقعیت بنویسیم

  سوم/ رمان فانتزی چطور میتونم به یک فیلم ساز یا کارگردان نشون بدم ؟ چون طوری است که برای فیلم است و احساس میکنم با پیدا کردن و نوشتن موضوع جذاب و توی دید میتونم محبوبیت فراوانی پیدا کنم و اونو به فیلم تبدیل کنم مثل ارباب حلقه ها

  پاسخ دادن
 94. زهرا
  زهرا says:

  سلام وقت بخیر چطور میتونم با کسی که کلاس آنلاین نویسندگی می‌ذاره ارتباط بگیرم؟ شما میتونید کسی رو بهم معرفی کنید؟

  پاسخ دادن
 95. زهرا
  زهرا says:

  سلام
  من درحال نوشتن یک داستان ترسناک هستم و حدودا کل توصیه های شما رو در داستان انجام دادم
  اما یک سوال دارم در رابطه با نوشتن کلمات
  خواستم بپرسم که می تونم در نوشتن کتاب از گفتار زبانی در کلمات (می دانم و کلمه را) استفاده کنم
  برای بهتر متوجه شدنتون به جای اینکه بنویسم نرگس گفت:«نمی دانم باید چه کاری را انجام بدهم»
  بنویسم :نرگس گفت:«نمی دونم باید چه کاری رو انجام بدهم(یا بدم)

  پاسخ دادن
 96. رز
  رز says:

  سلام ببخشید میخواستم ازتون بپررسم امکانش هست رمان شخص دیگه ای رو ادامه داد فضای پیرامپن یکیه اما شخصیت های اصلی فرق میکنن
  اتفاقات هم که پیش میاد فرق میکنه ممنون میشم توضیح بدید ممنون.

  پاسخ دادن
 97. قلعه ئی
  قلعه ئی says:

  سلام خسته نباشید من دارم یک رمان مینویسم که قصد دارم از بدو تولد تا بزرگسالی یک فرد رو در اون شرح بدم. زمانی که اون فرد کودک هست مربوط به همین حالا میشه و با توجه به موضوع نمیتونم اون رو به سال های گذشته ربط بدم حالا واقعا گیج شدم اگه کودکی اون فرد الان باشه در آینده که بزرگ میشه رو چطور بنویسم من که نمیدونم ۳۰ سال دیگه دنیا چطور میشه. فک میکنم اگه اینطور بنویسم خیلی بی معنی میشه و برای خواننده جذاب نیست
  میشه لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم؟؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بخشی از هنر نویسندگی تصویر سازی و تداعی گرایی هست. بسیاری از فیلم ها و داستانها در باره وضعیت آینده جهان هستند و شما نیز بر اساس قدرت تخیل و تصویرسازی خودتون میتونید این کار رو انجام بدید و این چیزی نیست که دیگران بتوانند کمکی در نوشتن برای شما انجام بدهند. اگر می خواهید داستان نویسی رو شروع کنید و بتدریج مجرب بشید می توانید از موضوعات و ایده های دیگری مانند زندگی نامه واقعی یک فرد شروع کنید. یا می تونید کتابهایی رو در این باره ترجمه کنید و بتدریج وارد حیطه نویسندگی شوید. اما در هر حال، نگران جذابیت کار نباشید. تا داستانی نوشته نشده نمی توان در باره میزان جذابیت آن صحبتی کرد.

   پاسخ دادن
 98. مریم سهرابی
  مریم سهرابی says:

  سلام. خسته نباشید. من در حال حاضر دو رمان نوشتم یکی کامل و یکی تقریبا در حال اتمام. با نظر اطرافیانم اونو در یک کانال تلگرامی قرار دادم و هرشب با پارت گذاری جلو میرم. اما خودم علاقه مند به چاپش هستم. اگه امکان داره راهنمایی ام کنید چطور می تونم به چاپ برسونمش. با تشکر

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   می تونید نوشته هاتون رو در قالب فایل وورد برای ما ارسال کنید تا بعد از بررسی محتوای کیفی نسبت به چاپ آن اقدام کنیم. می توانید فایل خودتون رو به آدرس ایمیل ما در منوی تماس با ما ارسال کنید. در خدمت شما دوست عزیز خواهیم بود.

   پاسخ دادن
 99. بهزاد مرادی
  بهزاد مرادی says:

  سلام
  از مطالب شما استفاده بردم. من رمانی واقعی از شرح حال یا زندگی نامه شخصی که حدود ۱۵۰ سال پیش زندگی می کرده رو در ۲۲۰ صفحه نوشتم. البته روند داستان تا ۱۰۰ سال رو روایت می کنه. دغدغه من اینه که آیا رمانی که ۱۰۰ سال رو روایت کرده و از لحاظ زمانی طولانی هستش برای خواننده جذاب خواهد بود یا نه؟ ديگر اینکه رمانی مشابه این چنینی اگر هستش لطفا معرفی کنید.
  ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   موردی که شما اشاره کردید نمی تواند عاملی موثر در جذاب بودن یا نبودن یک رمان باشد. جذاب بودن آن به روایت شما و همچنین جذاب بودن رخدادها و اتفاقات و انسجام رمان و سایر عوامل بستگی دارد. حداقل این را مطلع باشید که عامل مذکور به هیچ عنوان نمی تواند یک عامل مزاحم باشد.

   پاسخ دادن
 100. Mahdieh
  Mahdieh says:

  سلام من یک رمان از یک داستان واقعی نوشتم…ویرایش متن هم شده… فقط یه مشکلی دارم چطور می تونم اون رو انتشار بدم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر دوست دارید با انتشارات ما چاپ شود می توانید متن آماده شده را از طریق ایمیل برای ما ارسال کنید تا بعد از بررسی محتوای کیفی مراحل دیگر چاپ و نشر را حدمتتان اطلاع رسانی کنیم. تمامی مراحل چاپ و نشر به عهده انتشارات خواهد بود.

   پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     اگر کارتان دارای کیفیت لازم باشد انتشارات هزینه ای از بابت چاپ نخواهد گرفت اما اگر کارتان یک کار معمولی باشد باید هزینه های چاپ را خودتان تقبل کنید. یک پیشنهاد دیگر هم هست. اگر کارتان را به صورت الکترونیکی چاپ کنید هزینه های چاپ بسیار بسیار پایین تر از چاپ فیزیکی کتاب خواهد شد.

     پاسخ دادن
 101. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام ببخشید لطفا حتما نظرم رو توی بخش نظر ها قرار بدین من خودم نوجوان هستم و دختر قصد دارم یک رومان بنویسم که کاملا تخبلی هست اما شاید بهترین رومان باشه من خودم ایدش رو تلفیقی انتخاب کردم من کل اینترنت و سایت ها و نرم افزار ها و… مثلش رو توی هیچ فیلم و فروشگاهی ندیدم من خیلی زیاد کتاب میخونم کل کتاب خونه های شهر رو زیر و رو کردم اما مثل ایدم پیدا نکردم دلم میخواد ممخاطبش نوجوان ها باشن چون خودم هم نوجوان هستم و خوب درکشون میکنم ایده هم کامل هست توی دفترم نوشتم فقط مونده روی وورد پیادش کنم بنظرتون میشه ؟؟؟
  لطف کنید زود تر لطفا جوابمو بدین بنظرتون میشه به چاب برسه و در مغازه ها به فروش برسه مشتاق جواب هستم فاطمه

  پاسخ دادن
 102. محمد
  محمد says:

  سلام من درحال نوشتن یک رمان عاشقانه هستم که یک پارت از رمانم رو نوشتم ولی دوست بنده بهم‌میگه داری مثل یک‌داستان مینویسی انگار داری داستان مینویسی میشه برای شما بفرستم که بخونیدش ببینید مشکلش کجاس دوست بنده که میگه باید از اول بنویسی ممنون میشم‌اگر جوابم‌رو بدید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   همکاران بنده واقعیت برای خواندن و فیدبک دادن به کار شما به صورت حق الزحمه ای کار خواهند کرد. یعنی در قبال خواندن و ارزیابی داستان شما باید حتما حق الزحمه این کار را پرداخت کنید. شما باید داستان خود را در اختیار چند نفر از دوستانی که صلاحیت این کار را دارند بسپارید یا به صورت پرداخت حق الزحمه می توانید از همکاران ما کمک بخواهید.

   پاسخ دادن
 103. Ami
  Ami says:

  من میخام یه رمان بنویسم ک خودم خیلی دوسش دارم داستانو میدونم مردمم خوششون میاد ولی نمیدونم کجا و چطور بنویسم خیلی ب نوشتم رمان علاقه دارم ممنونتون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   راهنمایی اولیه برای نگارش رمان به صورت مبسوط در همین مطلب ارایه شده است. صرفاً با توجه به این دستورالعمل باید رمان را بنویسید تا بتوانیم ارزیابی از عملکرد شما و رمان شما داشته باشیم. تا زمانیکه کار نگارش را شروع نکنید نمی توانید هیچ برآوردی داشته باشید.

   پاسخ دادن
 104. Kimia
  Kimia says:

  سلام خسته نباشید من فصل اول رمانمو تموم کردم و سوالم از شما اینه من داخل سایتی بزارم ایا سرچ کنن اسم رمانمو گوگل میاره بالا؟ یا اینکه وبلاگ داشته باشم؟ و ایا اگه بازم اسم رمانمو سرچ کنن میاره بالا؟ اگه داخل وبلاگ باشه؟و هزینه چاپ کتاب چقدر میشه؟ و بهتره چاپ کنم یاداخل سایت یا همون وبلاگ بزارم؟ خیلی ممنون میشم پاسخ بدین با تشکر.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   تا زمانیکه شما کتاب را به صورت رسمی ثبت نکرده باشید بسیار احتمال دارد که حقوق مادی و معنوی شما در این کتاب متزلزل باشد. حتماً برای اینکه حقوق مادی و معنوی شما برای این کتاب رعایت شود می بایست به صورت رسمی مجوزهای آن اخذ شود و به اسم شما چاپ گردد. سپس شما می توانید آن را در وبلاگ یا هر جای دیگر مد نظر قرار بدید. بله، اگر شما این کتاب را با مختصر توضیحاتی در وبلاگ یا یک وب سایت قرار دهید با سرچ کردن اسم کتاب یا اسم خودتان در گوگل بالا خواهد آمد.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   اگر هزینه های چاپ کتاب را تماماً خودتان متقبل بشوید حقوق مادی کتاب به صورت کامل برای شما خواهد بود. اگر انتشارات بخشی از هزینه های چاپ کتاب را تقبل کند قطعا درصدی از فروش کتاب برای شما خواهد بود که این درصد بین صاحب اثر و انتشارات به صورت تفاهمی تعیین می شود.

   پاسخ دادن
 105. لیلا
  لیلا says:

  سلام من یک رمانی نوشتم که بر اساس واقعیت و خیلی جالبه من میخوام چاپش کنم نمیدونم چطوری و آیا میتونین اونرو تایید کنین

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   فایل کتاب را برای همکاران ما ارسال کنید. بعد از بررسی کیفی کتاب تمامی مراحل چاپ به شما اطلاع داده خواهد شد.

   پاسخ دادن
 106. NANA
  NANA says:

  سلام‌
  من درحال نوشتن یک رمان هستم که اولش از زندگی خودم شروع میشه و به بعدش تغییر میکنه .
  از نظر بعضی از دوستام رمان خوبیه اما بعضیا میگن بد
  از نظر خودم هیچی رو تو رمانم کم نذاشتم.
  میخواستم بدونم چطور رمانم رو به اشتراک بزارم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بهترین پیشنهادی که برای شما داریم این است که رمانتان را در اختیار فردی متخصص و آگاه و به قول معروف رمان خوان قرار دهید. چنین فردی حتماً نظرات و دیدگاه های خوبی برای شما ارایه خواهید داد و نقدهای او باعث مشخص شدن اشکالات و نقاط ضعف و قوت اثر شما خواهد شد.

   پاسخ دادن
 107. خانم حا می پور
  خانم حا می پور says:

  سلام
  من ابتدا زندگینامه خودم رو نوشتم اما به پایان نرساندم
  اکنون درحال نوشتن رمان زندگی پدرم هستم من یه دبیر بازنشسته ام که علاقه به نویستدگی دارم والان که مطالب وان ۱۵نکته کلیدی رو خواندم فهمیدم که چه نکاتی رو باید رعایت کرد

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   کتاب که در اینترنت چاپ نمیشه ولی اگر در نظر دارید در اپلیکیشن هایی مانند فیدیبو، کتاب راه و طاقچه و … توزیع بشه باید کتابتون رو برای انتشارات ارسال کنید بعد از اخذ مجوزها و کارهای اولیه کتاب شما چاپ خواهد شد و بعد از چاپ کتاب می توانیم در این اپلیکیشن ها توزیع کنیم. طبیعتاً با جستجوی نام کتاب یا نام خودتان در اینترنت کتاب چاپ شده شما نیز مشاهده خواهد شد.

   پاسخ دادن
 108. آیهان ابریشمچی
  آیهان ابریشمچی says:

  باسلام و خسته نباشید خدمت دست اندر کاران سخت کوش این نشریه . بنده سوالی داشتم , و سوالم در مورد این قضیه است که برای کسانی که می خواهند اولین رمان خود را چاپ کنند و برای بار اولین بار پا به این عرصه تامل برانگیز بگذارند این جنبه ها وشاخصه هایی که عرض کردید برای اولین مقطع کارساز و کارایی بالایی خواند داشت یا چکیده ای از راه های گونا گون است?

  پاسخ دادن
 109. آیهان ابریشمچی
  آیهان ابریشمچی says:

  وهمچنین این را نیز می خواستم اطلاع بدهم که من علاوه بر راه ها و اصول شما اقدام به داشتن لغت نامه و نوشتن نمونه ای از متن رمان های موفق کرده ام تا ارتباطی دو سویه در اذهانم ایجاد شود . این راه ها نیز کارساز هستند?

  پاسخ دادن
 110. آیهان ابریشمچی
  آیهان ابریشمچی says:

  ژانر و بن مایه ی داستان هایم با بوف کور اثر تحسین برانگیز صادق هدایت و دوست نابغه ی من النا فرانته است

  پاسخ دادن
 111. زهرا
  زهرا says:

  سلام من دارم یه داستان درباره ی یه پادشاهی که وجود خارجی ندارد می نویسم ولی در انتخاب اسم مکان و اسم هایی که به گروه های مختلف داده می شه دچار مشکل شدم ونمی تونم اسمی بسازم. به کمکتون نیاز دارم.
  ممنونم

  پاسخ دادن
 112. بابك
  بابك says:

  سلام
  ببخشيد وقتي براي مشاوره و ارزيابي چاپ، رمان رو خدمت شما يا هر ناشر ديگه اي ميفرستيم چه تضميني وجود داره كه ايده يا حتي خود داستان مورد سوء استفاده و كپي جزئي يا كلي قرار نگيره؟
  اطمينان دارم كه شما مجموعه خوشنامي هستيد. اميدوارم سوالم باعث رنجش نشه و به هر حال اين پرسش ممكنه ذهن هر افريننده اثري رو به خودش مشغول كنه. فقط ميخواهم بدونم چه جور تضمين و حمايت قانوني براي فرستنده اثر وجود داره كه قبل از چاپ نهايي رمانش، از امانتداري ناشر خاطرش اسوده تر باشه؟
  ايا قبل يا حين ارسال اثر اوليه اش به ناشر، اقدامي هست كه انجامش رو توصيه كنيد؟
  بابت طرح اين سوال عذرم رو بپذيريد و سپاس از اينكه وقت ميگذاريد و ابهامات مخاطبينتون رو برطرف ميكنيد.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و عرض ادب
   اتفاقاً سوال بسیار رایج و پرتکراری را مطرح کرده اید. ببینید واقعیت راه حل خاص و ایمنی برای این مساله وجود ندارد. اول از همه جستجو کنید ببینید نشری که در نظر دارید کتابتان را برای شان ارسال کنید مجوز رسمی از وزارت ارشاد را دارد یا خیر. این مساله بسیار مهم و اساسی است. حتماً با ناشر قرارداد امضا کنید و یک نسخه از قرارداد را با خودتان داشته باشید. و یک نکته پایانی هم اگر بخواهیم مطرح کنیم اینه که واقعیت در طول هفته ، ماه و در نهایت یک سال، فایل های بسیار زیادی دست ناشر از منابع مختلف میرسه که حقیقتاً اگر ناشر بخواهد از این فایل ها سوء استفاده کنه سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. شما حقوقی دارید برای اثرتون و با اخذ یک قرارداد رسمی می تونید از حقوق خودتون محافظت کنید. ناشر هم تمایل داره تا کار رو به صورتی پیش ببره که هم صاحب اثر و هم خودش نفع متقابل ببینید.

   پاسخ دادن
   • بابك
    بابك says:

    متوجه شدم. مجوزدار بودن ناشر و راه حل اخذ قرارداد رو در جواب يكي ديگه از مخاطبين هم ياداور شده بوديد و در نظر داشتمش.
    بيشتر منظورم پروسه قبل از عقد قرارداد بود (دريافت اصلاحيه ها و خوانش اوليه متن و …)كه همونطوري كه فرمودين اصل بر حسن اعتماد است.
    سپاس از توجهتون و اينكه اينقدر سريع پاسخگو هستيد.

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     عرض ادب و احترام
     درباره پروسه قبل از عقد قرارداد جداً هیچگونه استراتژی وجود ندارد. صرفاً بر اساس حسن شهرت ناشر و اصل اعتماد متقابل باید اقدام شود.

     پاسخ دادن
     • بابك
      بابك says:

      بله درست ميفرماييد. حقيقت اينه كه حتي در تجارت هم كه يك موضوع متفاوت با مقوله فرهنگ هستش، خيلي جاها اصل بر اعتماد متقابل است. يعني موقعيتهايي پيش مياد كه چاره اي جز اعتماد به طرف مقابل نداري و اينجاست كه حسن شهرت و تمايل به حفظ اعتبار، باعث ميشه كه طرفهاي معامله سهلتر به همديگه اعتماد كنند و امور پيش بره. در روند چاپ رمان هم مسلماً همينطوره و اگه قرار بود اعتماد متقابل وجود نداشته باشه به قول شما سنگ روي سنگ بند نميشد!
      رماني در ژانر درام در دست نوشتن دارم كه پلان اوليه ام واسش اين بود كه يك پادكست ايجاد كنم و اونجا روخواني كنمش و بعدش اگه با اقبال مواجه شد، منتشرش كنم. ولي الان با راهنمايي شما تلاشم اين خواهد بود كه بعد از رساندنش به نيمه، يك ويرايش كلي روش انجام بدم و واسه گرفتن بازخورد از متخصصين مجموعه شما اقدام كنم. متاسفانه حجم زياد مشكلات شغليم باعث شده كه اكثر اوقات بجاي نگارش اصل رمانم تنها فرصت كنم ايده هاي ادامه خط داستاني رو يادداشت كنم و نوشتن باقي فصلها رو به زمان مناسبي موكول كنم كه انگار حالا حالاها قرار نيست پيداش بشه! اميدوارم فراغت ايام نوروز، اين فرصت رو واسم فراهم كنه.
      بازم سپاس بابت وقتي كه گذاشتيد و پاسخگو بوديد. كمتر پيش مياد مسئولين يك سايت در خصوص پاسخ به كامنتهاي مخاطبينشون اينجور احساس مسئوليت كنند.

     • مدیر سایت
      مدیر سایت says:

      بسیار ممنون از محبت شما. به امید موفقیت شما در رسیدن به اهدافتان. تا جاییکه مقدور باشد در خدمت شما خواهیم بود.

 113. Zeinab
  Zeinab says:

  سلام وقتتون بخیر.
  ببخشید من دوست دارم فیلمنامه بنویسم داستانو میدونم به چه شکل بنویسم ولی نمیدونم که فیلمنامم باید ب چه صورت باشه!؟؟؟

  پاسخ دادن
 114. ژول ورن
  ژول ورن says:

  با سلام من خیلی خوشم از داستان نویسی میاد و تا الان حدود ۵یا ۶ تا داستان نوشتم که همه هم علمی تخیلی هستن و الگوم هم ژول ورن هست
  من دوست دارم به این کارم ادامه بدم چطور داستانامو بدم که شما چک کنید و درموردش نظر بدید ممنون میشم اگه بگید

  پاسخ دادن
 115. مبینا
  مبینا says:

  سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان اهل دل و اهل قلم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
  با کسب اجازه از مدیریت محترم سایت
  دوستان من از کودکی به صورت خدا دادی مثل همه شما عزیزان این توانایی در وجود من هم نهاده شده بود و باهام رشد کرد از ۱۴ تا الان که سی سالمه حدود صدتا داستان و رمان نوشتم که همش یا ریختم دور یا سوزوندم اما این شعله های نوشتن در درون من هنوز هم خاموش نشد وبیشتر شعله ور شده
  هیچ چیز نمی‌دونم فقط امشب اتفاقی به ذهنم رسید که در مورد نویسندگی سرچ کنم و این سایت عالی خوندم و نظرات و نوشته ها و مهارتهای شما دوستان عزیز
  خیلی خوشحال شدم
  برای تک تکتون از صمیم قلب آرزوی بهترینهارو دارم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله، اگر نویسنده رمان این درخواست رو از شما داشته باشه مشکلی نیست. فقط یک مشکل دیگر وجود دارد. اگر انتشارات بخواهد روی کتاب دوست شما سرمایه گذاری کند احتمالا بخواهد در باب محتوا و شکل تصاویر کتاب نظری ارایه بدهد. این نظر می تواند از تغییر کلی تصویر یا ویرایش تصاویر و یا قبول همه آنها به همان شکلی که هستند باشد. در اینجا خوب طبیعتاً شما و نویسنده رمان باید نهایت همکاری را با انتشارات داشته باشید.

   پاسخ دادن
 116. محمد قاسمی
  محمد قاسمی says:

  من ایده ی نوشتن دو تا سه گانه رو دارم. یکی از سه گانه ها رو تموم کردم اما می خوام باز نویسیش کنم. سه گانه دوم رو شروع کردم و اولین کتابش رو تا نصفه نوشتم‌. می تونین راه ارتباطی ای بگید که براتون بفرستم که ایراد هاش رو بهم بگین؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   راه ارتباطی با انتشارات نارون دانش از طریق ایمیل مجموعه است که می توانید از لینک زیر مشاهده نمایید.
   http://www.narvanpub.com/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7/
   منظور شما از گفتن ایرادات چیست؟ ذکر ایرادات اثر کار یک ویراستار است و اگر تمایل دارید که ویراستار نظرات تخصصی خود را نسبت به داستان شما ارایه کند، باید ثبت سفارش کنید.

   پاسخ دادن
 117. H
  H says:

  سلام من بیش از ۱۰ تا رمان نوشتم از کوتاه گرفته تا بلند…هرکس خونده راضی بوده برای همین من تصمیم گرفتم چاپش کنم…چطور میتونم رمتنم را چاپ کنم؟!

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   فرآیند چاپ کتاب مشخص هست. طبیعتاً باید یکی از کارهایتان را با انتخاب اولویت به انتشارات ارسال کنید تا بررسی کیفی شود. سپس قراردادی با شما عقد خواهد شد و روال چاپ کتاب شروع خواهد شد. تمامی امور مربوط به اخذ مجوزها و سایر مباحث به عهده ناشر بوده و انجام خواهد شد. درباب امور مربوط به فروش کتاب نیز انتشارات ما بستر های خوبی آماده کرده و می تواند چه به صورت فیزیکی و چه به صورت الکترونیکی کتاب شما را در معرض دید علاقمندان قرار داده و در امر فروش آن یاری کند.

   پاسخ دادن
 118. sam
  sam says:

  سلام.
  من دارم یه داستان مینویسم که بیشتر تو ذهن خودم شبیه فیلمنامه هست.
  شخصیت های اصلی درواقع ۳ نفر هستن که یه پسر ۲۸ ساله، یه دختر ۲۰ ساله(خواهر و برادر هستن که مادراشون با هم فرق میکنه و مادر پسره موقع تولدش مرده) و شخصیت سوم هم مادر دختره هست، که میشه نامادریه پسره… .
  در کل داستان حالت غمگین و احساسی داره و رابطه‌ی دختره و پسره که خواهر و برادر هستن جوری هست که بعد از مرگ پدر خانواده برادره خودشو مسئول میدونه و دختره هم پدرشو در رفتار برادرش میبینه…
  در کل که خیلی به هم وابسته هستن و مشکلات زندگیشون داستان رو پیش میبره…(با توجه به این که یکی از مشکلاتشون ثروت زیادشون هست)
  اینجوری نوشتم که متن کاملا به صورت گفتاری هست، از زبان دختره تعریف میشه و یه جاهایی که دختره نیست، یکی از شخصیت ها ک در اون صحنه حضور داره تعریف میکنه یا راوی توضیح میده…
  سوال من اینه که اگه خیلی غمگین تموم بشه بنظرتون مخاطبش رو از دست میده؟
  یا اینکه نقطه‌ی اوج داستان هیجانی باشه و غمگین، و تهش یکم نرمال تر باشه…
  اگه بتونین کمکم کنین ممنون میشم.

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   هیچ آموزش یا هیچ دوره ای به شما نمی تونه یگه محتوای داستان رو چطور باید تمام کنید. این داستان زاده خیال شماست. اگر قرار باشد ما یا هر فرد دیگه ای به شما بگوییم داستان را چطور تمام کنید دیگه داستان میشه برای من و نه داستان شما. به نظرم شما باید داستان را تمام کنید و به بازخوردها نگاه کنید. اصلاً مهم نیست داستان شما شاد یا غمگین تمام می شود. ازیابی کیفیت داستان به نکات دیگری بستگی دارد.

   پاسخ دادن
 119. مرجان
  مرجان says:

  سلام وقت بخیر
  شاید به نظر جالب نیاد اما من دنبال یک رمان نویس میگردم که بتونم درمورد زندگیم بنویسه حتما میخوام حرفه ای باشه چون این اولین باره درمورد سرگذشتم میخوام صحبت کنم و در اینده در سازمان ملل برای اولین بار میخوام توی جمع گوشه ای ازش رو تعریف کنم، من خارج از ایران زندگی میکنم
  به همین دلیل فقط میتوانم یکبار قبل صحبتم با سازمان اون رو در اختیار شخصی بزارم که مثل اون تحریف شده زیاد نباشه و رمان ما تک باشه اصطلاحا توی این سرگذشت مشکلات یک دختر دهه ۶۰ در ایران و مهاجرتش و اتفاق هایی که به عنوان یک پناهنده براش افتاد هست امیدورام که یک روز توی ایران چاپ بشه چون کمی جنبه سیاسی داره برای همین سازمان میخواد که تعریف کنم که کشورهای دیگه چه بلایی سر یک خانم اوردن تا بتونه به ارزوهاش برسه برخلاف قوانین بین الملل که اصلا بشردوستانه نیست.. درضمن من یک خانم سیاسی نیستم و فعالیت سیاسی هیچ جا نداشتم فقط میخواستم زندگی کنم حقی که ازم سالهاست گرفته شد
  اگر براتون جالب بود به من کمک کنید
  زندگی هرکسی تجربیاتی درش داره که میتونه راه حلی برای مشکل دیگران باشه بدون تجربه سختی های اون مسیری که پیش رو دارن

  پاسخ دادن
  • شفق
   شفق says:

   سلام
   من حاضرم داستان زندگی شما رو بنویسم.
   قلم خوبی دارم . منتها ایده جالبی به ذهنم نمی‌رسه. در واقع مدتیه دنبال طرح و ایده خاص هستم. اگر داستان زندگیتون خاص و جالب باشه ، با کمال میل من هستم.

   پاسخ دادن
 120. خالق غزنوی
  خالق غزنوی says:

  با سلام و احترام
  من خیلی علاقه مند نوشتن رومان هستم و از آنجایکه فعلا در کشور ایران مهاجر هستم هیچ امکانات بدست رس ندارم فقط فایل های پی دی اف را دانلود و مطالعه میکنم چند رومان هم نوشتم و لی میترسم شکل کاپی را داشته باشد .
  اگر کلاس های آموزش شخصی برایم معرفی کنید ممنون میشم و اینکه هزینه اش چقدر خواهد شد

  پاسخ دادن
 121. سمن
  سمن says:

  سلام
  من در حال نوشتن رمانی هستم ، من هر چی تو ذهن ام بیاد مینویسم و اصلا تا حالا به کتگوری اش فکر نکردم که شامل چه بخشی میشه، اشکال نداره؟
  یا باید از قبل مشخص کنیم که این جناییه، پلیسیه، عاشقانس چیست!
  ولی من مشخص نکردم و هر چی تو ذهن ام بیاد مینویسم و شاید شامل چندین بخش بشه، اشکال نداره؟

  پاسخ دادن
 122. کاربر
  کاربر says:

  سلام خسته نباشید .من یک رمان مینویسم که درباره یک دین هست و اشاره ای به هیچ دین خاصی ندارع و اسامی تصادفی هست .آیا وزارت ارشاد گیر میدن ؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   با این اطلاعاتی که شما درباره کتاب دادید ما نمی توانیم هیچ اظهار نظری انجام دهیم. ولی بطور خلاصه شما باید در کتاب خود محتوایی را انعکاس ندهید که در تضاد با باورهای دینی و ارزشهای هر فرد یا جامعه ای قرار گیرد و دین نیز یکی از این ارزشها و باورهاست. اگر چنین مساله ای روی نداده باشد هیچ مشکلی برای انتشار نیست

   پاسخ دادن
 123. Sepideh
  Sepideh says:

  سلام ودرد.خسته نباشید.من کتابی نوشتم که میدونم حتماعیبونقصایی داره وادعایی اصلاندارم امامن هیچکسوندارم توی این زمینه راهنماییم کنه.میخوام کسی باشه تواین زمینه که دلسوزباشه وکمکم کنه.میخوام خجالتورودروایسی باخودموکناربذارم حتی اگه جوابتون راجب کتابم منفی باشه.لطفادراین زمینه راهنماییم کنین متشکرم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و ادب
   ببینید واقعیت ما ناشر هستیم و کتاب رو با این هدف ارزیابی می کنیم که آیا می توانیم آن را چاپ کنیم یا خیر. یعنی کامنت و اظهار نظری درباره محتوای کتاب نداریم و اگر کتاب قابل چاپ باشد طبیعتاً کامنتهایی به صاحب اثر می دهیم که حتماً باید آنها را رعایت کند. شما میتونید کتابتان را از طریق ایمیل برای ما ارسال کنید، منتها فقط در صورتیکه کتاب قابل چاپ باشد ما نظراتی را برای تغییرات احتمالی ارایه خواهیم داد. اگر کتاب شما از دیدگاه ما قابل چاپ نبود واقعیت در اینصورت در صورتیکه بخواهید ایرادات کارتان را بفهمید حتماً باید هزینه های ویراستاری کتاب را بپردازید.

   پاسخ دادن
 124. مریم
  مریم says:

  سلام.من چندساله که درحال نوشتن سرگذشت خودم که به صورت داستان هست مینویسم .ولی به علت وقفه های طولانی رشته نوشتن ازدستم بیرون رفته ومدام باید نوشته های قبلی رومرور کنم که تاکجا نوشته ام .ونوشتهام هم کاغذی است .آیابه همین صورت که هست حدود ۳۰۰ صفحه یابیشتربفرستم برایتان نظرتون وایراداتش رو میفرمایید که ادامه بدم ؟اگرجواب مثبت هست چگونه وارچه راهی .
  ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   دوست عزیز واقعیت بررسی دست نوشته کار بسیار سخت و دشواری است. شما در اسرع وقت برای اینکه کار چاپ کتابتان را به نوعی استارت بزنید، باید حتماً به تایپ اثرتان بپردازید و یا از فردی دیگر بخواهید در تایپ کار به شما کمک کند. مورد مهم دومی که میتوانیم به شما مطرح کنیم این است که حتماً کتابتان را به اتمام برسانید و بعد از اتمام کتابتان، دقیقاً به همان مراحلی که در بالا ذکر شد از فردی که می تواند کتاب را بخواند و به شما بازخورد دهد بخواهید تا کتاب را خوانده و ایرادات احتمالی را به شما بگویند. متاسفانه انتشارات معمولاً چنین مجالی را ندارد که به صاحبین اثر در روال نگارش رمان یا کتابشان کمک کند یا نظرات اصلاحی ارایه دهد. انتشارات معمولاً با محصول نهایی سروکار دارد و بعد از بررسی کمی و کیفی کتاب، تصمیم می گیرد آیا کتاب را چاپ کند یا خیر.

   پاسخ دادن
 125. Mohsen razi
  Mohsen razi says:

  سلام من سه چهار سال پیش یه چندتا رمان خوندم بنظرم خیلی جالب بودن و الان دوست دارم نسخه ایرانیشو بنویسم و ایده و موضوع شو دارم و فقط الان اصلا وقت نمیکنم چون کنکور دارم اگه خدا بخواد بعد کنکور حتما مینویسم

  پاسخ دادن
 126. Vampire
  Vampire says:

  سلام وقت تون به خیر خیلی مفید بود
  من حدودا تخیل خیلی خیلی قوی ایی دارم و تا الان شاید حدود ۱۰۰ تا رمان‌رو تو ذهنم تموم کرده باشم اما به مرحله نوشتن نرسیده باشه بیشتر تو ژانر تخیلی هستش (مثلا من فیلمی که میبینم رو برای خودم هزار تا سناریو دیگه و شخصیت جدید میسازم )دو تا سوال دارم
  برای نوشتن رمان حتما باید اول یادگیری لازم رو انجام داد ؟
  ایده گرفتن از برخی فیلم ها برای چهره یا اخلاقیات شخصیت ها امکان پذیره؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بهترین کار برای نوشتن رمان اینه که شروع به نوشتن کنید!
   تا زمانیکه ایده درون ذهن شما بیرون نیامده باشد، نمی توان آن را اصلاح کرد و نه می توان بازخورد دیگری به آن داد. بنابراین توصیه میکنیم حتماً شروع به نوشتن کنید تا خودتان پیشرفتتان را مشاهده نمایید.

   پاسخ دادن