چاپ کتاب با مجوز رسمی

چاپ کتاب فرایندی است که طی آن یک نوشته که به می‌تواند به صورت تالیف یا ترجمه باشد، در قالب کتابی با ساختارهای استاندارد و پذیرفته شده حوزه نشر آماده سازی و به چاپ می‌رسد. اما برای اینکه یک کتاب چاپ شده دارای اعتبار و امتیاز باشد باید مجوزهایی داشته باشد. بنابراین چاپ کتاب با مجوز رسمی دارای مراحلی است که در اینجا با برخی از این مجوزها و مراحل آشنا خواهید شد. البته باید دقت نمود که این مجوزها در کشورهای مختلف متفاوت است و ممکن است در هنگام چاپ کتاب در ایران نیاز به مجوزی باشد که در سایر کشورها آن مجوز وجود ندارد و بالعکس.

به صورت کلی برای چاپ کتاب با مجوز رسمی باید از سه مرجع برای اخذ مجوز اقدام نمود. در مرحله اول باید نسبت به دریافت شابک (ISBN) اقدام کرد. شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب  می‌باشد و شامل یک کد ۱۳ رقمی است که به هر کتاب اختصاص می‌یابد. این کد در ایران از طریق خانه کتاب قابل دریافت است. قابل ذکر است که شابک یک کتاب با تجدید چاپ آن تغییری نمی یابد.

مجوز دیگری که قبل از چاپ کتاب باید نسبت به تهیه آن اقدام کرد فیپا است که مخفف فهرست نویسی پیش از انتشار است و توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارائه می‌شود. فیپا شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب درج می‌شود. برای دریافت فیپا نیاز به ارائه شابک، پرینت کتاب و نسخه الکترونیکی آن در قالب CD است.

مجوز نهایی و شاید بتوان گفت مهم‌ترین مجوز برای چاپ کتاب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. برای دریافت این مجوز باید اطلاعاتی مانند فیپا و شابک کتاب به همراه نسخه پرینت شده و نسخه الکترونیکی آن و همچنین طرح جلد رنگی کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شود. اگر کتاب در حوزه علم و دانشگاه باشد ممکن است مجوز آن حتی در طول یک هفته صادر شود اما برای کتاب‌هایی که ممکن است محتوای آن‌ها تضادهایی با قوانین داشته باشد دریافت مجوز می‌تواند حتی تا ۴ ماه نیز به طول بینجامد.

چاپ کتاب با مجوز رسمی

رشته‌های تحت پوشش در چاپ کتاب با مجوز رسمی

– چاپ کتاب با مجوز رسمی دستنوشته‌ها، شعر و رمان

– چاپ کتاب با مجوز رسمی در رشته مدیریت و حسابداری

– چاپ کتاب با مجوز رسمی در رشته روانشناسی و مشاوره

– چاپ کتاب با مجوز رسمی در گرایش‌های مختلف علوم تربیتی

– چاپ کتاب با مجوز رسمی در پزشکی و رشته‌های مرتبط

– چاپ کتاب با مجوز رسمی در رشته‌های فنی و مهندسی

آیا چاپ کتاب بدون مجوز رسمی اعتباری دارد؟

گاهی اوقات مشاهده شده است که برخی موسسات بدون دریافت مجوزهای بالا اقدام به چاپ یک کتاب می‌کنند. متاسفانه برخی از افرد نیز بدون داشتن آگاهی کتاب خود را دریافت می‌کنند و استعلامی نیز بابت مجوزهای آن انجام نمی‌دهند. اما باید به این نکته توجه کرد که چاپ کتاب بدون مجوزهای رسمی هیچ ارزش و اعتباری ندارد و همانند این است که شما فایلی را پرینت بگیرید و یک جلد روی ان بکشید. بنابراین باید در زمینه انتخاب موسسه مناسب برای چاپ کتاب با مجوز رسمی دقت لازم را داشت.

نحوه درخواست چاپ کتاب با مجوز رسمی

برای اطلاع از خدمات موسسه نارون پاب در خصوص چاپ کتاب با مجوز رسمی می‌توانید به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید. برای این منظور می‌توانید به صفحه ثبت سفارش مراجعه نمایید. همچنین برای تماس تلفنی یا تماس از طریق تلگرام می‌توانید از شماره‌های قرار گرفته در صفحه تماس با ما استفاده نمایید.

همین حالا سفارش خود را ثبت کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.