ایده های خلاقانه و بسیار جذاب برای نویسندگان داستان

ایده های خلاقانه و بسیار جذاب برای نویسندگان داستان

ایده های خلاقانه و بسیار جذاب برای نویسندگان داستان مانند نوری در تاریکی خواهد بود. یکی از مهمترین مشکلاتی در باب نوشتن رمان و داستان وجود دارد پیدا کردن ایده خلاقانه و جذاب است. بسیاری از نویسندگان شاید چندین ماه و حتی چندین سال را به کار نویسندگی نپردازند که ایده جذابی به ذهنشان نمی‌رسد. در این مطلب ما به معرفی چند ایده جذاب و برتر می‌پردازیم. این مطلب چکیده از مطالبی بوده که در چندین سایت بسیار معروف نویسندگی خارجی ذکر شده است. با سایت چاپ کتاب نارون دانش همراه باشید.

ایده های خلاقانه و بسیار جذاب برای نویسندگان داستان

۱- به روز کردن رمان‌های قدیمی بسیار معروف

تمامی رمان‌های قدیمی معروف مانند رمان‌های شکسپیر و سایر رمان‌ها یک چیز مشترک با یکدیگر دارند و آن عبارت است از اینکه همه این رمان‌ها یک پیام برای نسل‌های متفاوت خوانندگان دارند. به روز کردن شخصیت داستان‌های آن‌ها و تنظیم مجدد طرح داستان آن‌ها می‌تواند یک روش عالی برای جاودانه ساختن رمان‌های قدیمی و احیای آن‌ها برای نسل جدید باشد.

۲- بزرگ‌ترین رویای شما به واقعیت پیوسته است

هرچند ممکن است همه ما رویاهای یکسانی را در سر می‌پرورانیم برای مثال: ثروتمند شویم، عشقی پیدا کنیم و غیره، اما انسان‌ها می‌توانند در خیال پردازی‌های خود بسیار خلاق‌تر باشند. بنابراین، چه رویای ازدواج با یک ستاره پاپ را در سر می‌پرورانید یا امیدوارید که خواننده بزرگی شوید و یک کنسرت بزرگ برپا کنید، همین موضوعات می‌تواند ایده جذابی برای نوشتن رمان برای شما بدهند.

۳- پیش‌بینی رخدادی که می‌تواند در آینده برای شما اتفاق بیافتد

آینده مانند یک رمان است که امکان رخ دادن هر اتفاقی در آن وجود دارد. اما بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید شاید انتظار داشته باشید رخدادهای خاصی در آینده برای شما اتفاق بیفتد. برای مثال، شغلی پیدا خواهید کرد، بازنشسته خواهید شد، کسی که دوستش دارید متولد می‌شود، کسی که او را به دنیا آورده‌اید عاشق می‌شود و غیره. ارائه حدس و گمان از رخ دادن یک اتفاق در آینده  آمیخته کردن داستان با احساسات و افراد واقعی، می‌تواند ایده بسیار جذابی در اختیار شما بگذارد. 

۴- بازآفرینی رویدادی که برای شما اتفاق افتاده است

برای مثال قرار است کسی را ببینید و صحبتی با او داشته باشید. همه‌چیز را در ذهن خودتان آماده کرده‌اید و می‌دانید از کجا شروع کنید و کجا به پایان برسانید. اما به‌محض دیدن آن فرد گویی زبان‌تان گره می‌خورد و نمی‌توانید حرف بزنید. ظاهراً برای همه ما این اتفاق افتاده است. شما می‌توانید بعد از چند مدت همین ایده را تبدیل به داستان کنید و تمام دیالوگ‌هایی که باید می‌گفتید ولی نتوانستید را به شخصیت‌های داستان خود بدهید و از زبان آن‌ها صحبت کنید.

۵- چیزی که از آن می‌ترسیدید هم‌اکنون رخ داده است

ما می‌توانیم درباره نگرانی‌ها و ترس‌هایی که داریم بنویسم. بسیاری از رمان‌ها و فیلم‌های جذاب محتوایی دارند که در آن رخ داد بدی اتفاق می‌افتد و یا رابطه‌ای به شکست می‌انجامد. اگر شما نیز ترس یا نگرانی خاصی دارید می‌توانید از آن به‌عنوان ایده برای نوشتن استفاده کنید.

۶- بازآفرینی شعر یک آهنگ به‌عنوان ایده‌ای برای رمان

بسیاری از آهنگ‌ها شعری دارند که برای افراد آن جامعه جذاب و دوست داشتنی است. آن آهنگ و شعر هم‌اکنون شاید تبدیل به نوستالژی بسیاری از افراد جامعه شده است و همه آن آهنگ را دوست دارند. محتوای شعر و شخصیت‌هایی که وجود دارد می‌تواند بسط داده شود و تبدیل به یک رمان جذاب و دوست داشتنی شوند.

۷- مصاحبه خیالی با غریبه‌ای که توجه شما را جلب می‌کند

تصور طرح پرسش‌های متفاوت از یک غریبه می‌تواند ایده بسیار عالی برای شما بدهد. شما می‌توانید این ایده را پلیسی کنید و یک مصاحبه بازجویی راه بیاندازید، یا هرچیز دیگر. پاسخ‌های آن غریبه به سؤالات شما می‌تواند داستان بسیار جذابی را به وجود بیاورد. فقط می‌توانید ژانر مورد علاقه خود را انتخاب کنید و سؤالاتی مختص آن ژانر از آن غریبه بپرسید.

۸- داستانی از فردی که شغل خیالی دوران کودکی شما را دارد اما هم‌اکنون از آن شغل متنفر است

شاید ما دوست داشتیم در کودکی فضانورد، نویسنده، دانشمند، ستاره سینما، خواننده معروف یا خلبان باشیم.  شما می‌توانید فردی را تصور کنید که هم‌اکنون شغل رویایی شما را دارد اما به دلایلی از آن متنفر است و داستان او را بنویسد.

۹- اگر در زندگی مسیر دیگری را در پیش می‌گرفتید چگونه می‌شد

چه به سرنوشت اعتقاد داشته باشید یا نه، زندگی پر از انتخاب‌هایی است که مسیرهای بعدی را دیکته می‌کنند. به زمانی فکر کنید که تصمیم حیاتی گرفته‌اید و در حقیقت نقطه عطف زندگی شماست. سپس، یک انتخاب متفاوت انجام دهید. اگر تصمیم می‌گرفتید به دانشگاه نروید الان کجا بودید؟ اگر یک سال را صرف سفر می‌کردید،  زندگی شما چه تفاوتی می‌کرد؟

۱۰- درباره شخصیتی بنویسد که تمام کارهایی که شما جرأت انجامش را نداشتید را انجام می‌دهد

بسیاری از ما در زندگی ترس‌هایی داریم و بر اساس این ترس‌ها زندگی خود را طرح‌ریزی می‌کنیم. شاید شما در ذهنتان بخواهید یک سری کارهایی را انجام دهید که در زندگی واقعی قادر به انجامش نیستید. می‌توانید با نوشتن داستانی، ترس‌های خود را تجربه کنید و ببینید در نتیجه چه اتفاقی خواهد افتاد.

۱۱- داستان‌هایی که برخی عکس‌های قدیمی در ذهنمان متبلور می‌کنند

عکس‌های قدیمی می‌تواند حاوی مفاهیم، احساسات، شخصیت‌ها، محدودیت‌ها و ارزش‌هایی باشند که بسیار جذابند و هیچ داستانی در مورد آن‌ها گفته نشده است. شما می‌توانید با دیدن عکس‌های قدیمی چه از زندگی خود و چه عکس‌هایی متعلق به سال‌های بسیار دور و نسل‌های قبلی، داستانی را در ذهن خود متبلور کنید و آن را روی کاغذ بیاورید.

۱۲- آخرین باری که یک نفر نظر شما را عوض کرد

شاید برخی اوقات فردی در زندگی واقعی نظرمان را راجع به چیزی تغییر داده است. احتمالاً نسبت به رویداد مهمی نظرمان را تغییر داده‌ایم و این رویداد هم‌اکنون تأثیرات بزرگی در زندگی ما گذاشته است.  چه چیزی شما را تحت تأثیر قرار داد؟ نظر موجود شما چه بود؟ و الان در مورد موضوع چه احساسی دارید؟ او چگونه توانست نظر شما را تغییر بدهد؟ چه نتایجی از تغییر نظر و دیدگاه تان کسب کرده‌اید. شما می‌توانید از این حادثه به‌عنوان یک ایده برای نوشتن رمان استفاده کنید.

ما قبلا در مورد نحوه نگارش رمان و داستان مطالبی را ذکر نموده بودیم. در این مطلب سعی کردیم به بیان چند ایده برای نگارش رمان و داستان اقدام کنیم. ایده‌های خلاقانه و بسیار جذاب برای نویسندگان داستان به این ۱۲ مورد محدود نمی‌شود. ما در اینجا صرفاً سعی کردیم به برخی از محبوب‌ترین روش‌ها اشاره کنیم که توانسته‌اند نتیجه‌بخش باشند. در مطالب آینده سعی خواهیم کرد مجدداً به روش‌های دیگر پیدا کردن ایده برای نوشتن رمان و داستان بپردازیم.

 

چاپ کتاب در انتشارات نارون دانش

انتشارات نارون دانش یکی از برترین ناشرین در حوزه چاپ کتاب می‌باشد. صاحبان اثر می‌توانند از خدمات ویراستاری کتاب و همچنین صفحه آرایی کتاب این انتشارات بهره‌مند شوند. انتشارات نارون دانش با در اختیار داشتن تیم متخصص طراحی جلد کتاب این امکان را دارد که در زمینه مربوط به طراحی جلد کتاب نیز به صاحبان اثر خدمات تخصصی ارایه نماید. جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *