کتاب صوتی در برابر کتاب متنی: کدام بهتر است؟

کتاب صوتی در برابر کتاب متنی: کدام بهتر است؟

یکی از بحث‌های بزرگ بین خوانندگان این است که کتاب صوتی در برابر کتاب متنی: کدام بهتر است؟ در این مطلب قصد خواهیم داشت با مطالعه مطالب مختلف در وب سایتهای مختلف و در نظر گرفتن فیدبک‌های کتاب خوانان در جهان، به بررسی و مقایسه این دو نوع کتاب بپردازیم. در مطلب قبلی نیز که با عنوان کتاب صوتی و مزایای آن برای نویسندگان و صاحبان اثر ذکر کردیم، مزایای این نوع کتابها را برای صاحبان اثر مطرح نمودیم. با سایت چاپ کتاب نارون دانش همراه باشید.

کتاب صوتی در برابر کتاب متنی: کدام بهتر است؟

واضح است که کتاب خواندن یکی از بهترین راه ها برای سالم نگه داشتن قوای ذهنی شماست. همچنین، یک سرگرمی لذت بخش است و می‌تواند ذهن شما را به روی دنیاها، دانش و ایده‌های جدید باز کند. به لطف فناوری و تکنولوژی جدید، گوش دادن به  کتاب‌های صوتی به جایگزین محبوب برای خواندن کتاب‌های چاپی تبدیل شده است. پس سوال این است که آیا گوش دادن به کتاب‌های صوتی فواید مشابه خواندن کتابهای چاپی را دارد؟ آیا کتاب‌های صوتی به اندازه خواندن متن نوشته شده از منظر سلامت مغز آموزنده، سرگرم‌کننده و مفید هستند یا این تکنولوژی باعث شده مزایای خواندن کتابهای چاپی از بین برود؟

۱- کتاب صوتی در برابر کتاب متنی: فواید مغزی

تحقیقاتی که فواید مطالعه منظم برای سلامت مغز را نشان می دهد، گسترده و غیرقابل انکار است. با این حال، تحقیق در مورد مقایسه فواید خواندن و شنیدن بسیار پراکنده‌تر است. با این حال، به گفته پروفسور روانشناسی کریستن ویلومیر، دلایل خوبی وجود دارد که باور کنیم گوش دادن به فایل صوتی کتاب فواید مغزی مشاه با خواندن نسخه چاپی همان کتاب را داراست.

 دکتر Willeumier توضیح می‌دهد که گوش دادن به یک کتاب صوتی یا پادکست همان  مناطقی از مغز را فعال می کند که خواندن متن چاپی فعال می‌کند. گوش دادن به کتاب بخشی از مغز که مسئول پردازش زبان است را فعال می‌کند و خواندن کتاب چاپی عمدتاً منطقه‌ای که مسئول پردازش بصری است را فعال می کند. این بدان معناست که  کتاب‌های صوتی و کتاب‌های سنتی و چاپی هم می‌توانند دانش شما را گسترش دهند، هم حافظه شما را تقویت کنند و هم توانایی‌های ذهنی شما را تا حد زیادی تقویت کنند.

۲- کتاب صوتی در برابر کتاب متنی: حفظ و نگهداری دانش

درک مطلب، شاخصی است که نشان می‌دهد از خواندن یک متن چه چیزهایی عایدتان شده و نشان می‌دهد چه چیزی را یاد گرفته‌اید. با این حال، یادگیرندگان مختلف  به گونه‌ای متفاوت یاد می‌گیرند و اینکه آیا شما دانش بیشتری از خواندن یا گوش دادن حفظ می‌کنید، در نهایت به سلیقه و ترجیح شما بستگی دارد.

با این حال، یکی از مزیت‌هایی که خواندن کتایهای چاپی  در مقایسه با کتاب‌های صوتی برای حفظ  دانش دارد، این واقعیت است که  خواندن مجدد بخشی از متن در هنگام خواندن کتاب‌های چاپی در مقایسه با گوش دادن به یک کتاب صوتی بسیار ساده‌تر  است. وقتی یک کتاب چاپی می‌خوانید، می توانید به راحتی یک جمله، پاراگراف یا صفحه را هر چند بار که نیاز دارید بخوانید. در عین حال، انجام همین کار هنگام گوش دادن به یک کتاب صوتی، مستلزم عقب و جلو کردن زیاد است.

با این وجود، بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که هنگام گوش دادن به صحبت‌های دیگران، اطلاعات را بهتر حفظ می‌کنند تا اینکه خودشان آن‌ها را بخوانند. اگر شما از راه شنیداری بهتر می‌توانید مطالب را درک کیند، کتاب صوتی برای شما عالی خواهند بود.

۳- کتاب صوتی در برابر کتاب متنی: هزینه و در دسترس بودن

اگر می‌خواهید بودجه خود را بهینه مصرف کنید تا کتابهای زیادی را تهیه و مطالعه کنید، باید بگوییم کتاب‌های صوتی بهترین روش است. قیمت کتابهای صوتی در مقایسه با کتابهای چاپی ارزانتر است و این می‌توانید بودجه شما را مدیریت کند. اگر اهل مطالعه هستید، توصیه می‌کنیم کتابهای صوتی را بیشتر انتخاب کنید تا بتوانید تعداد کتابهای بیشتری مطالعه نمایید.

مزیت دیگری که کتابهای صوتی دارند این است که همزمان با گوش دادن به یک کتاب می‌توانید کارهای دیگری نیز انجام دهید. چه در حال  رفت و آمد  به محل کار باشید، شستن ظروف یا بازی با تلفن خود باشید، گوش دادن به یک کتاب صوتی چیزی است که می‌توان در کنار هر فعالیت یا کاری که نیازی به گوش دادن فعال ندارد انجام داد.

 

چاپ کتاب در انتشارات نارون دانش

انتشارات نارون دانش یکی از برترین ناشرین در حوزه چاپ کتاب می‌باشد. صاحبان اثر می‌توانند از خدمات ویراستاری کتاب و همچنین صفحه آرایی کتاب این انتشارات بهره‌مند شوند. انتشارات نارون دانش با در اختیار داشتن تیم متخصص طراحی جلد کتاب این امکان را دارد که در زمینه مربوط به طراحی جلد کتاب نیز به صاحبان اثر خدمات تخصصی ارایه نماید. جهت برقراری ارتباط با ما می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *