چگونه یک رمان بنویسیم؟

چگونه یک رمان بنویسیم؟

شاید شما نیز جزو آندسته از افرادی باشید که که علی‌رغم خواندن کتاب رمان‌های متعدد، تصمیم گرفته باشید رمانی را بنویسید اما نمی‌دانید چگونه شروع کنید. در اینجا ۷ توصیه مهم از رمان نویسان بزرگ دنیا برای شما ارایه خواهیم نمود تا شاید گره از کار شما گشوده شود. نوشتن اولین رمان معمولاً چالشی بسیار بزرگ است که تصاویر و اتفاقات مبهم و تیره و تاری در ذهن نویسنده از آینده کتابی که در حال نگارش است به وجود خواهد آورد. در بسیاری از افراد، خواندن رمانهای متعدد این انتظار را به وجود می‌آورد که اگر آنها شروع به نوشتن یک رمان کنند، یقیناً خیلی راحت بتوانند از عهده کار برآیند؛ اما باید در همین قدم اول به افرادی که قصد نوشتن رمان دارند بگوییم لزومی ندارد اگر شما یک عمر موسیقی گوش کرده‌اید، شروع به نواختن یک از آلات موسیقی بکنید قبل از اینکه آموزشی دیده باشید. توصیه‌های مهمی که در اینجا مطرح خواهد شد نیز صرفاً بخشی از آموزش‌های تاثیرگذاری است که در حین فرآیند تمرین برای نگارش، بسیار مفید و موثر خواهند بود.

برای ثبت سفارش چاپ کتاب روی این لینک کلیک نمایید

+ چاپ کتاب رمان

چگونه یک رمان بنویسیم؟

در اینجا ۷ توصیه اساسی برای پاسخ به این سوال که چگونه یک رمان بنویسیم؟ ذکر می‌کنیم. جهت سهولت در مطالعه ۷ توصیه مهم را به دو بخش تقسیم کرده‌ایم. در این مطلب به ذکر ۳ توصیه و در مطلب بعدی به ذکر ۴ نقطه از این ۷ توصیه خواهیم پرداخت.

۱- خوب بفهمید که چرا می‌نویسید و چه چیزی می‌خواهید بنویسید؟

قبل از اینکه قلم بر روی کاغذ یا دستی بر روی کلید کیبورد بگذارید، دقیقاً به این مساله چه از طرف خود و چه از طرف خوانندگان خود فکر کنید که در حال انجام چه کاری هستید؟ چرا می‌خواهید رمانی را بنویسید؟ ملاک موفقیت از نظر شما چه خواهد بود؟ آیا می‌خواهید فقط کتابی به نام خودتان چاپ کنید؟ یا می‌خواهید با واژه‌ها و کلماتتان اندک تغییری در احساسات و زندگی خوانندگانتان ایجاد کنید، و یا اینکه می‌خواهید درآمد خوبی کسب کنید؟ پاسخ به هریک از این سوالات بسیاری از موارد مبهم را چه در حال حاضر و چه بعداً تغییر خواهد داد.

بعد از پاسخ به این سوالات، سعی کنید مخاطبین خود را بشناسید. یعنی، احتمال می‌دهید چه دسته از افرادی مخاطبین شما باشند؟ آنها احتمالاً  چه نویسندگان دیگری را دوست دارند؟ پاسخ به این سوالات نیز می‌تواند کمک شایانی در انتخاب داستان و نوع روایت شما داشته باشد.

یکی دیگر از بهترین کارها این است که ۵ الی ۱۰ رمان از بهترین رمانهای چاپ شده که احساس میکنید شبیه به رمانی خواهند بود که شما می‌خواهید نگارش کنید را لیست کنید. با بررسی این کتابها و میزان فروش و استقبال مخاطبین از آنها در سالهای اخیر متوجه خواهید شد که کتاب شما بعد از نگارش و اتمام احتمالاً چه وضعیتی خواهد داشت.

۲- قدرت خلاقیت خود را آزاد کنید.

برای میدان دادن به خلاقیت خود می‌توانید:

الف) به کنجکاوی‌هایتان اهمیت دهید.

ب) جرقه‌هایی که گهگاهی در ذهن پدید می‌آیند را یادداشت کنید.

ج) مطمئن باشید افرادی وجود دارند که علاقه‌مندی آنها مشابه با علاقمندی شما است.

کنجکاوی. وقتی در کتابفروشی هستید بیشتر به کدام کتاب‌ها نگاه می‌کنید؟ بیشتر به چه فیلم‌هایی علاقمند هستید؟ چه مکالماتی را بیشتر از بقیه ترجیح می‌دهید و بیشتر دوست دارید در چه موضوعاتی صحبت کنید؟ وقتی وارد یک شهر جدید می‌شوید دوست دارید کدام بخش‌های آن را اول از همه ببینید؟ آیا به جاهای تاریخی بیشتر علاقه دارید یا به مکانهای تفریحی و ساختمانهای مدرن؟ چه نوع غذاهایی را دوست دارید بخورید؛ فست فودها یا غذاهای سنتی؟ آیا علاقه‌ای به فرهنگ بومی آن ملت دارید یا خیر؟ همه این سوالها می‌تواند کنجکاوی‌ها و علایق شما را مشخص کنند و همین مساله می‌تواند مشخص کند که حوزه نوشتاری شما بیشتر در چه زمینه‌ای خواهد بود؟

جرقه‌های ذهنی. گهگاهی ایده‌های گذرایی از ذهن خطور می‌کنند که معمولاً بر اثر حضور در مکانی، قرار گرفتن در فضایی و امثالهم ایجاد می‌شوند. بهترین کار ممکنه این است که همان لحظه چنین جرقه‌هایی را یادداشت کنید زیرا این احتمال زیاد وجود دارد بعد فراموش کنید. این جرقه‌ها می‌توانند ایده‌‌های بسیار خوبی را در ذهن متبلور نمایند.

علایق مشترک. اگر شما تصور کنید در محله یا جمع دوستان و یا اینکه شهری که زندگی می‌کنید علایق محدودی وجود دارد و بیشتر افراد یا دوستان علایقی مشترک با شما ندارند و تصمیم بگیرید از آن علایق صحبت نکنید و یا ننویسید کار اشتباهی کرده‌اید. مطمئن باشید که افراد زیادی وجود دارند که علایق شما با علایق آنها مشترک است و بنابراین شما می‌توانید مخاطبان خود را پیدا کنید. مخاطبان شما گاهاً خارج از حلقه دوستان، شهر، و حتی کشور است. برای مثال، شاید برای شما رفتن به قبرستان تجربه‌ای آرامبخش باشد، اما برای اکثر دوستان و اکثر افراد تجربه‌ای وحشت آورد و افسردگی‌آور. اما مطمئن باشید افراد زیادی خارج از حلقه دوستان و شهر شما وجود دارند که دقیقاً آنها نیز تجربه مشترکی با شما دارند.

۳- به جای کنار هم قرار دادن صرف کلمات، داستان بنویسند.

بسیاری از رمان نویسان رمان خود را با نوستن  کلمات پشت سر هم بدون هیچ گونه مسیر و هدفی شروع می‌کنند و اندکی بعد خودشان نیز در این ابهام فرو می‌روند. برای پرهیز از اینکار می‌بایست به رمان‌هایی که علاقه دارید و رمان‌های قوی نیز محسوب می‌شوند نگاه کنید. وقتی صرفاً یک رمان را می‌خوانید، شاید متوجه این هنرمندی‌ها و ساختارهای دقیق نشوید. اما وقتی اینبار همان رمان را می‌خواهید از دیدگاه ساختار و نقطه شروع و پایان بررسی کنید، نکات بسیار زیادی را خواهید آموخت.

معمولاً ساختار رمان‌های قدیمی در سه برهه زمانی کلی استوار می‌شود: ۱- نقطه شروع، ۲- نقطه میانی، ۳- نقطه پایانی

در نمودار زیر، ساختار اصلی و عناصر رمان‌های کلاسیک را می‌بینید.

Untitled

به عنوان مثال، رمان Hunger Games را در نظر بگیرید. این کتاب در آغاز با کلمات و واژگان عادی شروع می‌شود؛ جایی که کاتنیس به دنبال غذا برای خانواده اش در منطقه ای است که توسط دولت مرکزی مورد ستم واقع شده است. برای کمک به کتنیس، خواهر او پرایم هم اضافه می‌شود  از اینجاست که با اضافه شدن اقدام اول داستان شروع می‌شود. اقدام دوم داستان،  مهیا شدن برای بازی‌ها و موانع موجود در آن است جایی که کتنیس مجبور است تا برای نجات جان خود مبارزه کند. او تا زمانیکه پتا را ترک کند، با مصیبت‌های زیادی مواجه می‌شود. در اوج داستان، رئیس جمهور اسنو شکست می‌خورد و داستان نهایت با برگشتن این منطقه ستمدیده به حالت عادی، شکل عادی بخود می‌گیرد.

اگر قصد چاپ کتاب رمان دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های تماس و ایمیل انتشارات، با ما در ارتباط باشید.

56 پاسخ
 1. رها
  رها says:

  من میخواهم یه داستان واقعی هست که الان داره اتفاق می افته برای خودم را بنویسم اسم رمان هم میخوام بزارم .( بازی روبط ) این داستان خلاصه برای کلاس چهارم بودم اتفاق افتاده و الان که سال ۱۳۹۷ هست داره ادامه پیدا میکنه . ممنون اگه جواب دهید

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام و خسته نباشید
   اینکه تصمیم به نگارش رمان گرفته اید هیچ مشکلی نداره و شما ایده هم دارید که کار رو راحتتر می کنه. از نظر ما تا این قسمت از کار مساله ای وجود نداره. هر کمکی که شما فکر می کنید انتشارات ما در نگارش رمان میتونه به شما کمک کنه رو بفرمایید. با ما از طریق شماره های تماس و ایمیل در ارتباط باشید. منتظر تماس شما خواهیم بود. تشکر مجدد

   پاسخ دادن
 2. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام
  من داستانی را نوشته ام که نمی دانم ایا ارزش چاپ کردن داره یا نه،.و یا می تونه مورد توجه باشه؟
  ایا امکان ارسال کارم و دونستن نظر کارشناسان وجود دا ره؟
  متشکرم

  پاسخ دادن
 3. نحریر
  نحریر says:

  سلام من در حال حاضر درحال نوشتن رمانی هستم ولی از این وهم دارم که رمانم باید به صورت گفتاری باشه یا نوشتاری و اینکه ایا میتونم رمانم کمی صحنه دار باشه یا نه ؟
  ممنون اگه زودتر بهم جواب بدید

  پاسخ دادن
 4. افشین جوان
  افشین جوان says:

  سلام ، شاید برای شما جالب باشه اما من تا به امروز نزدیک به پنج رمان نوشته ام ولی هنوز هیچ کسی رمانم رو نخوانده و ویراستاری نشده ، آیا چاپ بشه بهتره یا انتشار الکترونیک بشه بهتره ؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام، چاپ کاغذی یا دیجتالی هر کدام شرایظ خاص خود را دارد و بسته به سلیقه شماست. اما چیزی که می توانیم بیشتر روی آن تاکید کنیم این است که شما حتما باید رمانهای خود را حداقل یک یا دو نمونه از آنها را به انتخاب چاپ کنید. یقیناً با چاپ و انتشار کتاب شما می توانید کیفیت کار خود را تشخیص دهید و با مخاطبان خود در تماس باشید. این دو مزیت صرفا بخشی از مزایای موجود در چاپ کتاب است. در نهایت برای تصمیم گیری درباره چاپ کاغذی کتاب و یا چاپ الکترونیک کتاب می توانید مطلب “برای اولین بار چاپ الکترونیک بهتر است یا چاپ کاغذی؟ ” را در لینک زیر مطالعه کنید:
   http://www.narvanpub.com/%d8%a7%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%86%d8%a7%d9%be-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%86%db%8c%da%a9-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1-%db%8c/

   پاسخ دادن
 5. اکبر
  اکبر says:

  باسلام. داستانی درذهنم هست که احساس میکنم دنیاروشگفت زده خواهدکرد. اماسوادزیادی برای انتخاب لغات ندارم لطفاراهنمایی کنید

  پاسخ دادن
 6. اکبر
  اکبر says:

  میدونم شایدکمی خنده دارباشه کسی که سوادزیادی نداره امامیخوادرمان عجیب وغریب بنویسه اماکلن احساس میکنم خودمم آدم عجیب وغریبی هستم وهیچ وقت نتونستم کامل خودم روبشناسم

  پاسخ دادن
 7. Aida
  Aida says:

  سلام ببخشید من دارم یه رمان مینویسم ولی بخش های هیجانیش رو خیلی بد توضیح میدم چیکار کنم که بهتر بنویسم؟؟؟
  من و دوستام همزمان باهم داریم رمان مینویسم چجوری منتشرش کنیم ؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   نگارش رمان با تمرین و تکرار و اخذ بازخورد از متخصصان امر حاصل می شود و پیشرفت می کند.
   قاعده خاصی وجود ندارد که الان برای شما ذکر کنیم تا شما بتوانید بخش های مذکور را بهتر بنویسید. شما در هر بخش از زمان که خود احساس ضعف می کنید باید با یک متخصص همفکری بکنید.
   بعد از نوشتن و اتمام رمان، در صورت علاقه به انتشارات ما می توانید دست نوشته های خود را به ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت نسبت به ویراستاری و صفحه آرایی آنها اقدام شود و در نهایت امور مربوط به چاپ انجام گردد.

   پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     با سلام و عرض ادب
     هزینه ویراستاری و صفحه آرایی کاملاً بر اساس متن برآورد می شود. اگر کتابی توسط مولف خوب نگارش شده باشد هزینه ویراستاری پایین و اگر کم کیفیت نوشته شده باشد هزینه ویراستاری بالا خواهد بود. بنابراین، شما می بایست قسمت هایی از کتاب خود را برای ما ایمیل بفرمایید تا همکاران بعد از انجام بررسی های دقیق قیمت نهایی کتاب را مشخص نمایند.

     پاسخ دادن
 8. مریم
  مریم says:

  با سلام. من یک داستانی در ذهنم دارم که مایل هستم اون رو تبدیل به رمانی کنم علاقه شدیدی به نوشتن دارم و دو رمان نوشتم که فقط دوستانم اونها رو خواندند و مورد تاییدشان قرار گرفته میخواستم بدانم چگونه میتوانم رمان خود را چاپ کنم هزینه آن چقدر میشود و اینکه میشود بعد از نوشتن کسی آن را بخواند و اشکالاتش را برطرف کند؟

  پاسخ دادن
 9. سهيلا فقيهي
  سهيلا فقيهي says:

  با سلام و خسته نباشيد. من شش فصل از يك رمان را توشتم كه مجموعه اي از واقعيت ها آميخته با تخيل هست. اسامي را هم تغيير دادم. ميتونم فصل اول رو براي بررسي و نقد براي شما ارسال كنم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله حتماً، شما می توانید فایل را برای ما ارسال کنید تا از طریق متخصصین همکار ما به بررسی آن پرداخته شود. قطعاً این امر در فرآیند چاپ کتاب تان تاثیرگذار خواهد بود.

   پاسخ دادن
 10. یاس
  یاس says:

  سلام خسته نباشید
  من در حال نوشتن زمانی هستم که تقریبا شکل رمان فیلم اما مشکل رمان های من اینه که نمی تونم آنچه در ذهنم هست و به همون خوبی بنویسم و داستان رمان هارو جوری ادامه بدم که خواننده حس کنجکاویی پیدا کنه و لذت ببر می خواستم بدونم چه طور میتونم این مشکل و حل کنم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام دوست عزیز،
   ببینید نوشتن یک مهارت است مانند نجاری کردن، رانندگی کردن، و موارد دیگر. شما تنها زمانی می توانید نویسنده خوبی شوید که ممارست و تمرین کنید. تمرین و ممارست تنها راهی است که می تواند شما را به هدفی که در نظر دارید برساند.

   پاسخ دادن
 11. یاس
  یاس says:

  سوال دیگه که داشتم میخواستم بدونم من رمان هارو در کجا باید بنویسم به صورت تایپ در گوشی یا کامپیوتر یا در دفتر ؟
  تا بتونم رمان هایم را چاپ کنم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   نوشتن با هر روشی که شما دوست دارید و راحتتر هستید امکان پذیر است. بستگی به خودتان دارد. فقط باید داکیومنت یا سند خود را نوشته و و از آن خوب نگهداری کنید تا اتمام شود. بعد از اتمام می توانید برای چاپ و نشر فایل را ارسال کنید.

   پاسخ دادن
 12. محمد باقر
  محمد باقر says:

  سلام من يك نه ساله هستم كه رمان نوشتن را دوست دارم،
  كلي هم با مطالب شما رمان هايم را تغيير دادم،
  مي توانم يكي از ان ها را ارسال كنم؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   بله حتما، می توانید ارسال کنید تا کمیته ارزیابی کیفی محتوای کتاب آن را بررسی کند. قطعاً شما می توانید در حال و آینده به یکی از نویسندگان خوب انتشارات نارون دانش تبدیل شوید.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   لطفا مشخص بفرمایید رمانتان با اخذ مجوزهای قانونی چاپ شده است یا خیر. اگر کتابتان در یک انتشارات معتبر چاپ شده باشد راههای مختلفی برای انتشار آن است. برای مثال، اپلیکیشن فیدیبو بسیار خوب است. اما اگر کتابتان چاپ نشده باشد مطلقا به انتشار و اشتراک گذاری آن نپردازید.

   پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   آیا این رمان چاپ رسمی از طریق انتشارات شده است؟ اگر چاپ رسمی شده است که می توانید این کار را از طریق درست کردن وبلاگ و به انتشار گذاشتن و فروش آن انجام دهید. اما باید متذکر شویم که چنین رویه هایی دیگر تاثیر خود را از دست داده اند. بسیاری از اپلیکیشن هایی وجود دارد که به راحتی شما میتوانید در صورت چاپ رسمی کتابتان، آن را در این اپلیکیشن ها به اشتراک بگذارید که مخاطبینی بالای ۳ میلیون نفر دارند.

   پاسخ دادن
   • مهسا
    مهسا says:

    راستش من رمانم رو چاپ نکردم ولی قوه تخیل خوبی دارم برای همین میخواستم یک بار رمانم رو توی یک جای مثلا فضای مجازی پخش کنم و نظرات دیگران رو بدونم که اگه رمانم خوب بود به صورت جدی روش کار و برای چاپ بدمش

    پاسخ دادن
    • مدیر سایت
     مدیر سایت says:

     بسیار کار خوب و حرفه ای انجام خواهید داد. یقیناً فضای مجازی فرصت خوبی است برای ارزیابی استعداد و مهارت در امر نویسندگی. اما نباید تحت تاثیر کامل بازخوردها نیز باشید زیرا احتمال دارد اغلب بازخورد دهندگان ارزیابان خوبی نسبت به ارزش کیفی کتاب نباشند.

     پاسخ دادن
 13. پریسا
  پریسا says:

  سلام‌من‌یه‌رمان‌درموردمشکلات‌ااجتماعی‌نوشتم‌ولی‌نمیدونم‌ارزش‌چاپ‌داره‌یانه‌اگه‌‌پاسخ‌بدین‌ممنون‌میشم

  پاسخ دادن
 14. Zana
  Zana says:

  با سلام و خسته نباشید
  وجود تخیلات زیاد در داستان باعث میشه که از جذابیت داستان کم بشه؟؟
  منظورم اینه که وجود واقعیت رو در داستان تا حد زیادی پایین بیاری

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   خوب سبک های متفاوتی در رمان نویسی وجود دارد که سبک های رئالیسم و سوررئال و سایر سبک ها از انواع آن هستند. سوالی را که شما طرح نموده اید نمی توان به دقت پاسخ گفت بلکه شما می بایست خودتان در آغاز سبک نگارش رمان خود را انتخاب کنید و سپس بر اساس سبک انتخاب شده جریان داستان را جلو ببرید. خوانندگان بر حسب علاقه خود نسبت به سبک آثار شما، به انتخاب و مظالعه آثارتان خواهند پرداخت.

   پاسخ دادن
 15. محمدرضا
  محمدرضا says:

  سلام .. من دارم یک رمان تاریخی و خارجی مینویسم و میخواستم بدونم چطور باید برای شما ارسال کنم تا نظرات خود را بدهید .. مرسی

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما می توانید بخشی از رمان خود را برای ما از طریق ایمیل ارسال کنید تا همکاران به ارزیابی کیفیت آن قبل از چاپ بپردازند.

   پاسخ دادن
 16. N
  N says:

  سلام
  من دارم یک رمان عاشقانه ک کاملا واقعی هست رو مینویسم…ک وقتی تموم شد میخوام چاپش کنم
  راستش به مشکل برخوردم…
  و چند تا سوال دارم
  کجا میتونم سوالات خود را مطرح کنم؟!

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   شما می توانید از طریق آدرس ایمیل و یا شماره تماس های انتشارات سوالات خود را طرح نمایید. همکاران متخصص ما در خدمت شما خواهند بود.

   پاسخ دادن
 17. ♠M♠
  ♠M♠ says:

  با سلام من در حال نوشتن یک رمان هستم آیا امکان داره که بخشی از رمان رو براتون ارسال کنم تا در مورد نگارش ادامه رمان و ارزش چاپ اون راهنماییم کنید؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   همکاران متخصص انتشارات نارون دانش برای بالاتر رفتن هر چه بیشتر کیفیت کتابهای چاپی خود می توانند مشاوره های تخصصی برای نگارش و یا ترجمه کتاب به مترجمین و مولفین ارایه دهند. شما می توانید از طریق آدرس ایمیل، کتاب خود را برای ما ارسال کنید تا در صورت لزوم مشاوره تخصصی برای ادامه کار دریافت نمایید.

   پاسخ دادن
 18. ترانه
  ترانه says:

  با سلام
  خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
  راستش من رمان می خونم اما ترجیح می دم رمانای خارجی رو بخونم چون حس امید و زندگی مثل هری پاتر. ملت عشق و…اما ایرانی هم دوس دارم من رمان می نویسم دوستام هم می خونن خیلی دوس دارن خیلی تعریف می دن به هر دو سبک می نویسن منم هدفم واقعا نویسنده خوبی شدنه.داستانای معمولا راجع به یه شخصیه که تو یه مشکل گیر کرده بعد یه دفه عاشقانه می شه.
  می خواستم یه رمان پرطرفدار بنویسم که آمیخته ای از حس زندگی و عاشقانگی باشه که نه گنراه کننده باشه نه خیلی کلیشه ای سنتی چون می خوام نوجونا هم مخاطب باشن و از طرفی کتاب امید بخش و زیبا شبیه نویسنده های خارجی مخصوصا انگلیسی بنویسم.لطفا راهنماییم کنین چیکار کنم به اصطلاح رمانم بترکونه واقعا این رویای منه راجع به موضوع هم مشکلی ندارم زود به ذهنم میاد میشه براتون بفرستم ببینید کدومش بهتر میشه؟؟؟
  در ضمن خواهشا بهم بگین چطور یه رمان پرطرفدار شگفت انگیز بنویسم.
  ممنون

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   با سلام
   قدرت تشخیص و تمییز شما خوب هستش و تقریباً میدونید چیکار باید بکنید اما واقعیت مساله این هستش که نگارش رمان پرطرفدار علاوه بر تکنیک نیازمند تمرین بسیار زیاد هستش. مطمئن باشید که برای اینکه بتونید رمان خوب بنویسید باید اول زمانهای خوب زیادی بخونید. و اینکه شروع به نوشتن کنید، بازخورد بگیرید و برحسب بازخوردهایی که دریافت میکنید روندتون رو تغییر بدید. بهترین کار ایجاد یک وب سایت و یا وبلاگ هست که اونجا با خوانندگان تون در ارتباط مستقیم باشید و نظراتشون رو دریافت کنید. والا، ما در این محیط محدود نمی تونیم تکنیک هایی رو بگیم که شما یک شبه بتونید رمان های خوبی بنویسید. ما می تونیم به شما کمک کنیم که چطور به صورت گسترده با مخاطبینتون در ارتباط باشید. همچنین، تجارب رمان نویس های خوب را در این وب سایت ترجمه نموده ایم و به صورت نوشتار در خدمت شما قرار داده ایم.

   پاسخ دادن
 19. Parisa
  Parisa says:

  با عرض سلام من میخواستم یک رمان احساسی و غمگین بنویسم ولی نمیدونم چجوری شروع کنم، میشه راهنمایم کنید، ممنون میشم

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   مراحل ابتدایی نگارش رمان خوب در همین مطلب به صورت جامع امده است. نگارش صرفا تکنیک نیست و نیازمند تمرین و ممارست هست. پینشهاد ما این است که شما شروع به نوشتن کنید و بعد از مدتی یقیناً نوشته هایتان با توجه به بازخوردهایی که از مخاطبینتان اخذ خواهید کرد اصلاح خواهد شد.

   پاسخ دادن
 20. ترانه
  ترانه says:

  ممنون از پاسختون
  میشه یه کتاب انگلیسی(اروپایی)بهم معرفی کنید؟
  آیا در رمان ها عشق حتما باید باشه؟
  میشه رمانم درمورد مشکلات و نحوه ایجاد روابط با اطرافیان حتی خانواده باشه؟
  آیا رمانمو اگه به سبک اروپایی بنویسم تو ایران طرفدار پیدا می کنه؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام مجدد
   در نگارش رمان سبک اروپایی مفهوم ندارد. مثلا، نگارش رمان می توانید رئالیستی باشد یا سوررئال. ولی سبک اروپایی یا آسیایی برای تعریف نگارش رمان معنا ندارد.
   موضوع عشق یکی از موضوعات پرطرفدار در رمان هاست اما اینکه کسی گفته باشه حتماً باید موضوع عشق گنجانده بشه معنای درستی نداره. هزاران رمان در حیطه غیر عشق وجود دارد که رمانهای بسیار موفق در جهان هستند.
   اینکه میخواهید در مورد مشکلات و نحوه ایجاد روابط با اطرافیان “رمان” بنویسید مشکلی ندارد اما تعریف رمان با کتاب آموزش روابط اجتماعی تاحدودی متفاوت است. اما شما اگر بخواهید رمانی را طراحی کنید که در ان شخصیت های داستان اهداف شما را در حیطه اصلاح ارتباطات برآورده سازند و الگوی صحیحی از روابط ارایه کنید که کار عالی به وجود میاد.

   پاسخ دادن
 21. کوروش
  کوروش says:

  سلام من در حال نوشتن یک رمان هستم می خواستم بدانم که من برای چاپ باید چه کاری انجام بدم
  بعد من در داستان کلمه ی خودارضیایی را آوردم آیا اشکالی از نظر سازمان پیش میاید

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *