معرفی 4 نکته کاربردی در ویرایش کتاب

معرفی ۴ نکته کاربردی در ویرایش کتاب

نگارش کتاب کار بسیار جذاب و در عین حال سخت و دشوار است. مولف حین نگارش کتاب و چاپ کتاب مانند یک مجمسه ساز اثری را با قدرت علم، تخیل و خلاقیت خود به وجود می‌آورد و به آن شکل و ساختار می‌دهد. بعد از اتمام هر اثر ساخته دست بشر الزام وجود دارد که وی مجدداً به ساختار و شکل و ظاهر اثر خود نگاهی بیندازد تا آخرین تغییرات را برای رسیدن به حد عالی انجام دهد. برخی از مولفین در چاپ اثر خود به جزییات توجه ندارند و عدم رعایت برخی جزییات باعث می‌شود که بسیاری از خوانندگان آن‌ها تمایلی به خواندن کتاب‌های آن مولف یا انتشارات نداشته باشند هرچند که احتمالاً آثار فاخری نیز باشند. در این مطلب قصد داریم به معرفی ۴ نکته کاربردی در ویرایش کتاب بپردازیم.

برای ثبت سفارش ویرایش کتاب و چاپ کتاب کلیک کنید

+ بیشتر بخوانید: ویراستاری کتاب و انواع مختلف آن در چاپ کتاب

+ بیشتر بخوانید: پنج توصیه خلاقانه نگارشی برای نویسندگان کتاب

معرفی ۴ نکته کاربردی در ویرایش کتاب

۱- برای ویرایش کردن عجله نکنید.

این قاعده شامل دو مفهوم است. یک اینکه هنگام ویرایش علجه نکنید؛ و دوم اینکه برای شروع ویرایش عجله نکنید. مورد اول باعث می‌شود که شما جزییات زیادی را از قلم بیاندازید و مورد دوم که به نظر بسیار مهم‌تر از مورد اول است آن است که بعد از اتمام نگارش کتاب، کار ویرایش کتاب را دست کم بعد از یک هفته آغاز کنید. زیرا در این صورت شما هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ جسمانی آماده ویرایش خواهید بود و نکته مهم‌تر این که شاید به غیر از ویرایش، اثر خود را از دیدگاه دیگری مطالعه کنید و مشکلات ساختاری و سایر مشکلات علمی آن را نیز رفع کنید. بنابراین این قاعده بسیار بسیار مهم است.

۲- کتاب خود را با صدای بلند بخوانید.

شاید برای‌تان عجیب باشد که در اتاق خلوتی بنشینید و کتاب خود را با صدای بلند بخوانید. اما همین که این‌کار را انجام بدهید فوراً متوجه خواهید شد که خواندن کتاب با صدای بلند بسیار بهتر از بی‌صدا خواندن آن شما را در کار ویرایش کتاب کمک خواهد کرد. این کار همچنین به شما کمک خواهد کرد که مطمئن شوید دیالوگ‌های کتاب شما چقدر واقعی و طبیعی به نظر می‌رسد (مخصوصاً در کتاب‌های رمان که دیالوگ محور هستند).

AAEAAQAAAAAAAAv1AAAAJDgxYjU1YjYzLTEzZjYtNGI2Ny04MzliLTMzYjhhZDU2ZDdhMQ

۳- قیدهایی که استفاده نموده‌اید را مجدداً بررسی کنید.

استیون کینگ نویسندهٔ آمریکایی و خالق بیش از ۲۰۰ اثر ادبی در گونه‌های وحشت و خیال‌پردازی عقیده دارد که جاده جهنم با استفاده ناصحیح از قیدها هموار می‌شود. منظور از این جمله آن است که استفاده نابجا و مکرر و یا ناصحیح از قید باعث می‌شود که کتاب و اثر شما خراب شود. استفاده از قید به خودی خود نمی‌‌تواند اشتباه باشد زیرا یکی از ارکان اصلی تمامی زبان‌های دنیاست اما باید چک کنید و ببینید که استفاده از آن‌ها در تمامی جملات نیاز بود یا خیر. اگر به قیود با این دیدگاه نگاه کنید متوجه می‌شوید که در کتاب‌تان از آن‌ها بارها به صورت غیرضروری استفاده کرده‌اید.

۴- خودتان به تنهایی ویرایش را انجام ندهید.

خوب است که شما حتماً یک بار به قصد ویرایش کتاب آن را بخوانید و ویرایش کنید اما مطمئن باشید ویرایش کامل زمانی انجام خواهد شد که از فرد یا افراد دیگری نیز استفاده کنید. استفاده از این افراد باعث می‌شود آن‌ها از دید متفاوتی به کتاب شما نگاه کنند و مشکلات آن را با دیدگاه های متفاوتی نسبت به شما پیدا کنند.

اگر قصد ترجمه و چاپ کتاب را دارید، همین حالا سفارش خود را ثبت کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *