جستجوی مجوز کتاب

آموزش جستجوی مجوز کتاب چاپ شده در سایت کتابخانه ملی

بسیاری از دانشجویان و اساتیدی که اقدام به چاپ کتاب می‌کنند این نگرانی را دارند که آیا کتاب آن‌ها با مجوز از نهادهای مربوطه چاپ شده است یا خیر. به این منظور باید با جستجوی مجوز کتاب در سایت کتابخانه ملی، نسبت به قانونی بودن کتاب چاپ شده اطمینان حاصل کرد. مزیت جستجو در این سایت این است که اطلاعات فیپا و شابک را در اختیار شما قرار می‌دهد. در ادامه به صورت گام به گام مراحل جستجوی مجوز کتاب در سایت کتابخانه ملی را به شما معرفی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: فیپا برای کتاب و مدارک لازم جهت اخذ آن

بیشتر بخوانید: گرفتن مجوز برای چاپ کتاب 

مراحل جستجوی مجوز کتاب

برای جستجوی مجوز کتاب در سایت کتابخانه ملی ابتدا باید به آدرس www.nlai.ir مراجعه نمایید. پس مراجعه به این سایت، کادری برای جستجو در سمت چپ این صفحه وجود دارد که باید نام و نام خانوادگی خود را در این کادر وارد نمایید. و روی گزینه جستجو کلیک کنید.

جستجوی مجوز کتاب

پس از کلیک کردن بر روی گزینه جستجو به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که در آن تمامی آثار از قبیل کتاب و پایان نامه که به نام شخص مورد نظر در سایت کتابخانه ملی ثبت شده است آورده خواهد شد. در این صفحه اگر بر روی هر یک از مدارک مورد نظر یعنی کتاب یا سایر آثار کلیک کنید اطلاعات کامل آن مدرک یا کتاب را خواهید دید.

جستجوی مجوز کتاب

با منتقل شدن به صفحه هر کتاب، می‌توانید اطلاعاتی مانند شابک، مشخصات ظاهری، مشخصات نشر، نویسندگان، موضوع کتاب و رده بندی دیویی آن کتاب را مشاهده نمایید. وجود این صفحه برای هر کتاب نشانگر این است که کتاب مذکور دارای مجوز معتبر از کتابخانه ملی و شماره شابک معتبر است.

جستجوی مجوز کتاب

بیشتر بخوانید: مراحل ترجمه کتاب و چاپ کتاب در ایران

بیشتر بخوانید: معرفی کتاب برای ترجمه در رشته‌ها و حوزه‌های مختلف

3 پاسخ
 1. نورمحمدی
  نورمحمدی says:

  بسیار ممنون بابت راهنمایی ارزنده شما. تمامی موسسات چاپ کتاب به نظر شما می بایست کتابهای چاپ شده شان در این وب سایت رونمایی بشه؟ یعنی فرق نمی کنه انتشارات جدید و قدیم؟

  پاسخ دادن
  • مدیر سایت
   مدیر سایت says:

   سلام خدمت شما
   بله، در کل انتشارات قدیم و جدید مفهوم ندارد، تمامی انتشاراتی که به کسب مجوز قانونی برای کتاب اقدام نموده باشند می بایست محصولات آنها در این وب سایت نمایه شود. درغیر اینصورت کتاب شما مجوز قانونی برای چاپ ندارد و حتما می بایست اقدام نمایید.
   یکی از ریسک هایی که می تواند برای کتاب بدون مجوز اتفاق بیفتد بحث سرقت علمی است. افراد سودجو با اطمینان از اینکه کتاب شما دارای مجوز قانونی نبوده و ثبت نشده است به راحتی می توانند کتاب را با اندکی تغییر به اسم خود چاپ نمایند.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *